Závodní silniční okruhy

Motorsport      Okruhy, vrchy

Datum: 22.03.2019 Okruhy, vrchy Autor: Petr Smetana

Kyle Busch vyrovnal součtem vítězství „Krále NASCAR“

Pátým závodem sezóny byl Auto Club 400, který se konal na oválu Auto Club Speedway. Jezdce čekalo celkem 200 kol v celkovém součtu 643 kilometrů. Kyle Busch v tomto závodě zažil jubilejní moment své kariéry.

Kyle Bush 200 STAGE 1:
Startovní rošt byl velice zajímavý tím, jak se na něj jezdci vůbec dostali. V kvalifikaci totiž došlo k absolutně neuvěřitelné situaci, kdy 12 aut v poslední částí kvalifikace, kdy se jede o Pole Position, nestihlo zajet svoje rychlé kolo. Všichni jezdci projeli až po vypršení limitu, takže se startovalo podle výsledků druhé části kvalifikace. Vítěz Pole Position Austin Dillon neudržel první místo a hned v úvodu se do vedení dostal Denny Hamlin. Poté se Kyle Busch dostal do vedení a bylo jasné, že má velice silné auto pro dnešní závod. Potvrdil to na konci první stage, kdy zvítězil před Joey Loganem, Denny Hamlinem, Kevinem Harvickem a pátým Aricem Almirolou.

STAGE 2:
Druhá stage začala bitvou Kyla Busche a jezdců týmu Penske. Jak Joey Logano, tak Ryan Blaney a Brad Keselowski měli velice dobré auta na krátké fáze závodu a jak už víme z minulosti, tak právě Joey Logano zde ve Fontaně umí zajet velice slibný výsledek. Druhá stage měla opět stejného vítěze, za kterým dojeli jezdci Penske Racing v pořadí Keselowski, Blaney a Logano.

FINÁLNÍ STAGE:
V nejdůležitější části závodu přišla první komplikace pro Kyla Busche, kdy v boxech překročil maximální povolenou rychlost a musel restartovat jako poslední z jezdců, kteří jsou ve stejném kole jako leader závodu. O vedení v tu dobu bojovali opět jezdci Penske, konkrétně dvojice Joey Logano & Brad Keselowski. Když začaly poslední pit stopy, Kylu Buschovi pomohla trocha štěstí, když ztrácel zhruba 8 vteřin na leadera a jeho taktika byla taková, že zůstal co nejdéle na trati a spoléhal na to, že bude vyvěšena žlutá vlajka. To se opravdu stalo, a aby toho nebylo málo, tuto rozhodující žlutou fázi způsobil Bubba Wallace, Jr. s číslem 43 závodící pro tým „Krále NASCAR“, Richarda Pettyho. Po restartu se Kyle Busch dostal před oba jezdce Penske Racing a dojel si pro své 53. vítězství v nejvyšší sérii a celkem již pro 200. výhru v kariéře.

Hlavní rozdíl mezi Richardem Pettym a Kylem Buschem je ten, že Richard Petty vyhrál všech 200 závodů v nejvyšší sérii NASCAR. Oproti tomu Kyle Busch vyhrál „pouze“ 53 závodů v nejvyšší sérii, 94 závodů ve druhé nejvyšší sérii Xfinity a 53 závodů ve třetí nejvyšší sérii v Trucích. Je to podobné, jako kdyby například Valentino Rossi jezdil třídu MotoGP a zároveň k tomu Moto 2 a Moto 3 proti začínajícím jezdcům a veteránům těchto sérií. Série NASCAR je ale „bohužel“ pouze jediná na světě, která má tuto anomálii a Kyle Busch rozhodně není prvním ani posledním jezdcem, který něco takového dělá.

Petr Smetana, foto: Nascar.com