Závodní okruhy

Závodní silniční okruhy

Motorsport      Okruhy, vrchy

Datum: 12.06.2023 Okruhy, vrchy Autor: Tisková zpráva

24 hodin Le Mans: oba vozy Peugeot 9X8 týmu Peugeot TotalEnergies v cíli jubilejního stého závodu

Stoleté výročí závodu 24 hodin Le Mans je za námi… a byl to neuvěřitelný závod! Během víkendu přišlo tuto mimořádnou událost oslavit více než 300 000 diváků. Na závěr 24hodinového závodu a na počest návratu značky Peugeot do Le Mans přeťaly dva hybridní elektrické hypercary týmu Peugeot TotalEnergies cílovou pásku na 8. (č. 93) a 12. (č. 94) místě v kategorii Hypercar.

Peugeot TotalEnergies Le Mans V paměti diváků zřejmě zůstanou jak výsledky, tak i samotný průběh závodu. Po náročném týdnu na okruhu v Le Mans, během něhož musel tým Peugeot TotalEnergies překonat nejrůznější překážky, na něj čekal fantastický závod, který byl plný překvapení. Během 24 hodin došlo k mnoha incidentům a řada vozů musela odstoupit. Kvůli proměnlivým povětrnostním podmínkám a střídání mokrých a suchých úseků byl závod velmi komplikovaný, což se promítlo i do strategie týmů.

Mnohokrát se změnilo pořadí, třikrát musely závodní speciály zvolnit a zařadit se za safety car. Do závodu, který odstartovala legenda NBA Lebron James, se s vozem Peugeot 9X8 č. 93 vydal na trať Paul Di Resta a s vozem Peugeot 9X8 č. 94 Nico Müller.

Oba vozy Peugeot 9X8 si držely dobré tempo a konkurenceschopnost, zvládaly i výjezdy safety carů. V sobotu v závěru odpoledne však vůz č. 93 vyjel mimo trať a po šesti hodinách klesl v pořadí Hypercars. V následujících hodinách se díky odvážné strategii a dynamickým vlastnostem vozu 9X8 a jeho jezdců dostal vůz Peugeot 9X8 č. 94 s Loïcem Duvalem za volantem do vedení závodu 24 hodin Le Mans, které Nico Müller a Gustav Menezes udrželi po více než 4 hodiny. To vyvolalo u fanoušků značky Peugeot nadšení a silné emoce.

V průběhu 11. hodiny závodu však Gustavo Menezes v první šikaně v Les Hunaudières narazil do svodidel. Díky fantastické práci celého týmu se vůz po pouhých 20 minutách vrátil zpět na trať. Vůz č. 93, za jehož volantem se střídali Jean-Eric Vergne, Mikkel Jensen a Paul Di Resta, si mezitím udržoval konzistentní tempo a v polovině závodu se vyšplhal na 6. místo. Zbytek sobotní noci a nedělní dopoledne proběhly pro oba vozy Peugeot bez větších problémů, a ty díky soustředěnosti jezdců i týmu udržely tempo.

Po 18 hodinách se tak vůz č. 93 držel na 5. místě a vůz č. 94 na 10. místě. Pouhých 2,5 hodiny před koncem se však oba vozy musely vrátit do boxů kvůli problému s hydraulikou. Tým opět ukázal veškeré své schopnosti, jak dokázal již během soutěže „Pitstop challenge“ na začátku týdne, kterou vyhrál. Díky této úžasné týmové práci se oba vozy mohly vrátit na trať. Podobná situace se opakovala i v závěrečné hodině závodu, kdy se vůz Peugeot 9X8 č. 94 musel vrátit do boxů kvůli zásahu na motoru.

Paul Di Resta a Nico Müller tak bok po boku projeli cílovou páskou jubilejního stého ročníku závodu 24 hodin Le Mans, sledováni Lindou Jacksonovou, generální ředitelkou společnosti Peugeot, a Carlosem Tavaresem, generálním ředitelem společnosti Stellantis, kteří přijeli tým během tohoto dlouhého závodního týdne podpořit. Týmu Peugeot TotalEnergies se u příležitosti stého výročí závodu dostalo výjimečné podpory od partnerů, veřejnosti, médií i fanoušků. Za to jim patří velký dík. Stejně tak značka Peugeot děkuje i svým partnerům, kteří tým celý týden doprovázeli, a bez nichž by toto dobrodružství nebylo možné. Vozy Peugeot 9X8 se vrátí na trať 9. července při závodě 6 hodin Monzy, 5. kole seriálu FIA WEC, následovat bude závod ve Fuji a nakonec finále v Bahrajnu.

Linda Jackson, generální ředitelka Peugeot: „Jsem velmi hrdá na úspěšný návrat značky Peugeot. Třicet let poté, co jsme obsadili všechny stupně vítězů, jsme navzdory všem předpovědím během noci několik hodin vedli. Oba naše vozy projely cílem, vůz č. 93 navíc na osmém místě. Je to důkaz našeho odhodlání a našeho know-how z hlediska spolehlivosti, kvality a vysokých nároků. Naší energií jsou emoce, naší posedlostí dokonalost. Peugeot a Le Mans jsou historicky úzce spojeny a my nyní budujeme pevné základy pro budoucnost. Ráda bych poděkovala celému týmu Peugeot a našim partnerům za jejich náročnou práci a všem fanouškům za jejich podporu. Tento ročník 2023 byl rozhodně skvělý! Uvidíme se v Sarthe za rok a v Monze za měsíc.“

Jean-Marc Finot, senior viceprezident divize Stellantis Motorsport: „Jako účastníci závodu nemůžeme být spokojeni s umístěním našeho prvního vozu na 8. místě. Za tímto výsledkem se však skrývá především velké úsilí a nasazení celého týmu. S každým dalším závodem je vidět pokrok a čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans znamenala další krok vpřed v naší výkonnosti. Dokázali jsme bojovat s těmi nejlepšími týmy, a dokonce jsme se na více než čtyři hodiny ujali vedení. Pro tým to byl velmi intenzivní moment a pro všechny milovníky značky Peugeot emotivní zážitek. Museli jsme také zvládnout incidenty na trati, i když ne všichni jsme se jim dokázali vyhnout. Co se týče spolehlivosti, udělali jsme od Sebringu velký pokrok. Závod 24 hodin Le Mans je však velmi náročný a máme před sebou ještě hodně práce. Na naši první účast v kategorii Hypercar a na to, že oba naše vozy dojely do cíle, jsem však velmi hrdý. Jsem rád, že se o tento okamžik mohu podělit s celým týmem a všemi našimi fanoušky.“

Olivier Jansonnie, technický ředitel Peugeot Sport: „Naše radost odráží práci všech, kteří za tímto projektem stáli více než rok a všech, kdo tento program prosazovali. Sice jsme nepodali tak dobrý výkon jako konkurenti na stupních vítězů, ale v některých momentech jsme byli opravdu blízko a vyvážili jsme to odvážnou závodní strategií a obrovským nasazením týmu. Samozřejmě, pokud jste sledovali poslední tři hodiny, mohli jste být svědky odhodlání týmu udržet vozy na trati. Po závodě jsme vyčerpaní a nesmírně spokojení. Úroveň naší přípravy, když jsme přijeli na testovací den, byla mnohem vyšší než v případě šestihodinového závodu. Od toho se odvíjí naše příprava na další závody. Byl to neuvěřitelný závod, a to jak z emocionálního, tak ze sportovního hlediska.“

Jean-Eric Vergne – Peugeot č. 93: „Jsem velmi šťastný, že jsem se závodu zúčastnil, a především že jsem součástí tohoto týmu. Ušli jsme dlouhou cestu a myslím, že všichni odvedli fantastickou práci. Udělali jsme obrovský krok vpřed, a to nám dodává hodně sebevědomí. S vozem č. 94 jsme dokonce závod vedli! Výkonnost se ubírá správným směrem a měli jsme jen velmi málo problémů se spolehlivostí. Celkově je to velmi pozitivní, jdeme správným směrem a jsem si jistý, že máme správný tým, který může vyhrávat. Jsem na celý tým opravdu hrdý, na inženýry a mechaniky, protože odvedli skvělou práci při přípravě i při závodě, takže jim gratuluji.“

Paul Di Resta – Peugeot č. 93: „Myslím, že když projedete cílem, musíte být šťastní, zvlášť vzhledem k tomu, jak naše sezóna začínala. Stále máme na čem pracovat, abychom byli ještě konkurenceschopnější. Jsem však na tým opravdu hrdý. Posledních šest týdnů všichni pracovali do roztrhání těla a tento týden byl hodně náročný. Co se mě týče, mám tu nejjednodušší práci ze všech, takže velké díky celému týmu, byli skvělí a už začíná odpočítávání na příští rok. Musíme se posunout dopředu a postavit se výzvě. Za pár týdnů nás čeká Monza, takže už se musíme dívat dopředu, ale teď si můžeme všichni společně užít tento výsledek.“

Mikkel Jensen – Peugeot č. 93: „Byl to mimořádný zážitek. Stoleté výročí s vozy Hypercars přineslo nabitý závod. Myslím, že tým odvedl neuvěřitelnou práci, když se vozy udržely na trati bez problémů více než 20 hodin, problémy jsme začali mít až na konci. Máme před sebou další závody, na kterých musíme pracovat, abychom se vrátili ještě silnější. Nemůžu se dočkat, až ze sebe vydáme ještě víc.“

Loïc Duval – Peugeot č. 94: „Je docela příjemné si říct, že až do tří hodin před koncem jsme neměli s žádným z aut problémy. Po jedenácti hodinách závodu jsme byli ve vedení, což je další plusový bod. Pořád nedosahujeme výkonnosti ani spolehlivosti nejlepších soupeřů, ale vidíme, že se dějí zajímavé věci a je důležité brát to pozitivně. Když si vzpomenete na náš první závod v Sebringu nebo i na mechanické problémy, které jsme měli na začátku týdne, začínali jsme v neznámu. Dosáhnout takového výsledku je pro všechny a pro budoucnost opravdu důležité.“

Nico Müller – Peugeot č. 94: „Cítím spoustu emocí. Myslím, že už jen dokončit závod s oběma vozy je vynikající. Tým během závodu pracoval opravdu skvěle, bylo to úžasné. Z auta jsme vytěžili vše, co jsme mohli, i strategie se nám podařila. Jsem velmi šťastný a týmu patří velká pochvala, bylo mi potěšením s nimi tento závod absolvovat!“

Gustavo Menezes – Peugeot č. 94: „Byl to velmi intenzivní závod, Le Mans nikdy nezklame. Nakonec to pro nás byl velmi příznivý krok. I když jsme nedosáhli vysněného výsledku v podobě vítězství, přijeli jsme sem s pokorou. V Le Mans jsme jeli poprvé a věděli jsme, že to bude těžké. Být několik hodin ve vedení byl neuvěřitelný pocit. Jsem na celý tým opravdu hrdý.“

Zdroj: Peugeot Sport

Peugeot TotalEnergies Le Mans Peugeot TotalEnergies Le Mans Peugeot TotalEnergies Le Mans