Americké závody

NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 06.09.2020 NASCAR, Indycar Autor: Jakub Smetana

William Byron si prvním vítězstvím v kariéře pojistil postup do PlayOff

Poslední závod základní části před vyřazovacími boji obstaral mocný ovál v Daytoně. Po tomto závodě bude známa šestnáctka nejlepších, kteří si to letos rozdají o titul šampiona. Závod pod názvem Coke Zero Sugar 400 se jel na 160 kol, což je 400 mil, jak už je z názvu patrné. Asi nejlákavější se jevil souboj o poslední postupové pozice, kde mezi sebou bojovala trojice Matt DiBenedetto, William Byron a sedminásobný šampion Jimmie Johnson. Ovšem překvapit je mohl i někdo jiný.

Kevin Harvick startoval z pole, díky vítězství v Doveru. V první řadě ho doplnil Martin Truex Jr. Druhou řadu tvořili týmoví kolegové Joey Logano a Brad Keselowski, kteří zde umí. Třetí řada patřila Aricu Almirolovi a Williamu Byronovi. Hned za nimi startoval Jimmie Johnson a společně s ním Alex Bowman. Kompletní desítku uzavírali Ryan Blaney a Denny Hamlin. Až ze sedmadvacáté pozice do závodu vyrážel Chase Elliott, kterému se minulý víkend v Doveru vůbec nevydařil.

První Stage

Po startu mezi sebou bok po boku bojovali o vedení Harvick s Truexem Jr. Při nájezdu do druhého kola se ve vedení definitivně usadil Kevin Harvick. Po pár kolech o vedení začal usilovat také William Byron a po dvoukolovém souboji s Harvickem se mu to povedlo. Někteří jezdci jako Ricky Stenhouse Jr. či Clint Bowyer zvolili opatrnější start do závodu a kroužili až na chvostu pole. Ve 22. kole poprvé zavlála žlutá vlajka, tzv. competition caution. Jezdci se vydali na pit road. Byron si vedení udržel i po pit stopech a následném restartu. Ovšem po pár kolech se na chvíli do vedení dostal Erik Jones.

Následně se kupředu začali tlačit jezdci týmu Penske Joey Logano a Ryan Blaney. Logano se do vedení poprvé v závodě dostal ve 36. kole a to se později ukázalo jako klíčové. Velmi solidně závod začal pro Kyla Busche, který se pohyboval v první pětce a doplňoval tak své týmové kolegy Jonese a Hamlina, který zde jednou už letos vyhrál. Joey Logano si konec první Stage zkušeně pohlídal a na své konto si připsal další PlayOff bod. Za ním skončili Erik Jones, Tyler Reddick, Ryan Blaney, Jimmie Johnson, Christopher Bell, William Byron, Michael McDowell, Denny Hamlin a bonusový bod bral Kyle Busch.

Druhá Stage

Druhá Stage začala ve znamení souboje o vedení mezi Erikem Jonesem a Kylem Buschem. Erik Jones dokázal udržel za zády Busche, ovšem ten se nevzdal a v 66. kole se poprvé podíval do vedení závodu. Někteří jezdci zvolili odlišnou strategii s tím, že do boxů při předchozí caution zajeli dvakrát, aby měli co nejvíce paliva na dokončení druhé Stage. Naopak většina jezdců Chevroletu se rozhodla stavět pod zelenou vlajkou. Do vedení se dostal Daniel Suarez s Toyotou, ovšem všichni museli šetřit palivo, tudíž skupina stavějících jezdců Chevroletů je rychle stahovala. Tuto skupinu vedla dvojice Jimmie Johnson a Kurt Busch.

Právě Johnson potřeboval bonusové body jako sůl. Čím více se blížil konec druhé Stage, tím více se jezdci obávali, že je právě tato skupina dožene. Jejich časy na kolo byly zhruba o sekundu rychlejší než u jezdců vepředu. Vedení tak převzal Logano a začal udávat jiné tempo. Pro Johnsona a spol. bylo obtížné se na konci protáhnout mezi ostatními jezdci a tak i druhou Stage vyhrál právě Logano. Za Loganem skončili Martin Truex Jr., Clint Bowyer, Kurt Busch, Jimmie Johnson, Brad Keselowski, Matt DiBenedetto, Ricky Stenhouse Jr., Ryan Blaney a Christopher Bell. Vše se tedy nachýlilo k závěrečné části.

Závěrečná Stage

Tentokrát po restartu o vedení sváděli souboj Joey Logano a Martin Truex Jr. Úspěšnější byl nakonec Truex Jr., za kterého se po pár kolech propracoval jeho týmový kolega Kyle Busch. Ten také po chvíli převzal opět vedení v závodě. Bylo jasné, že jezdci budou muset ještě jednou zajet do boxů. Celé to opět odstartovali převážně jezdci značky Chevrolet. Jako poslední do boxů zajížděl Kyle Busch a spol. Ten si vedení udržel i po zastávkách. Krátce na to přišla první caution z důvodu incidentu. James Davison kolidoval s Brendanem Gaughanem. Do konce závodu zbývalo něco málo přes deset kol. Po restartu se schylovalo k souboji o vedení mezi Kylem Buschem a Tylerem Reddickem. Reddickovi se to povedlo, ovšem kolidoval se zdí, stejně tak Kyle a už se to mlelo. Závod tak rázem skončil pro Erika Jonese, Kyla Busche, Kurta Busche, Ryana Preece, Ryana Newmana a také pro Rickyho Stenhouse Jr.

Naopak trojici Johnson, DiBenedetto a Byron se podařilo kolizi vyhnout. Následující restart na pět kol byl ještě víc nervóznější než ten předtím. Při nájezdu do 159. kola to přišlo. Byron kolidoval s Loganem a Wallacem, následně Loganovi v první zatáčce praskla pneumatika a následovala nehoda, do které se zapletl i Johnson, pro kterého šance na PlayOff zhasly. Zde závod skončil pro Logana, Reddicka, Kensetha, Suaréze. Následoval Overtime finiš, rozstřel na dvě kola. Denny Hamlin restartoval z prvního místa, ovšem všechny překvapil William Byron, který nedal nikomu šanci a dojel si pro své první vítězství v kariéře a vstupenku do PlayOff. Druhý skončil jeho kolega Elliott, třetí Hamlin, čtvrtý Truex Jr., pátý Wallace, šestý Blaney, sedmý Bowman, osmý Gaughan, devátý Buescher a desátý Keselowski. Jimmie Johnson to nevzdal a s hodně poškozeným vozem dojel na 17. místě, díky nehodám v posledním kole.

Do PlayOff se tedy dostali letos tito jezdci: Kevin Harvick (2057 bodů), Denny Hamlin (2047 bodů), Brad Keselowski (2029 bodů), Joey Logano (2022 bodů), Chase Elliott (2020 bodů), Martin Truex Jr. (2014 bodů), Ryan Blaney (2013 bodů), Alex Bowman (2009 bodů), William Byron (2007 bodů), Austin Dillon (2005 bodů), Cole Custer (2005 bodů), Aric Almirola (2005 bodů), Clint Bowyer (2004 bodů), Kyle Busch (2003 bodů), Kurt Busch (2001 bodů) a Matt DiBenedetto (2000 bodů).