NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 22.04.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Alex Bowman ukradl vítězství v posledních deseti kolech Dennymu Hamlinovi

Devátý závod hostil krátký ovál Richmond Raceway s titulárním názvem Toyota Owners 400 a jak název napovídá, délka závodu byla 400 kol, což představuje vzdálenost 300 mil. Mezi hlavními favority byly Brad Keselowski a Martin Truex, Jr., kteří tu zvítězili v minulých třech závodech.

Alex Bowman STAGE 1:

První místo na startu připadlo Truexovi, který tak v Richmondu vytěžil Pole Position za skvělý závod v Martinsvillu. V první řadě ho doplnil Denny Hamlin, který si zde chtěl spravit po minulém závodě chuť. Po mávnutí zelenou vlajkou se na prvních dvou místech nic nezměnilo a Hamlin si udržoval odstup na svého týmového kolegu, který činil šest desetin sekundy. Po prvních zastávkách v boxech si Truex a Hamlin prohodili pořadí v závodě. Truexe nakonec zdolal i Joey Logano a odsunul jej na třetí místo. Hamlin si dokázal udržet náskok a dojel si pro vítězství v první části závodu. Truexovi se podařilo zdolat Logana a připsal si tak devět bodů za druhé místo.

STAGE 2:

Druhá část závodu se po restartu nesla ve stejném duchu jako první. Hamlin si vytvořil náskok na Truexe, který však pomalu ztrácel. Poté došlo k souboji, který trval několik kol a nakonec se povedlo Truexovi udolat první místo. Při zastávkách v boxech poslal Austin Cindric do smyku Ryana Newmana a byla vyvěšena žlutá vlajka. Truex dál pokračoval ve skvělé jízdě, jenže po zastávkách v boxech jej opět předčil Hamlin, který měl k dispozici více než dvě sekundy. Keselowski se kvůli špatné strategii dostal do kolové ztráty a Hamlin nakonec udržel první místo před Truexem, Loganem, Bowmanem a Harvickem.

FINÁLNÍ STAGE:

Hamlinovi vycházel i začátek nejdůležitější části závodu a držel si s menším náskokem první místo nad Truexem. Po delší zelené fázi se ukazoval jako velice rychlý Logano, který s Hamlinem začal svádět krásný souboj trvající několik kol. Poté přišly na řadu poslední zastávky v boxech a zde si Truex vysloužil penalizaci za vysokou rychlost a jeho naděje pomalu zhasly. Penalizaci dostal i Kyle Busch, který se netrefil podle pravidel na ojetých pneumatikách do boxů. Souboj mezi Hamlinem a Loganem pokračoval až do 382. kola, kdy havaroval Harvick a byla vyvěšena žlutá vlajka. Poté se jelo ještě jednou neplánovaně do boxů a pořadí se nezměnilo. Po restartu vedl Hamlin, jenže o dvě kola později se k němu začal z ničeho nic blížit Alex Bowman. Tomu se podařilo deset kol před cílem překonat Hamlina, který na něj ale tvrdě dotíral. Nakonec se povedlo Bowmanovi ukrást vítězství Hamlinovi o čtyři desetiny sekundy a potřetí v kariéře zvítězil. Číslo 48 se tak poprvé od vítězství Jimmie Johnsona v Doveru 2017 dostalo na Victory Lane. Hamlin byl opět velice zklamaný, protože dva týdny po sobě po více než 200 kol strávených ve vedení nedokázal dovézt dominantní auto pro vítězství.

Petr Smetana     foto: Nascar.com