NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 12.03.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Kyle Larson stál poprvé od návratu na Victory Lane

Čtvrtá zastávka NASCAR Cup Series byla na Las Vegas Motor Speedway. Čtyřsetmílový závod byl vypsán na 267 kol a samotné rozdělení stagí bylo 80, 80 a 107 kol. Závod se konal pod názvem Pennzoil 400 Presented by Jiffy Lube.

Kyle Larson STAGE 1:

Stejně jako loni, i tentokrát z prvního místa odstartoval Kevin Harivck. Loni však ve vedení nestrávil ani jedno kolo a to samé se opakovalo i teď. Krátce po startu závodu se před Harvicka dostal William Byron, který se na prvních 20 kol usadil ve vedení. Oproti tomu Harvick se čím dál více propadal pořadím zpět. Před Byrona se později dostal Chase Elliott. Bohužel při prvních zastávkách v boxech ztratil několik pozic, protože na stání před ním stál vůz natolik blízko, že Elliott musel zařadit zpátečku, aby mohl vyjet. Restart nabídl velkou podívanou, kdy se o vedení přetahovali Kyle Larson, Joey Logano a Brad Keselowski. Nakonec to byl právě Keselowski, kdo ustál nejlépe tlak soupeřů a dojel si pro vítězství v první části závodu.

STAGE 2:

Vítěz první části pokračoval ve vedení i nadále, kdy odrážel útoky svého týmového kolegy Logana. Tomu však po pár kolech došel dech a začal se postupně propadat na konec první desítky. Oproti tomu Larson začal stahovat malý náskok vedoucího Keselowskiho a pomalu se schylovalo na souboj o vedení. To se také stalo po pár kolech skutečností a ve 106. kole se Larson ujal vedení. Keselowski nedokázal držet s Larsonem krok a po pár kolech jej zdolal Byron, který se tak vydal stíhat lídra závodu.

Při nájezdu do boxů se Larson na první pokus netrefil a musel jet o kolo navíc, než úspěšně zastavil u svých mechaniků. Po výjezdu i přes tuto chybu měl k dispozici malý náskok před Keselowskim, který dokázal zdolat Byrona. Nakonec Larson nenechal nic náhodě a dojel si pro vítězství ve druhé části závodu.

FINÁLNÍ STAGE:

Čtyři kola po restartování závodu se do velkých problému dostal Elliott, který dostal smyk a ještě se lehce opřel o vůz Kurta Busche. Oba jezdci pokračovali v závodě dál. Pro Elliotta se závod nevyvíjel příliš podle jeho představ, protože už při zastávkách v boxech měl problémy. Pět kol po restartu se opět mávalo žlutou vlajkou. Aric Almirola měl defekt pneumatiky, srážka se SAFER bariérou byla nevyhnutelná a to znamenalo konec závodu.

Po tomto incidentu se naplno rozjel souboj o vedení, ve kterém se střídal Martin Truex, Jr., Denny Hamlin a vítěz druhé stage Larson. Byl to právě poslední jmenovaný, kdo se dostal 50 kol před cílem do vedení a pozvolna svým soupeřům ujížděl. Během posledních zastávek v boxech vsadil vše na jednu kartu Daniel Suarez, který zůstal na trati a spoléhal na žlutou fázi. Ta však nepřišla a vedení převzal Larson. Chvíli to vypadalo, že druhý Keselowski ještě zdramatizuje závěr závodu, ale nakonec neměl takovou rychlost jako Larson během dlouhé zelené fáze. Larson si s náskokem tři sekundy dojel pro premiérové vítězství v barvách Hendrick Motorsports a celkově pro své sedmé v kariéře.

Za zmínku stojí skvělý závěr závodu Kyla Busche, který skončil na třetí pozici a Erik Jones dokázal s týmem Richarda Pettyho dokončit závod na desátém místě.

Petr Smetana   foto: Nascar.com