Americké závody

NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 21.02.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

The Big One, strategická bitva, ohnivá nehoda v poslední zatáčce a nečekaný vítěz Daytony 500

Zimní přestávka skončila a na řadu přišel nejprestižnější závod NASCAR, Daytona 500. Nejcennějších 500 mil neboli 805 kilometrů čekalo na 40 pilotů, kteří se chtěli zapsat do historie vítězstvím zde. Asi nejvíce se před závodem probírala otázka, zda Denny Hamlin bude prvním jezdcem historie, který Daytonu 500 vyhraje třikrát v řadě.

Daytona 500 2021 STAGE 1

Vítěz kvalifikace Alex Bowman a na druhém místě jeho týmový kolega William Byron si zajistili první řadu na startu a ve druhé řadě stáli vítězové svých kvalifikačních duelů – Aric Almirola a Austin Dillon. Hned ve druhém kole závodu šel do čela Kevin Harvick, jenže to se nad závodiště pomalu blížil déšť. Třetí kolo patřilo vzpomínce na Dala Earnhardta, který v tomto závodě před 20 lety zahynul. Ironií osudu bylo, že přesně ve třetím kole praskla pneumatika Derriku Copovi, který tu v roce 1990 ukradl výhru právě Earnhardtovi, kterému také praskla pneumatika. Ještě předtím, než začalo pršet, se odehrála Big One, která zásadně ovlivnila zbytek závodu.

V patnáctém kole neustál Almirola popostrčení od Christophera Bella a sestřelil Bowmana. Následovala hromadná nehoda, do které se zapletlo šestnáct jezdců. Mezi odpadlíky byl Martin Truex, Jr., Bowman, Byron, Ryan Blaney a Kurt Busch. Následovalo šestihodinové přerušení, a když déšť ustal, začalo se opět závodit. Ve vedení se střídal Cole Custer, Austin Dillon a Hamlin. Poslední zmíněný nakonec vedl 40 kol v kuse a uhájil vítězství v první stagi.

STAGE 2

Na začátku druhé části ve vedení Hamlina vystřídal týmový kolega Bell, kterému se podařilo utvořit souvislou lajnu vozů, a ve vedení strávil celkem 32 kol. Poté se propadl a ve 113. kole se dostal do menší kolize společně s Kylem Larsonem a Rickym Stenhousem, Jr. Po restartu vedl Hamlin, kterého hned na prvním místě vystřídal Joey Logano a o kolo později vedl zase Harvick. Když se blížila poslední kola druhé části, byl Hamlin opět ve vedení a odrážel útoky ostatních. V posledním kole se před něj dostal Bubba Wallace, ale po výjezdu z poslední zatáčky jej Hamlin předjel a vyhrál i druhou stage. Teď už si všichni začali pomalu pokládat otázku, jestli se mu povede vyhrát třetí Daytonu 500 v řadě.

FINÁLNÍ STAGE

Restart si pohlídal opět Hamlin a po pár kolech se mu opět podařilo utvořit souvislou lajnu vozů. Teď už pomalu začínalo být jasné, že rozhodující budou poslední zastávky v boxech a bylo velice důležité, jaká značka vozu se rozhodne poprvé odbočit na dotankování paliva a výměnu pneumatik. Nakonec to byly vedoucí Toyoty s Hamlinem. V dalších kolech zajely do boxů Fordy a Chevrolety. Nejlépe tato strategická bitva vyšla Fordům a konkrétně Loganovi, který se dostal do vedení. Toyoty se propadly až na konec první desítky a jelikož Fordy utvořily souvislou lajnu vozů, čekalo se na poslední kola závodu. Tři kola před cílem bylo pořadí Logano, Harvick, Brad Keselowski a Michael McDowell. V předposledním kole si Keselowski na Harvicka nechal rozestup, aby mohl využít větrného pytle a v následující zatáčce zaútočil. Harvick útok nečekal a propadl se až na sedmé místo.

POSLEDNÍ KOLO

V první zatáčce posledního kola se snažil zaútočit šestý Kyle Busch, ale potkal ho stejný osud jako Harvicka. Na protilehlé rovince v horní lajně popostrčil Chase Elliott vůz McDowella, ten získal extra rychlost a začal tlačit Keselowskiho. V nájezdu do poslední zatáčky chtěl Keselowski zaútočit na týmového kolegu Logana, jenže svůj útok neodhadl správně a naboural do něj. Opět vznikla hromadná nehoda, kdy do Keselowskiho v plné rychlosti velice tvrdě narazil Kyle Busch, který jeho vůz katapultoval a zadní části narazil do ochranného oplocení. Auto zachvátily plameny, a aby toho nebylo málo, tak do hořícího auta narazil ve velké rychlosti ještě Austin Cindric.

A kdo vlastně byl v momentu vyvěšení žluté fáze na prvním místě? Michael McDowell, který si doslova protlačil cestu za prvním vítězstvím v kariéře, na které čekal 358 závodů. Déle čekal už pouze Michael Waltrip, který vyhrál po nekonečných 462 závodech. Shodou náhod právě on vyhrál tragickou Daytonu 500 v roce 2001, ve které zahynul Dale Earnhardt. O deset let později zde vyhrál první závod Trevor Bayne a teď tradici potvrdil McDowell. Zároveň se jedná o osmého jezdce historie, jehož první vítězství v kariéře byla právě Daytona 500.

Petr Smetana    foto: google.com