Formule

Motorsport      Formule

Datum: 28.04.2023 Formule Autor: Roman Klemm

Bearman vítězen kvalifikace F2 v Baku

Zajímavá trať ulicemi Baku nabídla v páteční kvalifikaci velmi vyrovnaný souboj o nedělní pole-position: První čtyři se nakonec vešli do 71 tisícin sekundy – a nejšťastnějším z nich byl Brit Oliver Bearman z týmu Prema. Roman Staněk se kvalifikoval do středu pole, zatámco oba vozy PHM Racingu by Charouz budou o víkend startovat pouze z chvostu gridu.

O. Bearman Trénink

Petrolejové dolary nikomu ještě nesmrdějí a tak i letos cestovala karavana F1 s Formulí 2 v závětří do „metropole automobilového sportu“ – Ázerbajdžánu. Jedno se ovšem nedá plánovačům městského okruhu v Baku upřít: jejich trať je ze všech nových autodromů poslední doby tou nejzajímavější. S odstupem. Ve volném dopoledním tréninku se s okruhem a jeho čerstvě asfaltovaným povrchem kupodivu nejlépe spřátelili nováčci, kteří tu byli poprvé.

Nejrychlejší byl Angličan Oliver Bearman (Prema) před Francouzem Isaacken Hadjarem (Hitech) a Indem Kushem Mainim (Campos). Nejpozitivnějším poznatkem z pohledu česko- německého týmu PHM Racing by Charouz bylo, že jeho piloti na členité trati nikde „nezůstali viset“ a nic nerozbili. Roy Nissany byl 18. o 1,176s za Bearmanem, Ben Benavides ztrácel dalších 0,6s, což stačilo jen na 21. místo.  Roman Staněk zajel se svou Trident-Dallarou při první návštěvě Baku 11. čas.

Kvalifikace

Byl to právě Charouzův Benavides, kdo se po 6 minutách polední kvalifikace postaral o přerušení, když v první zatáčce skončil v bariéře. Hispano-Američan sice zůstal bez zranění, ale také bez času… Začáteční fáze ale beztak o výsledku na špičce nerozhodovala – na to byla trať v Baku příliš málo „ogumovaná“.

Anglická senzace Bearman se hned po úklidu dráhy znovu usadil na špičce a potvrdil tak svou ranní formu. O konečném pořadí ale rozhodlo až poslední kolo každého z jezdců. A i tentokrát se prosadil mladý jezdec Akademie Ferrari. Na nedělního polemana Bearmana scházelo po padnutí šachovnicového praporku Fittipaldimu (Enzo tak poprvé potvrdil důvěru Red Bullu) jen 12 a třetímu Theo Pourchairemu (ART) 53 tisícin sekundy! Čtvrtý Vesti byl za svým kolegou od Premy jen o 71 tisícin sekundy.

V tomto vyrovnaném koncertu nejlepších nedokázali ani Roman Staněk ani piloti PHM Racingu by Charouz houslit. Moravský jezdec Tridentu byl o rovnou sekundu za Bearmanem, což znamená 12. startovní místo do sprintu a závodu, Nissanymu chyběly rovné dvě sekundy a vyrazí jek v sobotu tak i v neděli pouze z předposlední startovní řady.