Závodní silniční okruhy

Motorsport      Okruhy, vrchy

Datum: 16.02.2019 Okruhy, vrchy Autor: Roman Klemm

Vašek Šafář v rozhovoru pro „jednodusemotorsport.cz“

Sauber S nadějí našeho formulového závodění Vaškem Šafářem a s jeho otcem a manažerem v jedné osobě, Václavem Šafářem, jsme si povídali v zázemí výstavy Racing Expo

Vašku, jaká byla uplynulá sezona z tvého pohledu?
Vašek Šafář: Sezona pro mě začala v Maďarsku závodem FIA Zóny střední Evropy, kde jsem s formulí 4 ani nebyl klasifikován, protože jsem startoval jako jediný s formulí 4 a pořadatel nevěděl kam F4 zařadit. Dodatečně mi pak v MMČR dali body za dvě 1.místa z Hungaroringu v F4( https://autoklub.cz/dokument/15414-zao-d3-brno.html) Dále jsme pak jeli v Mostě s Formulí Renault, kde se mi povedlo jeden ze závodů vyhrát a v druhém závodě jsme po kontaktu přišel o přední křídlo a tím pádem bylo po nadějích na dobrou pozici. Řekl bych, že nejvíce se mi povedl závod v Brně, kde jsem jeden závod vyhrál, získal pohár a zlatý věnec za 1.místo v F3, ale o vítězstvíjsem nakonec přišel, kvůli předčasnému ukončení závodu a následnému přehodnocení pořadí 2 kola zpět. Pak byl super závod v Německu v F4, před červencovou GP Německa F1, kde jsem nikdy nejel a protože byl vypsán pouze jeden půlhodinový trénink nebyla možnost se trať dobře naučit a hned jsme šli do kvalifikace. Tím pádem jsem se mohl jen těžko vyrovnat těm klukům, který tady jeli už závody v květnu a měli tak více natrénováno. Ale nebylo to úplně špatné. Nakonec jsem se dostal do tempa a bylo z toho 16. místo v nedělním závodě z 25. jezdců, což pro nás, jako jediný soukromý tým mezi nejlepšími juniory světa, byl při víkendu ADAC F4 byl splněný cíl.

V červenci si se zúčastnil závodního víkendu na Hockenheimringu v rámci šampionátu ADAC Formule 4. Co  to pro tebe znamenalo?
Vašek Šafář: Tak bylo to něco, jako když jsem jel před dvěma lety v Itálii a ten závod je specifický, protože je celé pole vyrovnané, všichni jezdí ve vláčku za sebou. Jak jsem říkal, byl to můj první závod na této trati, přesto to pro mě osobně byla velká zkušenost zajet v tak prestižním šampionátu.

Popiš nám prosím v kostce svou kariéru?
Vašek Šafář: Jako většina závodníků jsem začínal v motokárách, začal jsem až v 11-ti letech v roce 2009. V roce 2011 jsem skončil třetí v mistrovství ČR (tehdy nejobsazenější kategorie Easy 60). Vyhrál jsem v roce 2013 Mistrovství ČRv prestižní juniorské kategorii KF3 a v roce 2013 vyhrál světové finále Easy Kart 100 ccm v Itálii. V roce 2015 jsem přešel k formulím, kde jsme ze začátku jezdili pohárové závody zařazené do seriálu Carbonia Cup, tam jsem skončil celkově druhý. Bohužel v tomto roce jsme se potýkali s technickými problémy. V roce 2016 jsme senadále věnovali pouze formulovým závodům. Sezona nezačala moc dobře, nakonec jsem však bojoval o mistrovský titul s Tomášem Chabrem. V rozhodujícím závodě se mi povedlo vyhrát a tím pádem jsem se stal mistrem republiky. Zároveň jsem se zúčastnil i závodu italského šampionátu italské F4 na Monze, kde se mi celkem povedl první závod. Po špatné kvalifikaci jsem však díky bouračkám přede mnou dojel při debutu v F4 na 13. místě z 30-ti jezdců. Druhý závod byl trochu smolný, po kontaktu a skrumáži v Prima variante zaviněnou Američanem Correou a Mickem Schumacherem a následně ulomeném předním křídle jsem dojel úplně poslední. Přesto to byl úžasný zážitek.
Václav Šafář k tomu dodal: Když jsme začali jezdit, tak bylo Vaškovi 11 let, což je o 5 let později než normální závodníci. A to proč Vašek začal v jedenácti je jednoduché, zkrátka a jednoduše jsme na to neměli finance. Později jsem začal podnikat a nějaké peníze tam byly, tak jsme je investovali do závodění. Jediný problém byl ten věk, Vaškovi bylo jedenáct. Rozhodl jsem se s Vaškem jezdit tu nejtěžší třídu v ČR, což byla Easy Kart, kde jezdilo něco okolo 30 závodníků a tam mě Vašek přesvědčil, že je schopnej se těm klukům vyrovnat. Během dvou let je dohnal a dokázal i vyhrávat. Nejlepší srovnání je s Dominikem Javůrkem, který tady na Racing Expo také je, tak Vašek někdy na začátku své kariery jezdil okolo toho 15-20. místa, tak Javůrek vyhrával a po nějakých dvou letech s sešli v kategorii Easykart 100 ccm v přímém souboji a tam porazil právě Javůrka a získal Karting Cup ČR. V roce 2012 začali jezdit v Italském týmu Emiliakart, kde Vašek dosáhl prvního podiového umístění, což byl opravdu velký úspěch při účasti 40 jezdců jako Jonathan Cecotto, Maurizio Baiz, Frederico Malvestiti, Davide Lombardo nebo Ian Rodriguez (všichni šli později do F4 a F3) V 2013 byl nejlepší motokárový rok. Povedlo se získat titul ČR v motokárách KF3. A zároveň v Itálii vyhrál největší závod, co se jezdí v Easy Kart 100ccm a zvítězil ve světové finále Easykart 100ccm. Asi čtrnáct dní na to jsme dostali nabídku od týmu Emiliakart, jestli bychom neměli zájem jet prestižní závod WSK Final cup 2013 v KF3. Při svém debutu ve světové serii motokár „WSK“ dokonce v roce 2013  při Final Cupu v Castelletto di Branduzzo, Vašek porazil v jednom ze závodů Landa Norrise (nyní jezdec McLarenu v F1). Okruh  Castelletto di Branduzzo je kousek od Milána, a je to  taková motokárová Monza. Tam šlo o to že jelo 65 jezdců a musíte se dostat mezi 34 nejlepší a Vašek se tam dostal jeden ze dvou finálových závodů, ve kterém skončil 7.-mý ze 34.jezdců a protože zrovna pršelo, tak tam porazil Nikitu Mazepina (dnes jezdec Formule 2) a Landa Norrise. Tohle mě utvrdilo, že Vašek je hodně dobrý závodník. Nemohli jsme dál nám investovat velké finance do světových motokárových závodů a tak jsme přešli jsme do formulí v ČR a do FIA-CEZ zony střední Evropy.

Máš za sebou závody na několika okruzích doma i ve světě. Který okruh máš v oblibě?
Vašek Šafář: Úplně nejradši mám asi Masarykův okruh v Brně, Slovakiaring a rád závodím i na Hungaroringu. Paradoxně, ač bydlím 16 km od Mostu, tak právě mostecký okruh nepatří mezi mé oblíbené.

A tvoje aktivity mimo závodění?
Vašek Šafář: Dokončil jsem školu, v současné době podnikám, mám svojí automyčku. Přes týden pracuji, a o víkendy, když jsou akce, tak se věnuji naplno závodům.

Jaké máte plány pro příští sezonu?
Václav Šafář: Když to dobře dopadne, pojedeme FIA Zónu střední Evropy ve formuli 3, kde chceme celkově vyhrát. Jezdí zde jezdci jako Sandro Zeller a spol., ale víme, že je to hratelný, i když tam jezdí 2-3 roky. V Brně to potvrdilo Vaškovo vítězství při debutu s F3. Když vše klapne, pojedeme  v týmu Franz Woess Racing, se kterým jsme startovali v září v Brně.

Díky za rozhovor a přejeme hodně úspěchů v nadcházející sezoně.