NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 06.07.2020 NASCAR, Indycar Autor: Jakub Smetana

Kevin Harvick vítězí v Indianapolisu a přidává čtvrté letošní vítězství

Šestnáctý závod sezóny se jel na legendárním oválu Indianapolis Motor Speedway přezdívaný také jako The Brickyard. Tento závod na tomto 2.500 mílovém oválu čítal celkem 160 kol (400 mil). Závod měl název Big Machine Hand Sanitizer 400. Vítězství z loňského roku obhajoval Kevin Harvick.

Kevin Harvick Winner Indy 2020 Šokující informace se objevila z pátku na sobotu. Sedminásobný šampion Jimmie Johnson byl pozitivně testován na Covid-19 a tohoto závodu se zcela jistě nezúčastní. Kolik závodů zmešká se ještě neví. V jeho Chevroletu nahradí Jimmieho Justin Allgaier, který do závodu odstartuje z posledního místa.

Joey Logano měl největší štěstí při losování, jelikož do závodu startoval z první pozice. V první řadě ho doplnil Kurt Busch, pro kterého to byl jeho 700. start v nejvyšší sérii. Ze druhé řady startovali Alex Bowman a Aric Almirola. Hned za nimi byli týmoví kolegové Denny Hamlin a Kyle Busch, který stále čeká na své první letošní vítězství. Následovali Martin Truex Jr. a Brad Keselowski a kompletní desítku uzavírali Chase Elliott a Kevin Harvick.

První Stage

Závod byl odstartován s menším zpožděním z důvodu blesků v blízkosti oválu. Joey Logano si uhlídal svou první pozici a začal si připisovat první kola ve vedení. Za ním kroužil druhý Kurt Busch z týmu Chip Ganassi Racing. Následoval třetí Hamlin za kterým kroužilo duo Elliott, Bowman. Kupředu se také probojovával Truex Jr., nicméně ten po pár kolech začal mít problémy s motorem a postupně se propadl až do třetí desítky. Ve 14. kole zavlála poprvé žlutá vlajka, šlo o tzv. competition caution. Všechny dosavadní kola vedl Joey Logano. Všichni jezdci se vydali na pit road. Na vjezdu do pit lane v zadní části pole došlo k hrozivému incidentu mezi několika vozy a mechanikem posádky Ryana Blaneyho. Závod tak rázem skončil pro Ryana Preece, Coreyho LaJoieho, Martina Truexe Jr. a také Justina Allgaiera, který nahrazoval Johnsona.

Závod byl na chvíli přerušen, mechanik byl při vědomí a při záběru kamer ukázal vztyčený palec. Následně byl převezen do nemocnice. Do vedení se dostal díky odlišné strategii Harvick, který si pohlídal následující restart. Kolo co kolo navyšoval náskok na druhého Logana a třetího Hamlina. Necelých deset kol před koncem první Stage opět zavlála žlutá vlajka. Ryan Newman dostal defekt pravé přední pneumatiky a narazil do zdi. Někteří jezdci zariskovali se strategií z důvodu bonusových bodů. Pro vítězství ve Stage si dojel William Byron. Za ním skončili Erik Jones, Austin Dillon, Chase Elliott, Kevin Harvick, Denny Hamlin, Matt DiBenedetto, Kyle Busch, Brad Keselowski a poslední bonusový bod bral Clint Bowyer.

Druhá Stage

Do druhé Stage vyrážel z prvního místa Chase Elliott. V popředí nechyběli také jména jako Harvick, Hamlin, Kyle Busch. Skvělý závod zatím jel Kenseth, který se pohyboval na konci první desítky stejně jako Christopher Bell. Elliott své vedení jen tak někomu přepustit nechtěl. Nicméně za sebou měl silou dvojici Harvick, Hamlin. V 76. kole byla počtvrté vyvěšena žlutá vlajka. Erik Jones, stejně jako Newman, dostal defekt pravé přední pneumatiky a narazil do zdi. Někteří jezdci se opět rozhodli zariskovat se strategií kvůli bonusovým bodů. Do vedení se opět dostal vítěz první Stage Byron. Nicméně toho hned po restartu zdolal Austin Dillon. Neuběhly ani dvě kola a opět se žlutilo. Tentokrát to bylo z důvodu nepořádku na trati.

Ani následující restart ovšem neproběhl v pořádku. Austin Dillon mezitím stihl přijít o své vedení po neskutečném manévru od Harvicka na protilehlé rovince. Ve třetí zatáčce spolu kolidovali týmoví kolegové Blaney, který dostal smyk, a Keselowski, který kvůli tomu ztratil hodně pozic. Následoval desetikolový sprint do konce druhé Stage. Harvick si pohlídal restart a nedovolil Hamlinovi mu uzmout jeho první příčku. Naopak byl to Elliott, kterému se podařilo se protlačit na druhé místo za Harvicka. Souboje těchto tří sledoval z povzdálí čtvrtý DiBenedetto. Harvick si tak dojel pro vítězství v druhé Stage. Za ním skončili Chase Elliott, Denny Hamlin, Matt DiBenedetto, Austin Dillon, Matt Kenseth, Kyle Busch, Kurt Busch, Christopher Bell a Clint Bowyer.

Poslední Stage

Vše tedy směřovalo k poslední části závodu. Kevin Harvick opět svedl na restartu souboj s Hamlinem, nicméně i tentokrát si vedení udržel. Tato dvojice se postupně začala vzdalovat třetímu Mattu Kensethovi. Za Mattem kroužili nováček Cole Custer a jeho týmový kolega Aric Almirola. Čím více se jezdci blížili konci, tím bylo jasné, že ještě jednou budou muset navštívit mechaniky. Ve 121. kole tak učinil druhý Denny Hamlin. O kolo později ke svým mechanikům zajel vedoucí Kevin Harvick. A výsledek? Hamlinovi se podařilo díky rychlejšímu pit stopu zdolat Harvicka.

Do vedení se ale dostal Matt Kenseth následovaný Kylem Buschem. Ten měl ovšem ztrátu více jak šest sekund. Ve 134. kole zavlála žlutá vlajka. Alex Bowman narazil tvrdě do bariéry, opět po defektu pravé přední pneumatiky. Jezdci jako Kenseth, Kyle Busch, Logano a další se vydali ke svému poslednímu pit stopu. Do vedení se tak vrátil Denny Hamlin následovaný druhým Kevinem Harvickem. Hamlin ustál Harvickův nápor po restartu a udržel si vedení. Pár kol na to byla k vidění trojice bojující o vítězství. Ve vedení byl Hamlin, za ním Harvick a skvěle se jich držel také třetí Kenseth, který měl o pár kol čerstvější pneumatiky. Již s odstupem byl čtvrtý Almirola, pátý Keselowski a šestý Custer. Kyle Busch se opět trápil s handlingem svého vozu, kroužil sedmý. Už už to vypadalo, že Harvick Hamlina na trati nepřekoná, jenomže při nájezdu do první zatáčky ve 155. kole praskla Hamlinovi pravá přední pneumatika a závod pro něj skončil. Ve tváři Hamlina bylo vidět velké zklamání, jelikož Hamlin tento závod ještě nikdy ve své kariéře nevyhrál.

Následovalo prodloužení. Harvick měl za sebou podporu v podobě svého týmového kolegy Custera. Harvick nikomu nedal na restartu šanci a dojel si pro letošní 4. vítězství. Obhájil tak loňské vítězství právě zde v Indianapolisu. Za ním skončil druhý Matt Kenseth, pro kterého to je jeho nejlepší umístění od návratu do NASCAR. Třetí skončil Aric Almirola, čtvrtý Brad Keselowski, pátý Cole Custer, šestý Kyle Busch, sedmý Michael McDowell, osmý Tyler Reddick, devátý Darrell Wallace Jr. a první desítku uzavřel Joey Logano. Pro Harvicka to bylo jeho celkově 53. vítězství v jeho kariéře.

Jakub Smetana, foto: Google, video: Youtube