NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 28.06.2020 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Kevin Harvick za sebou udržel Hamlina a poprvé vyhrál v Poconu

Poslední červnový víkend si pro diváky přichystal nevídanou specialitu, která nikdy před tím v NASCAR nebyla. Na jezdce totiž čekal tzv. doubleheader víkend. To znamená, že se jezdci utkali během jednoho víkendu hned dvakrát na stejné trati. V sobotu se jel závod s názvem Pocono Organics 325 na 130 kol a v neděli Pocono 350 na 140 kol.

Harvick Pocono Páteční losování přidělilo pole tentokrát Aricu Almirolovi. V první řadě ho doplnil vítěz z Talladegy Ryan Blaney. Druhou řadu tvořili jezdci týmu Joe Gibbs Racing Denny Hamlin a Kyle Busch. Ze třetí řady vyráželi Chase Elliott a Joey Logano. Hned za nimi do závodu startovali Kurt Busch a Brad Keselowski. První desítku uzavírali Kevin Harvick, který zde v Poconu ještě nikdy v kariéře nezvítězil, a Alex Bowman.

První Stage

Aric Almirola do závodu odstartoval na výbornou. Udržel si vedení před druhým Ryanem Blaneym. Na třetím místě se usadil Kyle Busch, za kterým kroužil jeho kolega Hamlin. Almirola každým kolem navyšoval náskok na druhého Blaneyho. Kupředu s dral také Logano. Ve 14. kole přišla první žlutá vlajka, jednalo se opět o tzv. competition caution. Ke slovu přišla strategie ohledně pneumatik. Do čela se tak po zastávkách dostal Logano.

Následující restart nabídl první nehodu v závodě. Quin Houff při výjezdu z druhé zatáčky dostal smyk a narazil do zdi. Závod pro tohoto nováčka skončil. Ke slovu se tak dostal šestikolový sprint do konce první Stage a také zajímavé strategické tahy. Ten nakonec nejlépe zvládl Joey Logano, který si tak připsal deset bonusových bodů do šampionátu a jeden PlayOff bod. Za ním skončili Almirola, Blaney, Kyle Busch, Elliott, Kurt Busch, DiBenedetto, Keselowski, Bowman a Erik Jones.

Druhá Stage

Na první místo se vyhoupl opět Aric Almirola. Joey Logano zamířil k mechanikům a zvolil tak odlišnou strategii. Na druhém místě byl stále Blaney. Po restartu se pořadí nezměnilo. Za touto dvojící kroužil Kyle Busch, který stále nemá v letošní sezóně vítězství. Za ním byly jeho týmoví kolegové Hamlin a Truex Jr. A byl to právě Truex Jr., který se postupně začal posouvat v pořadí nahoru.

Naopak v závodě zatím vůbec nebyli vidět například Keselowski nebo Johnson, ti kroužili až ve druhé desítce. Martin Truex Jr. se ve 46. kole ujal poprvé v závodě vedení. Po pár kolech se na druhé místo dostal jeho kolega Hamlin. Naopak lehce odpadávat začal Kyle Busch. V popředí stále kroužili také Almirola a Blaney. Následně Hamlin se začal přibližovat Truexu Jr., kterého také v 60. kole překonal a ujal se vedení. O šest kol později byla opět vyvěšena žlutá vlajka, důvodem byl nepořádek na trati. Po zastávkách se vedení opět ujal Almirola následovaný Loganem a Blaneym. Tři kola po restartu závod skončil pro Erika Jonese, který kolidoval při výjezdu z poslední zatáčky s Reddickem. Následný sprint do konce druhé Stage tentokrát zvládl nejlépe Almirola. Za ním skončili na bodovaných pozicích Logano, Truex Jr., Blaney, DiBenedetto, Bowman, Harvick, Kyle Busch, Hamlin a Elliott.

Poslední Stage

Aric Almirola nadále ukazoval, že si brousí zuby na vítězství. Zvládl i následující restart do poslední části závodu. Za ním se na druhé místo dostal Hamlin, třetí byl Harvick. Otázkou ovšem bylo, kdo a hlavně jakou strategii zvolí. Almirola se v 93. kole vydal na pit road, společně s ním také Harvick. Almirola vzal čtyři čerstvé pneumatiky, Harvick pouze dvě. Poté co v 94. kole zamířil k mechanikům také Hamlin, do vedení se dostal Ryan Newman následovaný McDowellem a Stenhousem Jr.

Zhruba okolo 110. kola se právě tito jezdci začali vydávat ke svým mechanikům. Do vedení se dostal vůbec poprvé v závodě Kevin Harvick. Druhý za ním byl zhruba se čtyřsekundovou ztrátou Hamlin. Třetí byl Almirola, čtvrtý Kyle Busch a pátý skvěle jedoucí Christopher Bell. Hamlin se každým kolem přibližoval Harvickovi a vypadalo to, že se mu opět nepovede zvítězit v Poconu. Ve 115. kole zamířil k mechanikům Bowman s defektem pneumatiky.

I když byl při nájezdu do posledního kola Hamlin za Harvickem pouze tři desetiny sekundy, Harvick mu nedal žádnou šanci a dojel si pro třetí letošní vítězství. Druhý skončil tedy Denny Hamlin. Na třetím místě dojel Aric Almirola, který v závodě vedl nejvíce kol, a to sice 61. Nejlepší umístění v Cupu si zajel čtvrtý Christopher Bell, který dokázal porazit pátého Kyla Busche. Šestý skončil Martin Truex Jr., sedmý Bowyer, osmý McDowell, devátý Keselowski a kompletní desítku uzavřel vítěz z Pocona 2016 Chris Buescher.

Jakub Smetana,   foto: Google, video: Youtube