NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 22.02.2022 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

První kotrmelce, úžasné souboje a dramatický závěr v prodloužení páté nejtěsnější Daytony 500

Dlouho očekávaný debut sedmé generace vozů NASCAR byl na spadnutí. Premiérový závod 64. ročníku Daytony 500 přinesl drama až do samého konce, kdy se vítězem stal pilot, kterého by před startem závodu asi fanoušci neočekávali jako prvního v cíli. Během kvalifikace se jako nejlepší vozy na kvalifikační kola ukázaly opět auta Ricka Hendricka. Kyle Larson získal své první Pole Position na Daytonu 500 a Alex Bowman zase stanovil rekord, protože ještě nikdo před ním nestartoval z první řady do Daytony 500 pětkrát v řadě.

Daytona 500 STAGE 1:

Krátce po odstartování zcela nové éry NASCAR se do vedení dostal šampión z roku 2012 Brad Keselowski. Jeho místo mu kryl Austin Cindric, který ho nahradil v týmu Penske Racing. Ve vnitřní stopě se snažil Kyle Busch narušit dominantní jízdu Fordů, ale to se zpočátku nedařilo. Krátce před polovinou první části se však Kyle Busch dostal do vedení. Od té doby se vedoucí pozice střídala mezi ním a Keselowskim.

Ve 38. kole začala série zastávek v boxech. Jacques Villeneuve jen tak tak zkrotil svůj vůz při nájezdu do boxů a ustál smyk. Kaz Grala měl špatně upevněné kolo, které po výjezdu z boxů ztratil a byla poprvé vyvěšena žlutá vlajka. Po restartu vedl Kyle Busch, ale po chvíli byla vyvěšena druhá žlutá vlajka. Justin Haley svlékl pneumatiku z ráfku a musel zamířit ke svým mechanikům.

Následný restart přinesl velkou kolizi. Keselowski tlačil Harrisona Burtona, ale ten neustál nátlak a způsobil velkou nehodu. Vůz Burtona se vznesl do vzduchu a udělal přemet. Stal se tak prvním jezdcem, který ve voze sedmé generace udělal premiérové kotrmelce. Závod skončil i pro trojnásobného vítěze Dennyho Hamlina. Stage 1 pod žlutou vlajkou vyhrál Martin Truex, Jr.

STAGE 2:

Druhou část nejlépe odstartoval Ryan Blaney, který s Cindricem jel ve dvojici. Toto pořadí zůstalo až do zastávek v boxech, ke kterým se nejprve uchýlili piloti Chevroletu. O několik kol později zamířil do boxů celý vláček s Fordama na špici. Po výjezdů z boxů se do vedení opět dostal Keselowski.

V posledních kolech druhé části se snažil Keselowski odrážet útoky a dařilo se mu to. Poté v posledním kole dojeli o kolo zpět jedoucího Chase Briscoa, který zamíchal pořadím. Keselowski vybočil a Logano zůstal za Briscoem a začal jej tlačit. V cílové rovince pak jel bok po boku a ve foto finiši prohrál s Truexem, který tak vyhrál i stage 2.

FINÁLNÍ STAGE:

Do nejdůležitější části závodu nejlépe vyrazil Keselowski, který byl na čele úvodních 22 kol. Čím víc se blížil konec, tím víc stoupala nervozita. Tyler Reddick neukočíroval svůj vůz a roztočil se, což způsobilo nehodu několika vozů. Mezi nimi byl například Joey Logano a Kurt Busch. Po restartování závodu se postupně ve vedení střídal Cindric, Bubba Wallace a Ricky Stenhouse, Jr.

Osm kol před cílem se snažil Larson potlačit Kevina Harvicka, ten ale neustál smyk a strhla se řetězová reakce. Po této nehodě skončily naděje na vítězství pro Harvicka a úřadujícího šampióna Larsona. V tu dobu na první příčce byl Cindric a záda mu kryl Ryan Blaney. Následující restart se opět neobešel bez nehody. Keselowski rozhodil Stenhouse, ten dostal smyk a střetl se s Chrisem Buescherem. Toto bylo podruhé v závodě, kdy Keselowski při snaze tlačit soupeře jej rozhodil a vyřadil ze závodu. Na řadu díky této nehodě přišlo prodloužení.

PRODLOUŽENÍ:

Bok po boku jel vedoucí Cindric a vedle něj Keselowski, kterému zezadu pomáhal Briscoe. Cindric však měl o něco lepšího pomocníka, a to rovnou svého týmového kolegu Blaneyho, takže do posledního kola najel o kousek první před Keselowskim. Na protilehlé rovince jeli jezdci stále dvojřad za Cindricem a očekával se moment překvapení. O to se pokoušel Kyle Busch, který tlačil Briscoa. Ten se však snažil dostat před Keselowskiho a v ten moment zaútočil Blaney na Cindrica. Jejich vozy se dotkly a Blaney ztrácel kontrolu nad vozem. V ten moment útočil na vedoucího Cindrica se svou Toyotou Wallace. Ten nakonec skončil druhý rozdílem 0,036 sekundy. Třetí prolétl cílem Briscoe následován Blaneym a nejlepší pětku uzavřel Aric Almirola.

Zajímavosti:

Denny Hamlin poprvé ve své kariéře nedokončil Daytonu 500.

Kyle Busch překonal rekord Tony Stewarta v počtu kol ve vedení v Daytoně 500 bez vítězství - 324 kol.

Austin Cindric vyhrál ve svém osmém startu a prvním startu ve své první celé jezdce v Cup Series.

Rozdíl 0,036 sekundy byl pátým nejtěsnějším dojezdem v historii Daytony 500. Jednalo se o nejpomalejší rychlost (181,159 mph) vítěze kvalifikace závodu od roku 1967 (180,831 mph).

Po osmé v řadě vyhrál kvalifikaci vůz s motorem od Ricka Hendricka.

Poprvé v historii vyhrál Daytonu 500 pilot s číslem 2.

Petr Smetana          foto: NASCAR.com