Formule

Formule

Motorsport      Formule

Datum: 18.06.2023 Formule Autor: Michal Hylán

Verstappen vítězstvím v Kanadě vyrovnal legendárního Sennu, Red Bull slaví 100. výhru

Max Verstappen formuli 1 vládnul také v Kanadě, kde si s přehledem dojel pro 41. vítězství kariéry, čímž vyrovnal legendu královny motorsportu Ayrtona Sennu. Red Bull zase v Montrealu slaví zisk jubilejní 100. výhry. Lídra šampionátu a krále letošní sezony doplnili na stupních vítězů Fernando Alonso a Lewis Hamilton.

zdroj: twitter.com/Max33Verstappen Průběh závodu

Start závodu si z pole position startující Verstappen pohlídal, naopak Alonsovi se start nepodařil dle představ, Španěla do první zatáčky předjel Hamilton. Pilota Astonu Martin navíc v prvních zatáčkách obtěžoval Russell, třetí místo ale nakonec dvojnásobný mistr světa přeci jen pohlídal.

Na startu se propadl také Hülkenberg, kterého předčil Ocon. V úvodu závodu spolu rovněž bojovali Sainz s Pérezem. Pilot Ferrari se za jezdce Red Bullu propadl po startu, ale ve třetím sektoru si v tvrdém souboji vzal jedenáctou pozici zpět. Jinak se pořadí v rámci celého startovního pole moc neměnilo.

Už v sedmém kole byl hladký průběh závodu narušen, když komisaři museli aktivovat virtuální safety car kvůli technickým problémům na voze Sargeanta. Jen o pár desítek vteřin později už se ale zase závodilo, traťoví maršálové byli velmi rychlí.

Jenže jen o pár kol později už se znovu žlutilo, tentokrát dokonce musel na trať vyjet i zpomalovací vůz. Ve 12. kole spatřili kanadští fanoušci na tribunách a diváci u televizních obrazovek poškozený Mercedes. Russell se totiž v šesté zatáčce opřel o svodidla. Svůj černý šíp ale dopravil do garáže a jen zázrakem v závodě mohl pokračovat.

Safety car na trati donutil všechny startující na střední sadě pneumatik Pirelli, kromě jezdců Ferrari, zamířit do boxů. Leclerc, Sainz, Pérez, Magnussen a Bottas zůstali na trati a rozhodli se pro alternativní strategii. Mezi těmi, co stavěli, to v boxech vřelo. Hamilton byl vpuštěný do cesty Alonsovi a Norris Albonovi. Ani jeden z Britů ale trest od sportovních komisařů nedostal.

Po restartu závodu to k sobě Hamilton s Alonsem opět neměli daleko. Dvojnásobný mistr světa byl každým kolem blíž tomu sedminásobnému a ve 23. kole to přišlo. Španěl do poslední šikany zaútočil na velkého rivala a dostal se na druhou příčku.

Tím začala klidná část závodu na pozicích znamenajících stupně vítězů se přestalo bojovat. Ve středu pole to ale byla obrovská bitva. Magnussen, který se průběhem závodu stále více a více propadal na starých pneumatikách, kolidoval s de Vriesem a oba museli vyjet ve třetí zatáčce do únikové zóny. Rázem neměl ani jeden šanci na dobrý výsledek.

Kolem 35. kola začala také série druhých pit stopů a pro piloty, kteří nestavěli za safety carem, prvních. Kdo se ale rozhodl jet až do konce závodu, to byl Albon a Russell. Pilot Mercedesu sice musel v 55. kole odstoupit, ale Albonovi s Williamsem strategie vyšla náramně. Alternativní strategií se posunul na sedmé místo, a to už nepustil.

Za ním se ale bojovalo zostra. O největší vzrušení se postaral Norris, který byl od sportovních komisařů obdarován penalizací pěti sekund za nesportovní chování během safety caru. Britský pilot, stále čekající na první triumf v královně motorsportu, si oblíbil předjížděcí manévry do nebezpečné zatáčky číslo deset. Do ní předjel jak kolegu Piastriho, tak koncem závodu i Bottase. V posledním kole se pak ještě dravec McLarenu snažil předčit Ocona na Alpinu, ale na Francouze nevyzrál.

Naopak poslední desítky metrů vyšly domácímu hrdinovi Strollovi. Pilot Aston Martinu sice výkonem moc neoslnil, na cílové rovince ovšem udolal Bottase a uzmul dva body do šampionátu. Finovi tak vrátil památné předjetí z Baku 2017.

Pro jasné vítězství si dojel Verstappen, který 41. triumfem vyrovnal Ayrtona Sennu. Red Bull získal v Montrealu jubilejní 100. vítězství. Rakouská stáj zároveň vyhrála 18. z posledních 19. Velkých cen. Stupně vítězů doplnili další dva velikáni motorsportu. Druhý skončil Alonso a třetí Hamilton. Pérez na dominantním Red Bullu viděl až šesté místo.