Americké závody

NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 15.12.2021 NASCAR, Indycar Autor: Roman Klemm

Osobní vzpomínka na Ala Unsera seniora

I když bylo mnozí kolegové toho názoru, že „člověk stejně nemá šanci“, rozhoupal jsem se před dvěma lety konečně k tomu, abych zažádal o akreditace na proslulých 500 mil v Indianapolisu. Zvláště poté, co mi bývalý jezdec F1 a Indy, Derek Daly dodal odvahy slovy „Jen jim napiš – uvidíš že to u Tebe klapne.“

Al Unser sen. by Roman Klemm Měl pravdu – netrvalo to ani 24 hodin a obdržel jsem e-mail s potvrzením. Už tehdy jsem si byl jist, že mě čeká něco velkolepého. Retrospektivně viděno těch 5 dní v městečku Speedwayi a na jeho oválu (ano, proslulá trať se nenachází ve městě Indianapolis, ale jen na jeho periférii) překonaly i mé nejodvážnější sny. Hlavně v tom ohledu, že jsem dostal (v mnoha případech poslední) možnost, setkat se s opravdovými giganty Brickyardu.

Nic proti vítězi ročníku 2019 Pagenaudovi, nebo jeho soupeřům Castronevesovi, Dixonovi či Satóovi – co ale už jsou tito „piloti Dallara-Cupu“ proti jménům jako Penske, Rutherford, Andretti, Vukovich, Mears, nebo bratři Unserovi? A právě ohledně Bobbyho a Ala Unsera se ona smutná předtucha „prvního a zárověň posledního setkání“ již vyplnila. Sedm měsíců po smrti trojnásobného vítěze Indy500 Bobbyho, zemřel před několika dny i jeho bratr Al, který tento jedinečný podnik vyhrál čtyřikrát.

Nemá smysl zde znovu vyčítat všechny Alovy úspěchy, ty jsou vypsány jinde. Již samotná skutečnost, že na Brickyardu triumfoval tak často z 82letého muže ze státu New Mexico dělá jednoho z nějvětších US-sportovců všech dob. Díky úvodem zmíněné návštěvy Indianapolisu se mohu ohládnout alespoň na několik krátkých osobních zážitků. Al Unser mi ovšem „něco říká“ již dobrých 43 let: Když jsem roku 1978 v rukou držel můj první výtisk německého „auto sportu“, tak v něm mimo jiné byla reportáž z Indianapolisu. Tehdy nevyhrál nikdo jiný, než právě Unser na Lole Jima Halla. Roku 2019 jsem pak „stihnul“ podat tomuto gigantovi ruku při exklusivním setkání legend, nechat si od něj později v paddocku podepsat modýlek, vyfotit si ho, jak objíždí okruh v jednom z VIP-Pace Carů a obdivovat jeho vítězné Colty-Ford v tamním muzeu.

Naposledy jsem Ala Unsera seniora viděl, když krátce před startem závodu dojel do paddocku s veteránem, který si dělil s další legendou Johnnym Rutherfordem. Stál jsem vedle jejich vozu a fotil, jak se Unserovi nedařilo vystoupit. On i bratr Bobby měli již tehdy jasně viditelné zdravotní potíže a Ala prostě nějak neposlouchaly nohy. V tom ho zezadu nečekaně popadly dvě tlapy černocha a než se nadál, vytáhly ho z úzkého kokpitu. Al byl celou akcí udivený až ustrašený, i když se kolem všichni smáli. Neviděl totiž to co oni: Muž, který ho vytáhl nebyl nikdo jiný, než Willy T. Rbbs – jediný černoch, který se kdy do Indy 500 kvalifikoval. Celou legrační scénou, se mimo jiné bavili i Rutherford, Tony Stewart a Lynn St. James I proto ještě jednou děkuji osudu, že mě do Indianapolisu roku 2019 „zavál“. Když už jsem Ala Unsera seniora nikdy neviděl „naživo“ závodit, tak jsem se s ním alespoň směl setkat…

Text a foto: Roman Klemm

Al Unser sen. by Roman Klemm Al Unser sen. by Roman Klemm Al Unser sen. by Roman Klemm Al Unser sen. by Roman Klemm Al Unser sen. by Roman Klemm Al Unser sen. by Roman Klemm Al Unser sen. by Roman Klemm