Formule

Formule

Motorsport      Formule

Datum: 28.07.2023 Formule Autor: Tisková zpráva

Staněk doplatil na chybu týmu, do obou závodu Formule 2 v Belgii vystartuje z 18. místa

Český pilot Roman Staněk skončil v páteční kvalifikaci na okruhu Spa-Francorchamps na 18. místě a nenavázal tak na slibné 7. místo z dopoledního volného tréninku. Kvalifikaci Formule 2 v Belgii významně ovlivnil déšť, který začal v jejím průběhu a každý jezdec měl pouze jeden pokus na své měřené kolo.

Roman Staněk Spa-Francorchamps „Velkým otazníkem tento víkend bude počasí, protože je tady ve Spa opravdu nepředvídatelné. Předpověď zatím říká, že by mělo pršet všechny tři dny, tak uvidíme. Dnes tady silně pršelo celý den a po track walku jsem se dokonce musel jít převléct, protože jsem byl na kost promočený,“ uvědomoval si Staněk již den před kvalifikací důležitost podmínek, ve kterých se závodní víkend odehraje. To ještě netušil, jak významně počasí ovlivní již páteční kvalifikaci.

Po silném dešti během tréninku Formule 1 déšť ve Spa-Francorchamps ustal a následná kvalifikace Formule 3 už proběhla na osychající trati. Již před začátkem kvalifikace Formule 2 bylo ale zřejmé, že déšť se znovu přihlásí o slovo v jejím průběhu, a tak budou první pokusy, které jezdci budou moci zajet na pneumatikách do sucha, těmi klíčovými.

Všichni závodníci se tedy vydali na dráhu, jenže v zahřívacím kole na kluzké trati nezvládnul řízení a skončil v bariéře nováček v seriálu Joshua Mason z týmu PHM Racing by Charouz a byly vyvěšeny červené vlajky. Celé startovní pole muselo opět do boxů a čekalo se na restart kvalifikace. Ten přišel v době, kdy bylo všem jezdcům reportováno, že déšť začne v následujících dvou minutách a všichni piloti si byli vědomi, že kdo zajede rychlé kolo dříve bude rychlejší, protože trať bude víc a víc mokrá.

I přesto, že v boxové uličce byly vozy týmu Trident umístěné na dobré výchozí pozici, tak byl Staněk nucen kvůli chybě jednoho z mechaniků, který vypouští Romanův monopost, počkat až kolem něj projede celé startovní pole a zařadit se na poslední místo. Následně, přesně jak bylo predikováno, zhruba 2 minuty po restartu kvalifikace začalo pršet a Staněk byl už před svým měřeným kolem odsouzen k neúspěchu.

Pole position pro nedělní závod získal Brit Oliver Bearman, který z boxové uličky vyrazil jako první a při jeho měřeném pokusu déšť teprve začínal, zatímco Staněk se na stále více mokré trati na suchých pneumatikách trápil a na Bearmana ztratil 7,789 vteřiny.

„Do kvalifikace jsem byl motivovaný a věděl jsem, že mohu zajet dobrý výsledek, protože loni se mi tady dařilo ve Formuli 3 a dnes ráno v tréninku jsem byl rychlý. Bohužel rychlost je jedno, když začne takhle silný déšť. Když se podívám na mé jediné měřené kolo, tak v prvním sektoru se to ještě dalo, ale druhý a třetí sektor bylo na trati strašně moc vody. Nedá se nic dělat. V závodech se budu muset opět pokusit předjet co nejvíc soupeřů a zabojovat o bodované umístění. Pršet má i další dny, takže stát se může cokoli,“ komentoval mladý český pilot kvalifikaci.

Sprintový závod je na programu zítra v 13:45 a hlavní závod, kde se jede o více bodů, je naplánován na neděli ve 10:00.