NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 18.03.2022 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Chase Briscoe poprvé zvítězil a Kevin Harvick vyrovnal historický rekord

Čtvrtý závod NASCAR Cup Series se konal na Phoenix Raceway. Zde se první závod jel již v roce 1988, kdy tu vyhrál nezapomenutelný Alan Kulwicki. Od roku 2005 se zde jezdí dva závody ročně a celkem Phoenix hostil 52. závod nejvyšší série. Na závodníky jako již tradičně čekalo 312 kol o celkové délce 312 mil.

Chase Briscoe STAGE 1:

Ryan Blaney z prvního místa na startu kontroloval závod prvních 27 kol, než jej dokázal zdolat Kyle Larson a o kolo později Joey Logano. Po prvních zastávkách v boxech se pořadí promíchalo a do vedení se dostal Chase Briscoe. Už to vypadalo, že si Briscoe dojede pro vítězství v první části závodu, jenže William Byron měl nejlepší koncovku a dokázal Briscoa 10 kol před cílem překonat. Po první části se Kyle Busch chystal na stíhací jízdu, protože měl lehký kontakt s Austinem DIllonem na protilehlé rovince na konci 38. kola závodu.

STAGE 2:

Po strategické bitvě se promíchalo pořadí a do vedení se dostal Blaney následován Kylem Buschem a Chasem Elliottem. Kyle Busch se začal postupně propadat pořadím a dopředu se řítil Elliott s Byronem. Byron se musel obávat, protože hned za ním jel velice rychlý Kevin Harvick. První přerušení v této části se odehrálo až po smyku Christophera Bella. Následovaly zastávky v boxech a poté se o vedení předháněli Elliott s Blaneym. Zprvu měl Blaney nad Elliottem náskok, ale ke konci jej Elliott začal stahovat. V posledním kole druhé části byl již na dostřel, ale nakonec Blaney o necelou sekundu uhájil vítězství. Výborně jedoucí Harvick dojel na třetí pozici.

FINÁLNÍ STAGE:

To, co se nepovedlo Elliottovi na konci druhé části, se mu povedlo při zastávkách v boxech. Dostal se do vedení a na druhé místo se na chvíli probojoval i Harvick. O chvíli později se zase pořadí trochu promíchalo a vedoucí skupinku tvořil Elliott, Tyler Reddick a Blaney. Méně než 100 kol před cílem závodu praskla Martinu Truexovi, Jr. pneumatika a tvrdě narazil do SAFER bariéry. Naštěstí byl v pořádku, ale závod pro něj skončil. Restart nepřinesl změnu a dále byl ve vedení Elliott. Ve 287. kole byla vyvěšena další žlutá vlajka kvůli nehodě Erika Jonese.

Po posledních zastávkách v boxech se o vedení dostal Briscoe. Sedm kol před cílem se opět žlutilo, protože Elliott se dostal do smyku. Následoval restart na tři kola, který Briscoe zvládl skvěle a dojel si pro první vítězství v kariéře před Rossem Chastainem a Reddickem. Na šesté pozici dojel Harvick, který vyrovnal neuvěřitelný rekord Richarda Pettyho a Dala Earnhardta v počtu nejvíce top 10 dojezdů v řadě na jedné trati. Všichni tři nyní mají shodně 18 závodů v řadě v top 10. Petty a Earnhardt tento počin dokázali na legendární trati North Wilkesboro Speedway, kde se naposledy jelo v roce 1996.

Petr Smetana     foto: NASCAR.com