NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 23.04.2024 NASCAR, Indycar Autor: Roman Klemm

IndyCar: Na klasické trati ulicemi Long Beach se prosadil Scott Dixon

Druhý závod šampionátu IndyCar znamenal honičku po klasickém městském okruhu v Long Beach. Na trati, kde tato americká série od roku 1984 vystřídala Formuli 1 se těsně prosadil zkušený pilot týmu Ganassi, Scott Dixon.

S. Dixon Kalifornská kvalifikace skončila nemalým překvapením: první pole-position historie týmu Shank-Meyer totiž vybojoval odchovanec evropské F3, Švéd Felix Rosenqvist. Prosadil se o 4 tisíciny sekundy před zkušeným Willem Powerem z týmu Rogera Penskeho. Úřadující šampion FIA-F2 Theo Pourchaire, zaskakující za Calluma Ilotta v týmu McLaren, debutoval v poli 27 vozů 22. časem.

Start na zatáčkovité trati proběhl velmi discipilovaně a Power již na konci rovinky Rosenqvista vybrzdil. Outsider Rosenqvist poté ztrácel další pozice. Ani Power neměl hrát po nešťastně volené strategii při první neutralizaci s bojem o vítězství roli. Závod vrcholil v závěreční fázi čtyřbojem mezi jezdci Chipa Ganassiho, Scottem Dixonem a Alexem Palouem, Penskeho svěřencem Josefem Newgardenem a Andrettiho borcem Coltonem Hertou. 8 kol před cílem jela vedoucí čtveřice v beprostředním závěsu v pořadí Dixon, Newgarden, Herta a Palou, když Herta v poslední vlásence vjel do Newgardenovy převodovky. Newgardenův vůz na čas ztratil trakci a Herta s Palouem ho předjeli.

Dixon situace pohotově využil, aby soupeřům lehce ujel. Svůj minimální náskok udržel zkušený Novozélanďan až do cíle. Dixon vyhrál po 85 kolech s náskokem necelé sekundy na Hertu. Roman Grosjean (Juncos Racing) po delší době dojel jako 8. na přední pozici, Pourchaire poznal (jako již Ilott před ním), jak vysoká úroveň Indycarů skutečně je a skončil jen 11.

Šampionát pokračuje již příští víkend na okruhu Barber Motorsports Park v Alabamě.