Rally

Motorsport      Rally, rallykros

Datum: 28.01.2024 Rally, rallykros Autor: Michal Hylán

Bezchybný Neuville ovládl Rallye Monte Carlo, Černý zvítězil ve WRC3

Letošní Rallye Monte Carlo si podmanil bezchybný Thierry Neuville a zapsal tak už druhý triumf ve slavné soutěži. Belgický závodník vyhrál s náskokem více než 16 sekund na druhého Sébastiena Ogiera. Jediný ve startovní listině Jan Černý triumfoval v kategorii WRC3, v celkovém pořadí dojel na 18. pozici.

zdroj: x.com/OfficialWRC Neuville vstupoval do posledního dne Rallye Monte Carlo s náskokem pouhých tří vteřin na nejbližšího pronásledovatele Sébastiena Ogiera, s nímž sváděl souboj už v sobotu. Závěrečný den soutěže ale Belgičan zabral, nedělal chyby a podruhé náročnou soutěž ovládl. Z úvodního podniku sezony 2024 si veze maximální počet 30 bodů, protože ovládl i závěrečnou power stage.

"Abych se přiznal, nemám slov. Byl to prostě skvělý víkend, v autě jsem se cítil naprosto skvěle. Celý tým odvedl výbornou práci a všechny šlapalo. Je třeba v tom pokračovat, ale za tohle vítězství jsme moc rádi," řekl v cíli nadšený Neuville

Neuville má v letošní sezoně jedinečnou šanci zaútočit na první mistrovský titul, protože kompletní sezonu letos neabsolvuje mistr světa z posledních dvou sezon Kalle Rovanperä. 35letý rodák z města Saint Vith v šampionát skončil nejlépe pětkrát druhý.

Ogier v jeho oblíbeném působišti útočil na jubilejní desátý triumf, ovládl celkem šest rychlostních zkoušek, ale na pilota Hyundaie letos zkrátka nestačil. "Byl o tomhle víkendu velmi rychlý a byla to s ním hezká bitva," ocenil svého soupeře Ogier.

Těsný boj ve WRC3 pro Česko

Ještě vyrovnanější bitvu než v elitní kategorii sledovali diváci v nejpomalejší kategorii WRC3. Jan Černý ještě v sobotu dopoledne ztrácel na Mattéa Chatillona přes minutu, ale francouzského soka postupně stahoval a do poslední erzety nebylo rozhodnuto o vítězi. Závěrečnou zkoušku ale ovládl na Fordu Fiesta jedoucí Černý, který Chatillona nakonec porazil o pouhých 1,9 sekundy. V celkovém pořadí skončil český závodník na 18. příčce.