NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 08.05.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Scott Dixon se přiblížil Mariovi Andrettimu a Pato O´Ward si zajistil svezení v monopostu F1

Texas Motor Speedway hostil první letošní dvojzávod IndyCar Series. První závod byl vypsán na 212 kol a druhý závod byl delší a čítal 248 kol. Závod byl očekávaný z toho důvodu, že se jednalo o první závod letošní sezóny na oválu.

Scott Dixon Závod číslo 1:

Závod nesoucí titulární název Genesys 300 bez nadsázky opanoval Scott Dixon. Krátce po startu překonal Alexe Paloua a dá se říci, že od té chvíle byl ve vedení ve všech následujících kolech. V 56. kole se do kolize dostal Josef Newgarden a Sebastien Bourdais. Bourdais měl v úmyslu zamířit ke svým mechanikům a Newgarden neodhadl situaci a naboural do zádi jeho vozu. Po tomto kontaktu pro Bourdaise závod skončil, protože střet se SAFER bariérou byl velice tvrdý.

Zbytek závodu byl strategický, protože na dráze se toho moc vymyslet nedalo a jedna z hrstky možností byly boxy. To se naprosto dokonale povedlo Scottu McLaughlinovi, který se v závěru závodu vyšvihl na druhé místo těsně za Dixona. Ačkoliv rozestup mezi oběma vozy byl menší než půl sekundy, tak jednoduše nebyl prostor pro dokonání předjížděcího manévru, a tak Dixon s náskokem necelých tří desetin sekundy vyhrál svůj 51. závod kariéry a to znamená, že mu chybí pouze jediná výhra na vyrovnání legendárního Maria Andrettiho, který vyhrál 52 závodů. Na prvním místě v historické tabulce není nikdo jiný než zatím nedostižný A. J. Foyt s 67 vyhranými závody.

Závod číslo 2:

Start závodu Xpel 375 připomínal trochu demoliční derby, protože se celkem šest závodníků vyřadilo ze závodu ve hromadné nehodě. Všechno to odstartoval Pietro Fittipaldi, který způsobil kontakt a následnou řetězovou nehodu. Nejhůře dopadl Conor Daly, který se dokonce ocitl vzhůru nohama a následně se převalil na všechna čtyři kola. V nehodě byl také Ed Jones, Alexander Rossi, Dalton Kellett a Sebastien Bourdais, pro kterého to byla druhá nehoda ve dvou závodech zde v Texasu. Uspokojivé alespoň bylo, že se nikomu se nic nestalo.

První polovině závodu vládl opět Dixon, ale čím více se blížil konec závodu, tím méně rychlosti měl. Několik kol ve vedení byl i Graham Rahal, kterému na oválech vždy dařilo. Padesát kol před cílem byl ve vedení Newgarden, kterého krátce na to pokořil Pato O´Ward. Newgarden dělal, co mohl, ale nakonec cílem první projel O´Ward, pro kterého to bylo první vítězství v kariéře. K této příležitosti si také zajistil svezení ve voze McLaren na konci sezóny Formule 1, které proběhne v Abu Dhabi na okruhu Yas Marina.

V celkovém pořadí šampionátu je na první pozici Scott Dixon, který si brousí zuby na historický sedmý titul šampióna. O´Ward je na skvělém druhém místě se ztrátou pouhých 22 bodů.

Petr Smetana       foto: google.com