Formule

Motorsport      Formule

Datum: 15.08.2019 Formule Autor: Standa Hylán

Létající ojnice a desetiny sekundy...

„Lietajúca“ ojnica a desatiny sekundy, ... Preteky Histo Cupu počas víkendu 9.-11. augusta 2019 sa konali na domácej trati Patricka Schobera a Procar Motorsport na Slovakia Ringu.

Piatkový voľný tréning sa využil na testovanie s Formulou 4, pretože o dva týždne, na Veľkej cene Slovenska Patrick Schober odštartuje svoje prvé preteky s touto formulou. Úlohou tímu bolo teda postarať sa za jeden deň o dve úplne odlišné pretekárske vozidlá a prispôsobiť sa týmto rozdielom. Posledný voľný tréning v tonto testovacom dni sa využil na zvyknutie si na opäť menšieho Königa. V zásade išlo všetko podľa plánu. Časy odjazdených kôl ukázali, že svojich súperov má pevne pod kontrolou.

Taktiež aj v prvej kvalifikácii v sobotu - kým neprišiel veľký tresk a Patrickov motor sa „zbavil“ ojnice. A bolo povšetkom... aspoň zo sobotných závodov. Ale ak existujú možnosti, Procar Motorsport sa nevzdáva tak rýchlo! Šťastím v nešťastí pri nehode to boli domáce preteky a doma v garáži našťastie čakal novo prepracovaný motor. Tento bol upravený, vymenený a ešte v sobotu o desiatej večer bola Formula König späť vo svojom boxe.

V nedeľu ráno sme objavili ešte malý problém - prasklinu na olejovej vani, ale našťastie sme to mohli pomocou vhodných prostriedkov zastaviť. Počas nedeľňajšej kvalifikácie Patricka Schobera prenasledoval nepríjemný pocit, či všetko vydrží. Po niekoľkých kolách v nižších otáčkach, kedže bolo treba zabehnúť nový motor, absolvoval Patrick Schober jediné rýchle kolo, aby sa kvalifikoval do závodu. Za najväčším konkurentom to bolo len 0,05 sekundy, ale najdôležitejšie bolo, že všetko funguje a je tesné. Samotný závod bol trvalým súbojom so skúseným Rakúšanom Franzom Benczakom, ktorý mal šťastie, že vyhral na cieľovej čiare. V poslednom kole bol na čele Patrick Schober, no osudná bola dvojitá krivka S, kde ho mierne brzdil pomalší účastník, takže Benczak bol schopný rýchlejšie z tejto šikany akcelerovať a získať tak víťazstvo s náskokom iba 0,15 sekundy.

„Bol to najlepší závod, ktorý som jazdil,“ hovorí Patrick Schober po tejto minimálnej strate víťazstva, ale úplne nadšený a vôbec nie sklamaný. Neustály súboj a trvalá výzva boli podľa jeho predstáv. A ďalšia malá útecha - najrýchlejšie kolo Patricka Schobera v tejto triede bolo takmer o sekundu rýchlejšie ako jeho súpera.

Zdroj: Procar Motorsport