NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 05.08.2020 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Matt Crafton se poprvé za 67 závodů dočkal vítězství.

Třetí nejvyšší série NASCAR zavítala na 1.5 mílový ovál Kansas Speedway na kterém se uskutečnil již desátý letošní závod celého šampionátu. Jezdce čekalo 134 kol v celkové vzdálenosti 200 mil.

Matt Crafton STAGE 1:

Hned, co zavlála zelená vlajka, předvedl Christian Eckes skvělý manévr a dostal se do vedení. A svým soupeřům se vzdaloval. Když se po několika kolech dostal na druhé místo Zane Smith, Eckesův náskok se pomalu začal tenčit a po pěti kolech se poprvé v závodě měnilo pořadí na prvním pozici. Eckes měl problémy v podobě zachycení nečistoty na přední části vozu a krátce po Smithovi jej předjel i Brett Moffitt. Ve 20. kole se Moffittovi podařilo stáhnout ztrátu na Smitha pod jednu sekundu, jenže po menší chybě bylo jasné, že první stage bude patřit Smithovi.

STAGE 2:

Po úvodních zastávkách v boxech se do vedení dostal Ben Rhodes a vítěz včerejšího závodu zde Austin Hill, kteří však měnili pouze dvě pneumatiky místo většiny jezdců se čtyřmi. Právě Hill se po restartu ujal vedení, ale pouze na chvíli, protože Smith se dokázal rychle dostat před Craftona a Rhodese a poté bez problémů předjel i Hilla. Krátce na to byla vyvěšena žlutá vlajka kvůli roztočení vozu Bryana Dauzata. Stejné pořadí na prvních dvou místech platilo i první kolo po restartu, ale potom přišel k chuti na druhé místo Crafton a dostal se před Hilla. Crafton se snažil dostat před Smitha a měl několik možností, ale nakonec Smith uhájil druhé vítězství ve stagi.

FINÁLNÍ STAGE:

Po druhých zastávkách v boxech se na první místo podíval Shane Stewart, který měnil ale pouze dvě pneumatiky. Druhý vyjel z boxů Crafton a třetí Moffitt, který dokázal překonat vítěze obou stagí Smitha. Restart poté proběhl divoce, kdy se Stewart propadl během jednoho kola až na šesté místo a poté se málem ještě dostal do nehody, když jen tak tak zkrotil smyk. Do vedení závodu se podíval Moffitt, kterého stíhal Sheldon Creed, který se na chvíli ujal vedení, a hned na to byla vyvěšena žlutá vlajka kvůli problémům Travise Pastrany. Následný restart přinesl první nehodu, ve které byl Derek Kraus a vyhýbající se Cory Roper, pro kterého závod skončil po nárazu do zdi. Poté následoval restart a obrovská nehoda více než osmi aut, ve které se ocitly Stewart Friesen a Johnny Sauter. V nehodě byla také Natalie Decker. Kvůli velkému množství trosek byla vyvěšena červená vlajka.

Restartování závodu promíchalo pořadím a na vedoucím místě byl Creed následován Craftonem a Hillem. Poté Moffit naboural Tylera Ankruma, kterého rozhodil Smith, a ke slovu přišla opět žlutá vlajka. Poté při tvrdém souboji o první místo byl Creed Hillem odstřelen do bariéry a díky tomu se na druhé místo dostal Crafton. Restart přinesl souboj o první místo Craftona a Eckese, kteří všem ujeli a oba si to v tvrdém souboji rozdali o vítězství. Nakonec do posledního kola najel první Crafton, na kterého se v poslední zatáčce pokusil Eckes zaútočit a málem došlo ke kontaktu, ale nakonec se Crafton poprvé od roku 2017 dočkal vítězství a přerušil tak 67 závodů trvající sérii bez výhry. Naposledy Crafton vyhrál na prašné Eldoře roku 2017 a pokud budem počítat vítězstvím na klasickém oválu, tak musíme zabrousit až do roku 2016.

Petr Smetana    foto: google.com