NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 29.04.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Brad Keselowski vyhrál pošesté Talladegu a Kevin Harvick vytvořil nový rekord

Desátým závodem byla obávaná Talladega Superspeedway. Nejdelší, nejklopenější a nejrychlejší závodní ovál v kalendáři. První závod se zde jel už v roce 1969. Jezdce čekalo 188 kol o celkové délce 500 mil.

Brad Keselowski Talladega STAGE 1:

Metrická kvalifikace z minulého závodu darovala první místo na startu Dennymu Hamlinovi. Tomu se v posledních závodech na superspeedways velmi daří a chtěl přidat další triumf. Hamlina hned v prvním kole předčil William Byron a ten strávil ve vedení více než 10 kol. Kyle Larson v úvodu závodu odstoupil kvůli problému s motorem. Závěr první části přinesl akrobatické kreace, které předvedl Joey Logano, do kterého ťukl Hamlin a vůz Logana se následně vznesl, dopadl na střechu a po několika přemetech se vrátil na kola. Do kolize byl lehce zapleten i Brad Keselowski, který měl lehce poničený vůz. Jezdec byl v pořádku a pod žlutou vlajkou si dojel pro vítězství v první části Matt DiBenedetto.

STAGE 2:

Restart přinesl souboj mezi Hamlinem, Ryanem Newmanem a Chasem Elliottem, kteří se střídali ve vedení téměř kolo co kolo. Poté se utvořil jeden dlouhý had vedený Hamlinem pro dalších dvacet kol. Při zastávkách v boxech byl však Hamlin penalizován za rychlost a při odpykání penalizace dostal další penalizaci za příliš vysokou rychlost a rázem se ocitl ve dvoukolové ztrátě. V závěru druhé části se Hamlin pohyboval vpředu celého balíků navzdory tomu, že byl daleko za soupeři a poté se stala nehoda pěti vozů, ve které byl právě i Hamlin a jeho šance tak skončily. Pod žlutou vlajku byla opět dokončena stage a tentokrát přinesla vítězství Bubbovi Wallacovi, Jr.

FINÁLNÍ STAGE:

Po zastávkách v boxech se do čela dostal Ryan Blaney, který si dělal zálusk na třetí vítězství v Talladeze. Ten se ve vedení střídal s Rossem Chastainem, Aricem Almirolou a Ryanem Newmanem. Když se blížil závěr závodu, vepředu se pohyboval DiBenedetto a Kevin Harvick. Za zmínku stojí říci, že startem v Talladeze se Harvick dostal do čela historické tabulky v počtu startů ze všech třech nejvyšších sériích s číslem 1198. Harvick se snažil tento rekord ozdobit vítězstvím, ale na konci závodu se začal pohybovat až za první pětkou. Osmnáct kol před cílem havaroval Quinn Houf a byla vyvěšena žlutá vlajka. Krátce po restartu, kdy ve vedení byl DiBenedetto na cestě za svým prvním vítězstvím, se opět žlutilo. Tentokrát za to mohly nečistoty na dráze a závod došel až do prodloužení.

PRODLOUŽENÍ:

DiBenedetto blokoval a snažil se za každou cenu za sebou udržet Keselowskiho a Harvicka s Blaneym, kteří na něj dotírali. Do posledního kola najížděl na první pozici, jenže McDowell tlačil vůz Keselowskiho a dotlačil jej na protilehlé rovince do vedení. Při výjezdu z poslední zatáčky to vypadalo, že se McDowell dostane před Keselowskiho, jenže ho zpomalil bočním draftem Byron a Keselowski projel cílem o jednu jedinou desetinu sekundy dříve. Z celkových 191 kol vedl Keselowski jen necelé jedno jediné kolo. V cílové rovince havarovali Erik Jones a Ross Chastain, ale naštěstí byli oba v pořádku.

Keselowski vyhrál v Talladeze již šestý závod a vyrovnal tak Dala Earnhardta, Jr. a Jeffa Gordona. V historických tabulkách je už jen ten největší mistr, který kdy v Talladeze závodil – Dale Earnhardt s deseti vítězstvími.

Petr Smetana    foto: Nascar.com