Formule

Motorsport      Formule

Datum: 14.07.2019 Formule Autor: Jindra Kraus

Mercedes dominoval na Silverstone. Hamilton navýšil náskok v čele šampionátu

Silverstone, bývalé vojenské letiště, a také dějiště historicky prvního závodu Formule 1 v roce 1950. Letos se na tomto slavném okruhu jela již 70. Velká cena Velké Británie. Silverstone hostí F1 pravidelně od roku 1987, dříve se jezdilo na okruzích Brands-Hatch a Aintree. A v pořadatelství bude nadále pokračovat, protože letos byla podepsána smlouva do roku 2024.

Lewis Hamilton Silverstone Desátý podnik letošní sezony patřil oběma vozům Mercedes v čele s Lewisem Hamiltonem, který se šestým vítězstvím na tomto místě osamostatnil v čele žebříčků vítězů britské GP. Ale pojďme si uplynulý britský podnik shrnout pěkně popořadě.

Začněme kvalifikací. Záměrně vynechávám tréninky, protože o výkony jednotlivých jezdců či vozů příliš nenapoví. Kvalifikace byla poměrně dramatická, protože tři nejlepší se dokázali kvalifikovat v rozmezí 79 tisícin v pořadí Bottas, Hamilton, Leclerc. Hamilton na Bottase ztratil neuvěřitelných 6 tisícin sekundy. Byla to nejtěsnější kvalifikace od Německa 2010, kdy Vettel porazil Alonsa ještě těsněji, o dvě tisíciny. Za Leclerca se postavily oba Red-Bully v čele s Verstappenem. Na druhé Ferrari Sebastiana Vettela zbylo pouze šesté místo. Toť špička pole.

Bottas po nedělním startu závodu držel Hamiltona za sebou. Leclerc za sebou vezl čtvrtého Verstappena. Vettel se dokázal dostat před Gaslyho na páté místo. O vzrušení se postarali jezdci Haasu, kteří kolidovali a své vozy poslaly na chvost pole, zanedlouho oba odstoupili. Hamilton útočil na Bottase, ale pozice zůstaly nezměněny. Oba postupně pomalu ujížděli zbytku pole. Čtvrté kolo, Hamilton znovu útočí na Bottase a je z toho parádní bitva. Brit se na chvilku dostal na první pozici, ale vzápětí mu Bottas útok fantasticky vrátil. V osmém tři vteřiny za nimi se utvořila čtveřice Leclerc, Verstappen, Vettel, Gasly. Zbytek pole už výrazně ztrácel.

V 11.kole Verstappen zaútočil na Leclerca, neúspěšně. O kolo později se naopak Gasly vecpal před Vettela na páté místo. Ve 14.kole Leclerc a Verstappen společně zajeli do boxů. Verstappen byl o něco rychlejší a vyrazil bok po boku s Leclercem, který ho ale o pár zatáček později dokázal předjet. Oba nazuli žlutou sadu pneumatik. Gasly, který stavěl o kolo dříve, se zasekl na sedmém místě za McLarenem Sainze. 16.kolo. Bottas staví z prvního místa. Nazouvá opět žluté pneu, na kterých startoval. Verstappen chtěl zpět před Leclerca a souboj pokračoval. Krásný souboj, ale Leclerc skvěle brání svou pozici.

Ve 20.kole chyboval Giovinazzi, jeho auto skončilo ve štěrku a na trať musel Safety Car. Toho využil Hamilton ke svému prvnímu pitstopu, zůstal ve vedení. Stejně tak byl v boxech Vettel a vrátil se na třetím místě. Staví i Verstappen, pro bílé gumy. Má je i vedoucí Hamilton. O kolo později staví pro bílé pneu i Leclerc. Bottas zůstal na trati, což se zdálo být chybou. Téměř všichni berou bílé pneu, aby dojeli do konce závodu. Ve 23.kole bylo pořadí za SC Hamilton, Bottas, Vettel, Gasly, Verstappen, Leclerc, Sainz, Norris, Albon, Hulkenberg.

Od 24.kola jedeme naplno. Verstappen div že před nájezdem na cílovou rovinku nesestřelil Gaslyho. Leclerc nadále svádí krásný souboj s Verstappenem. Mezitím kolidovali Pérez s Hulkenbergem. Mexičan přišel o přední křídlo. V 30.kole vede Hamilton s náskokem 2 vteřin na Bottase, který ještě bude muset do boxů. Třetí Vettel na Hamiltona ztrácí 8 vteřin, na čtvrté místo se před Gaslyho bez většího boje prohnal Verstappen, za nimi jel Leclerc.

Ve 36.kole jde Leclerc před Gaslyho na páté místo. Čtvrtý Verstappen dotíral na Vettela. Mercedesy ujely o deset vteřin. Ve 38.kole předjel Verstappen Vettela, ten se mu útok snažil vrátit, jenomže pozdě brzdil a doslova Verstappena sestřelil. Vettel zamířil do boxů pro nové křídlo. Verstappen pokračoval na páté pozici. Upřímně jsem nepochopil, proč se Vettel po srážce rozčiloval. Verstappen nezměnil při brzdění stopu, neudělal nic špatně. Vettel za incident dostal penalizaci 10 vteřin. Bottas má ve 45.kole dostatečný náskok na Leclerca k tomu, aby absolvoval povinný pitstop pro jiné pneumatiky. Bere nejměkčí červené a vrací se na druhém místě před Leclercem.

Vítězem se stal Hamilton s náskokem 24 vteřin na Bottase. V posledním kole navíc pětinásobný mistr světa získal bod za nejrychlejší kolo, na opotřebené bílé sadě pneu. Třetí skončil Leclerc, za ním oba Red-Bully v čele s Gaslym, který po oprávněné kritice předvedl konečně solidní výkon. Dobrý výkon předvedl Sainz na šestém místě. Sedmý Ricciardo, osmý Raikkonen, devátý Kvyat, desátý Hulkenberg. Lewis Hamilton před domácími fanoušky získal sedmé vítězství v sezoně, celkově šesté vítězství na Silverstone, zajel nejrychlejší kolo, a navýšil náskok v čele šampionátu na 39 bodů před Bottasem. Mercedes získal již sedmé dvojité vítězství z deseti letošních závodů.

Celkem divočina, hlavně souboje Leclerc vs. Verstappen byly kořením tohoto závodu, nuda to rozhodně nebyla, stejně jako minule na Red-Bull Ringu. Takové závody přesně potřebujeme, aby se bojovalo na ostří nože. Tak snad bude tento dobrých závodů pokračovat.

Jindra Kraus   foto: google.com