NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 04.05.2021 NASCAR, Indycar Autor: Standa Hylán

Kyle Busch si daroval dárek v den svých narozenin v podobě vítězství v Kansasu

Jeden a půl mílový ovál Kansas Speedway hostil jedenáctý závod NASCAR Cup Series. Závod čítal celkem 400 mil, což je celkový počet 267 kol. Samotné stage byly rozděleny na 80, 80 a 107 kol.

Kyle Busch Kansas STAGE 1:

Vítěz závodu v Talladeze Brad Keselowski získal díky metrické kvalifikaci první místo na startu, které po zahájení závodu hájil před Williamem Byronem a Kevinem Harvickem. Vedení se nezměnilo ani po prvních zastávkách v boxech. Velice slibný začátek závodu měl Kyle Busch, který dokázal jezdit v top 6. Pro něj je dnešní den zároveň den jeho 36. narozenin a nejlepší dárek by jistě bylo vítězství, které však bylo ještě více než 220 kol daleko. Dvacet kol před koncem první části se na druhé místo dostal Kyle Larson a bylo otázkou, zda dokáže překonat i vedoucího Keselowskiho. Nakonec se Larson dostal na chvilku do vedení, ale Keselowski tento útok zatím ustál. Poté přišel další, který málem skončil kontaktem mezi oběma jezdci, a nakonec výhru těmto dvěma jezdcům ukradl Kyle Busch.

STAGE 2:

Zastávky v boxech připravili o prozatímní vedení Kyla Busche, kterého překonal Larson a Tyler Reddick. Samotný restart závodu přinesl vedení v závodě Larsonovi, kterého se vydal pronásledovat Kyle Busch a Keselowski. Krátce po polovině druhé části začali jezdci stavět u svých mechaniků. Larson měl na Kyla Busche náskok necelé dvě sekundy a po výjezdu z boxů to bylo více než šest sekund. Bylo to dáno především tím, že Larson měl větší štěstí na provoz ostatních jezdců. V posledních kolech druhé části si Larson udělal ještě větší náskok na Kyla Busche, který činil přes osm sekund a dojel si tak pro vítězství ve druhé části závodu. Třetí místo obsadil skvěle jedoucí Denny Hamlin.

FINÁLNÍ STAGE:

Do závěrečné části závodu z prvních třech míst vyráželi první tři jezdci předchozí části. Larson se ujal vedení na následujících více než čtyřicet kol. Poté se do čela dostal Hamlin a po zastávkách v boxech si vedení vzal opět Larson, který mě velký náskok. Potom však přišla žlutá fáze, která všechno změnila. Larson nepředvedl moc dobrý restart a do čela šel rázem Kyle Busch. Krátce poté se stala další menší kolize a výhodu měl mít Keselowski, který měl jediný na čele čerstvě pneumatiky. Následující a poslední restart opět Larson zkazil a to takovým způsobem, že málem vyboural Ryana Blaneyho. Keselowski se zasekl v provozu a do posledního kola najížděl Kyle Busch následován Harvickem.

Kyle Busch projel pod šachovnicovou vlajkou jako první a na svoje narozeniny si tak nadělil krásný dárek v podobě vítězství v závodě s trochu extravagantním názvem Buschy McBusch Race 400. Pouze Kyle Busch a Cale Yarborough dokázali vyhrát dvakrát závod v hlavní sérii v den svých narozenin. A když už jsme u té historie, tak Kyle Busch dokázal jako teprve druhý jezdec v historii v Kansasu sweepnout víkend, což znamená vyhrát oba závody na stejné trati ve dvou různých sériích. Navíc od druhého závodu roku 2014 zde dojel ze třinácti startů jedenáctkrát v top 10.

Petr Smetana     foto: NASCAR.com