NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 22.05.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Alex Bowman zvítězil se všemi týmovými kolegy v zádech. Tento historický počin se naposledy odehrál v roce 2005

Betonový mílový ovál Dover International Speedway hostil třináctý závod letošní sezóny NASCAR Cup Series. Historicky první závod se zde jel roku 1969 a od roku 1995 má Dover místo asfaltového povrchu betonový. Během roku 1997 také došlo ke zkrácení délky závodu z tehdy tradičních 500 mil na dnešních 400 mil. Stage pro tento závod byly vypsány na 120, 120 a 160 kol.

Alex Bowman STAGE 1:

Z prvního místa odstartoval Martin Truex, Jr. a v první řadě mu dělal doprovod týmový kolega Denny Hamlin. Po mávnutí zelenou vlajkou se ve vedení nic nezměnilo a Truex si udržoval Hamlina půl sekundy za svými zády. Po několika kolech se Hamlin propadl a William Byron zdolal jak jeho, tak doposud vedoucího Truexe. Za Byronem jezdil Kyle Larson a Kevin Harvick. V průběhu této části závodu se Truex dostal do kontaktu s jedním z jezdců a lehce si poškodil přední část vozu. První zastávky v boxech vynesly na první příčku Larsona. Ten si vytvořil tří sekundový náskok a dojel si pro pátou vítěznou stage v této sezóně.

STAGE 2:

Do druhé části vstupoval Kyle Busch s několika kolovou ztrátou, protože jeho motor neodváděl 100% práci. Naopak Larson si dále držel vedení a úřadující šampión Chase Elliott se jej snažil marně nahánět. V padesátém kole se s bariérou střetl Josh Berry a byla vyvěšena žlutá vlajka. Po restartu se na prvních čtyřech místech usadili všichni čtyři jezdci týmu Hendrick Motorsports v pořadí Kyle Larson, Chase Elliott, Alex Bowman a William Byron. Larson měl v posledních kolech těsně za zády Elliotta, ale nakonec tlaku loňského šampióna odolal a dojel si pro druhou vítěznou stage před svými třemi týmovými kolegy. Nejlepší jezdec nejezdící pro Hendrick Motorsports byl na pátém místě Hamlin.

FINÁLNÍ STAGE:

První dvě řady během restartu patřily týmu Hendrick Motorsports s Larsonem v čele a horké chvíle měl Harvick s Bradem Keselowskim, když se málem poslali do bariéry. Naštěstí vše dobře dopadlo a oba pokračovali dále. Necelých sto kol před cílem praskla Aricu Almirolovi pneumatika a byla vyvěšena žlutá vlajka. Almirola sice sám vystoupil, ale byl viditelně otřesen po tvrdém nárazu. Po odklizení jeho vozu následovaly zastávky v boxech, které nejlépe zvládl Bowman a dostal se před Larsona a další dva jeho týmové kolegy. Krátce po restartu byla k vidění opět žlutá vlajka, kdy Anthony Alfredo nezvládl svůj vůz a dostal se do smyku. Po opakovaném restartu vedl stále Bowman před Larsonem a patnáct kol před cílem na něj měl náskok jedné a půl sekundy. Nakonec náskok ještě zvýšil na dvě sekundy a dojel si pro suverénní vítězství v Doveru. Za Larsonem dojel Elliott a za ním Byron. Poprvé od roku 2005 během závodu na Homestead-Miami Speedway se stalo, že všichni čtyři jezdci z jednoho týmu dojeli na prvních čtyřech místech. Ve zmíněném roce 2005 to byly jezdci týmu Jacka Roushe. Rozdílem může být akorát to, že zde v Doveru tým Ricka Hendricka vedl 382 ze 400 kol, což je mimořádně dominantní výkon.

Petr Smetana     foto: Nascar.com