Americké závody

NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 25.03.2022 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

William Byron uhájil vedení v dramatickém závěru na nové konfiguraci v Atlantě

Velice očekávaný závod se chystal na Atlanta Motor Speedway. Po přestavbě nám měla tato jedna a půl mílová trať nabídnout balíkové závodění, jako je k vidění v Daytoně a Talladeze. Jedná se tak o třetí verzi tohoto slavného oválu.

Wiliam Byron Závod byl vypsán na 334 kol, což představuje vzdálenost 500 mil.

STAGE 1:

Kvůli nepříznivému počasí byla zrušena kvalifikace a z nejlepší startovní pozice se radoval Chase Briscoe. Jedná se o metrické měření ze závodu, které obsahuje desítky parametrů, podle kterých se určí pořadí do dalšího závodu. Po startu závodu sváděl souboj s Ryanem Blaneym a poté s Kylem Buschem. Právě on se dostal do vedení závodu. O chvíli později měl po ztrátě kontroly nad vozem tvrdou nehodu Noah Gragson, ale naštěstí byl v pořádku.

Po restartu se ve vedení střídal Ross Chastain a William Byron. V závěrečných kolech Chastaina postihla velká smůla v podobě defektu pneumatiky a nárazu do SAFER bariéry. Následný restart se neobešel bez havárie. Austin Dillon ztratil kontrolu nad vozem a společně s Kylem Buschem havarovali. Ani jeho bratr Ty neunikl a kolidoval s nimi také. Vítězství pod žlutou vlajkou se tak ve stagi dočkal Byron před Dennym Hamlinem.

STAGE 2:

Do druhé části nejlépe vyrazil Christopher Bell, který střežil vedení. Postupně se do vedení dostal Joey Logano, Martin Truex, Jr., Kurt Busch nebo Kevin Harvick. Ve 40. kole druhé části se stala první větší nehoda. Tylera Reddicka postihl defekt pneumatiky ze třetí pozice a následovala řetězová reakce dalších 12 vozů. V nehodě byl například Kyle Larson, Logano, Hamlin nebo bratři Buschové.

Následný restart vydržel pouze chvíli, protože na protilehlé rovince se objevily nečistoty. Poté se vše už obešlo bez problémů a do vedení se dostal Byron před Harvicka. V závěru o vítězství bojoval Ricky Stenhouse, Jr. a Blaney. To, co v první části postihlo Chastaina, se stalo osudným i Stenhousovi. Ve vedení mu praskla pneumatika a způsobilo to nehodu několika vozů. Konec závodu to znamenalo například pro Austina Cindrica. Zbývala tři kola po restartu, a když se najelo do posledního, Hamlin roztočil Larsona a stage byla ukončena pod žlutou vlajkou. V tu dobu byl ve vedení Blaney, který si připsal vítězství.

FINÁLNÍ STAGE:

Daniel Suarez začal nejlépe poslední část, když se dostal do vedení před Toyoty Truexe, Bubby Wallace a Bella. K radosti fanoušků se po několika kolech ujal vedení Chase Elliott. 75 kol před koncem závodu byla vyvěšena žlutá vlajka kvůli nečistotám na dráze, a to znamenalo opět promíchání pořadí. Vedení získal Aric Almirola, ale po chvíli jej ztratil, když skvělý manévr předvedl Byron. Ten bez problémů kontroloval vedení až do chvíle, kdy zbývalo 25 kol do cíle. Todd Gilliland ztratil kontrolu nad vozem a při úhybném manévru Codyho Wara tvrdě narazil do SAFER bariéry. Bylo jisté, že následující restart a závěrečná kola přinesou velké drama. To se vyplnilo hned v prvním kole po restartu, kdy Chastain poslal do smyku Almirolu a opět se žlutilo.

Poté následoval poslední restart a skvělé souboje. Byron bránil první pozici a pak se najelo do posledního kola. Za Byronem jeli bok po boku Chastain a Wallace, který dostal smyk a spolu s Blaneym se opřeli o SAFER bariéru. Bell se poté dostal před Chastaina, jenže nedovoleným způsobem, kdy přejel čáru ohraničující trať. V poslední zatáčce si Byron hlídal Chastaina a uhájil vítězství. Velkou ránu zažil na cílové rovince Justin Haley a Wallace, kteří se dostali do kontaktu a tvrdě narazili do SAFER bariéry.

Svou první top 5 v kariéře dokázal pátým místem získat Corey Lajoie. Během závodu se celkem 46krát změnila pozice ve vedení, což je nový rekord zde v Atlantě.

Petr Smetana     foto: NASCAR.com