Americké závody

NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 08.03.2022 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Alex Bowman vyhrál v prodloužení třetí nejtěsnější závod v Las Vegas

Město hazardu hostilo třetí závod NASCAR Cup Series. Las Vegas Motor Speedway hostí závody nejvyšší série pravidelně od roku 1998. Závodníky čekalo 267 kol o celkové délce 400 mil. Samotný závod nesl název Pennzoil 400 a celkově se zde jelo již 29krát.

Alex Bowman Las Vegas STAGE 1:

První Pole Position v kariéře si vyjel Christopher Bell, kterého v první řadě doplnil úřadující šampión Kyle Larson. Po odstartování závodu si první příčku držel Bell. Larson se však dotahoval, ale udělal menší chybu a propadl se postupně až na páté místo. Denny Hamlin se probojoval na druhé místo za svého týmového kolegu a čekal na svou šanci.

Po prvních zastávkách v boxech se do vedení dostal Ryan Blaney. Krátce na to byla vyvěšena žlutá vlajka, kdy se Cole Custer roztočil a měl štěstí, že se mu ostatní závodníci dokázali vyhnout. Po restartu se postupně dopředu probojoval Alex Bowman a dojel si tak pro vítězství ve stagi.

STAGE 2:

První místo na startu druhé části patřilo Bradu Keselowskimu, který vyměnil pouze dvě pneumatiky. Po restartu vedení držel Keselowski, ale pak jej překonal Hamlin. Krátce na to havaroval Daniel Suarez, který se dostal do kontaktu s Chasem Briscoem. Vzápětí se do smyku dostal Keselowski, Blaney neměl šanci se mu vyhnout a narazil do něj. Pro Blaneyho to znamenalo konec v závodě.

Po zastávkách v boxech se dostal do čela Kyle Busch, který jel s rezervním vozem po nehodě v tréninku. Vedení po chvíli převzal Ross Chastain, kterého naháněl Hamlin a Larson. Larson se dostal po zastávkách v boxech do vedení, ale Chastain jej pár kol před koncem předjel a dojel si pro první vítězství ve stagi.

FINÁLNÍ STAGE:

Chastain pokračoval ve skvělé jízdě a do poslední části závodu se vydal z prvního místa. Celkem od této chvíle vedl 58 kol v řadě, což bylo nejvíce kol vedení v řadě v tomto závodě. Poté se na jedno kolo do vedení dostal Larson. Během zastávek v boxech skončil závod pro Hamlina, který se roztočil a zůstal stát u dráhy.

Poslední kola byla ve znamení souboje Busche s Martinem Truexem, Jr., který jej dotahoval. Chastain v tuto chvíli jezdil za nimi společně s Bowmanem. Když už se zdálo, že Kyle Busch ustojí nápor Truexe a dojede si pro vítězství, dvě kola před koncem byla vyvěšena žlutá vlajka kvůli nehodě Erika Jonese a na řadu přišlo prodloužení.

PRODLOUŽENÍ:

Klíčový moment nastal při zastávce v boxech, kdy Kyle Busch měnil všechna čtyři kola a Larson, Bowman a Byron jenom dvě. Při restartu tak Kyle Busch byl až na čtvrté pozici před Chastainem. Bowman s Larsonem jeli bok po boku a ve stejné formaci najeli i do posledního kola. Na protilehlé rovince jeli stále vedle sebe, až pak v poslední zatáčce to Larsonovi lehce uklouzlo a nad Bowmanem prohrál o pouhých 0,178 sekundy. Třetí místo obsadil skvěle jedoucí Chastain následován Kylem Buschem a Williamem Byronem.

ZAJÍMAVOSTI:

 Pro Alexe Bowmana to bylo sedmé vítězství kariéry.
 Jednalo se o třetí nejtěsnější dojezd zde v Las Vegas.
 Ross Chastain poprvé v kariéře vedl nejvíc kol během závodu ze všech pilotů.
 Jednalo se o druhý nejdelší závod v Las Vegas – 411 mil.
 Christopher Bell získal první Pole Position v kariéře.
 Ve všech třech letošních závodech měl vítěz náskok necelé dvě desetiny sekundy.

Petr Smetana     foto: NASCAR.com