NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 25.08.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

„James Bond 007“ vyhrál nejtěsnější závod v Michiganu všech dob

Předposlední závod základní části NASCAR Cup Series hostil Michigan International Speedway. Jednalo se již o 104. závod zde. Poprvé se v Michiganu jelo roku 1969. Onoho roku se závod jedinkrát jel na vzdálenost 500 mil. O rok později až do současnosti je délka závodu 200 kol, tedy 400 mil.

Ryan Blaney STAGE 1:

První část závodu měla poměrně hladký průběh. Kyle Larson byl opět vpředu a po několika kolech si upevnil vedení. Poté se začalo ukazovat, že jeho týmový kolega Chase Elliott má ještě rychlejší tempo a povedlo se mu dostat se před Larsona. Vpředu se také držel skvěle jedoucí Austin Dillon, který potřebuje vítězství, aby se dostal do play-off. Po zastávkách v boxech si Elliott udržel první místo a dojel si pro bonusový bod do play-off. Larson dojel druhý před třetím Dillonem.

STAGE 2:

Dillonovi se povedlo získat první místo, jenže po pouhých dvou kolech si vedení vzal zpět Larson. Po dvanácti kolech ve vedení se opět utkali o první místo Larson s Elliottem. Po několika kolech se podařilo Elliottovi opět získat první pozici. Po zastávkách v boxech se ale do čela závodu dostal Kyle Busch, který měl opět velmi rychlý pit stop. Nakonec se mu podařilo uhájit první místo a zvítězil. O šesté místo bojoval Brad Keselowski s Dillonem a skončilo to obrovskou nehodou. Keselowski se snažil na cílové rovince využít co nejvíce side draft, jenže najel do Dillonova vozu, který byl nasměrován v plné rychlosti do bariéry. Po šílené ráně do SAFER bariéry se jeho vůz málem ještě otočil koly vzhůru. Nakonec Dillon vystoupil nezraněn. Jeho šéf týmu Richard Childress poté prohlásil, že je sice už starší člověk, ale Keselowskimu by nejradši nakopal „zadní část těla“. Aby se Dillon dostal do play-off, bude muset vyhrát sobotní Daytonu.

FINÁLNÍ STAGE:

V prvním kole po restartu se do čela dostal Kurt Busch, jenže poté úřadoval opět Larson a ujal se vedení. Postupem času se utvořila trojice jezdců na prvních třech místech, kteří jezdili do jedné sekundy v závěsu. Za Larsonem kroužil William Byron a Kurt Busch. Na čtvrtého Ryana Blaneyho měli více než sekundový náskok. Po posledních zastávkách v boxech si akorát Busch vyměnil místo s Hamlinem. Dvacet kol před cílem přišel zásadní moment. Začalo lehce pršet a byla vyvěšena žlutá vlajka. Za jiných okolností by tomu tak nejspíše nebylo, kdyby letos nedošlo k „masakru“ na vodě v Loudonu. Restart nám nabídl havárii několika vozů, do které byl zapleten například Joey Logano, Christopher Bell nebo Martin Truex, Jr. Druhý restart se už povedl a do čela se dostal Blaney. Na toho dotíral Larson a Byron. Byron se dostal na druhé místo a v posledním kole zkusil zaútočit. Na cílové rovince se Byron přibližoval, ale Blaney projel o pouhých 0,077 sekundy cílem dříve. Těsně za Byronem dojel Larson.

Petr Smetana     foto: nascar.com