Americké závody

NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 16.04.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Martin Truex, Jr. pokořil v závěru závodu dominátora Dennyho Hamlina a vyhrál na nejkratším oválu v kalendáři

Osmým závodem letošní sezóny byl podnik na nejstarším závodišti, který se v kalendáři nachází – Martinsville Speedway. Zde se jel první závod již v úvodní sezóně 1949 a celkově se jednalo o 145. závod zde. Závodní víkend ovlivňoval déšť a tak se 500 kolový závod musel odložit na pondělí.

Martin Truex jr. Martinsville STAGE 1:

Závod byl odstartován již v neděli s vědomím, že není šance kvůli špatným meteorologickým podmínkám na jeho dokončení v ten samý den. Na první místo se po startu dostal Denny Hamlin, který zdolal Joeyho Logana, jenž do závodu na základě metrické kvalifikace startoval z první pozice. Po téměř 40 kolech začalo pršet a bylo jasné, že se závod dokončí v pondělí. Druhý den už bylo počasí slunečné a závodilo se dál. Stejně jako v neděli, i teď o první místo bojoval Hamlin s Loganem. Nakonec se do čela dostal Ryan Blaney, kterému se povedlo úvodní část závodu vyhrát.

STAGE 2:

Díky skvělé a hlavně rychlé zastávce v boxech se do vedení dostal zpět Hamlin, který po restartu vedl více než 30 kol. Poté začal pomalu ztrácet rychlost a začal se na něj opět dotahovat vítěz první části Blaney. Tomu se podařilo ve 175. kole překonat Hamlina, po zbytek druhé části nedal nikomu šanci a dovezl svůj vůz pro druhou vyhranou stage v tomto závodě. Zajímavostí je, že jak v první části, tak ve druhé části dojeli první čtyři jezdci ve stejném pořadí. Za druhým Hamlinem to byl Martin Truex, Jr. a úřadující šampion Chase Elliott.

FINÁLNÍ STAGE:

Po zastávkách v boxech se opět do čela dostal Hamlin, který tak předvedl stejně rychlou zastávku v boxech jako před začátkem druhé části. Ve 322. kole se dostal do problémů Kyle Busch, který dostal smyk a byla vyvěšena již 9. žlutá vlajka. O 50 kol později přišla na řadu nečekaná „The Big One“, kdy se do kontaktu dostal Kyle Busch s Chrisem Buescherem. Celkem se srazilo neuvěřitelných 15 aut a pro Brada Keselowskiho to znamenalo konec závodu. Čtyřicet kol před koncem byla vyvěšena žlutá vlajka, kdy se do smyku dostal Chase Briscoe. Tohle byla jedna z rozhodujících chvil, protože při zastávkách v boxech dostal penalizaci jeden z kandidátů na vítězství Blaney poté, co odjel i s pneumatickou pistolí a to pravidla nedovolují. Ve vedení pokračoval dominátor závodu Hamlin, jenže se k němu začal rychle blížit Truex. Po krátkém souboji se povedlo Truexovi zdolat 16 kol před cílem Hamlina a jel si pro své třetí vítězství v Martinsvillu. Hamlina ještě v závěru dokázal udolat Elliott, který si tak dojel pro druhé místo za vítězným Truexem. Hamlin byl hodně zklamaný z toho, že nedokázal proměnit 276 kol strávených ve vedení ve vítězství.

Petr Smetana    foto: Nascar.com