NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 05.05.2022 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Chase Elliott vyhrál přeložený závod v Doveru

Dover Motor Speedway hostila 11. závod sezóny 2022. Jedná se o jeden ze tří betonových oválů (těmi dalšími jsou Nashville Superspeedway a Bristol Motor Speedway). Na jezdce čekalo 400 mil, což představuje přesný počet 400 kol. Závod potrápilo počasí, závod se musel odložit, a proto byl vítěz znám až v pondělí.

Chase Elliott Dover STAGE 1:

Poměrně překvapivě svou první Pole Position získal Chris Buescher, který v Cup Series závodí od roku 2015. První místo na startu zužitkoval prvních 18 kol, kdy vedl a po drobné chybě přepustil vedení Dennymu Hamlinovi. Poté se začalo nad Doverem kazit počasí a po chvíli začalo hustě pršet. Hamlin si ještě zajel pro čerstvé pneumatiky a vedení převzal Kyle Larson. Závod byl restartován až druhý den, kde Hamlin zužitkoval čerstvé pneumatiky a podařilo se mu vyhrát první část závodu. Druhé místo obsadil Chase Elliott před týmovým kolegou Hamlina, Christopherem Bellem. Radost Hamlina ale netrvala příliš dlouho, respektive do následujících zastávek v boxech.

STAGE 2:

Při zastávkách v boxech se Hamlinovi přihodila nemilá věc, když ztratil špatně uvolněné kolo a byl tak penalizován a odsouzen ke startu z 29. místa. Do vedení se tak dostal Ross Chastain následován Martinem Truexem, Jr. Po několika kolech byl závod opět zpomalen v důsledku smyku Larsona, který se propadl na poslední místo. Po restartu spolu sváděli první dva zmiňovaní souboj o vedení, když tu náhle Kurt Busch neustál kontakt od A.J. Alllmendingera a narazil do SAFER bariéry. Následně se se SAFER bariérou potkal i Joey Logano. Justin Haley se dostal do vedení, protože stejně jako řada ostatních nezajel pro nové pneumatiky. Po chvíli jej zdolal Alex Bowman a v zápětí Kyle Busch na čerstvých pneumatikách. Těsně před koncem druhé stage se do problémů dostal Cody Ware a nešťastník Hamlin. Chtěl se vyhnout vozu Wara, ale ten trefil zadní část jeho vozu. Rozstřel na poslední tři kola ustál Ryan Blaney, který za sebou udržel na starých pneumatikách Kyla Busche.

FINÁLNÍ STAGE:

Po velmi rychlé zastávce v boxech se do vedení závodu dostal Kyle Busch. Vedení držel dlouhých 70 kol a poté se vydal na poslední zastávku v boxech. Když zamířil na výměnu pneumatik a dotankování paliva, krátce na to byla vyvěšena žlutá vlajka v důsledků problémů Daniela Suaréze. Tímto na této situaci vydělali jezdci, kteří ještě nebyli v boxech. Po restartu se o vedení ucházel Truex společně s Chastainem. Na konci závodu se k této dvojici přidal i Elliott, který se více než 50 kol před cílem ujal vedení.

Své první místo už nepustil a dojel si tak poprvé od posledního závodu roku 2020 ve Phoenixu pro vítězství na oválu. Velmi skvělé druhé místo si připsal Ricky Stenhouse, Jr. Celkovou nejlepší pětici doplnil dále Chastain, Bell a Alex Bowman. Při souboji s Chastainem v posledním kole se Truex roztočil a dokončil až na 12. místě.

Petr Smetana foto: Nascar.com