DAKAR

Motorsport      DAKAR

Datum: 05.04.2022 DAKAR Autor: Standa Hylán

Zlatý nové začátek pro ULTIMATE DAKAR

V maďarské oblasti Papoc – Kapuvar byla závodem RIVERSIDE BAJA zahájena závodní sezóna roku 2022. Tento podnik patří nejen do maďarského šampionátu, ale také do FIA Central Europe Zone (CEZ).

Ultimate Racing Papoc – Kapuvar Nečekaně využili tuto příležitost také Tomáš Ouředníček s navigátorem Davidem Křípalem. Tým ULTIMATE DAKAR s podporou jihlavské Toyoty HS Automobil totiž připravil svůj vůz TOYOTA LandCruiser 120 pro nového zahraničního klienta, ale ten se z osobních důvodů nakonec zúčastnit nemohl, a naše česká posádka se na poslední chvíli rozhodla vůz kategorie T2 otestovat v ostrém závodě.

„Náš oblíbený maďarský podnik RiverSide Baja jsme se rozhodli využít pro otestování nových pneumatik od společnosti Pneu Kafka a vyzkoušení nového nastavení podvozku,“ rozhodnutí na poslední chvíli komentoval Tomáš Ouředníček. „Nikdy jsme v kategorii T2 nejeli a proto jsem se těšil, jak se s touto výzvou popereme, zvlášť v těžkých podmínkách rozblácené trati,“ dodal navigátor David Křípal.

Předpověď počasí byla totiž na Maďarsko velmi špatná a ve skutečnosti byla trať po intenzivních deštích ještě horší, než se čekalo. Navíc těžké podmínky doplnil silný ledový vítr. Po zvládnutí technických přejímek začal závod dvěma krátkými rychlostními zkouškami. Hned v první se podařilo naší posádce předjet svého konkurenta s Toyotou Landcrusier 200 (V8), který startoval minutu před nimi. V další zkoušce se náskok podařilo ještě zvýšit a tak mohla česká posádka v sobotních zkouškách počítat s časovým náskokem a začít testovat různá nastavení a měnit dvě různé sady pneumatik.

Trať vlivem silného větru začala pomalu osychat, pršet už nemělo, zato v poslední rz začalo slabě sněžit. Pátá rychlostní zkouška byla po nehodě motorkáře zrušena úplně. Česká Toyota Landcruiser vydržela i tuto rozbitou a rozblácenou trať, na rychlých úsecích se dokonce dostala i na maximálku 162 km/h, spolehlivě dojela do cíle a vyhrála všechny rychlostní zkoušky.

Tomáš Ouředníček a David Křípal s pohodlným náskokem 14:31 získali 1. místo ve své kategorii T2 a připsali si tak maximum bodů do středoevropského šampionátu FIA CEZ i do Mistrovství Maďarska.

Smůlu a současně štěstí měla druhá posádka s vozem Hummer H3evo. Vůz rumunské posádky Mihai Ban – Ion Catalin totiž přijel na RiverSide prakticky rovnou z rally Dakar. Z logistických důvodů nebylo možné vůz přepravit na servis a repasi do dílen UltimateDakar v České republice. Mihai Ban se rozhodl, že zkrátka odstartuje bez kontroly vozu. Po absolvování první rychlostní zkoušky (4. místo T1) ale začal motor vydávat zvuky, které předznamenaly konec v tomto závodě. Týmoví mechanici se pokusili motor otevřít a po dlouhém zkoumání se závada a příčina klepání ukázala: přidřený mechanismus časování. Kdyby byl k dispozici náhradní díl, byla by oprava jednoduchá, ale v tomto momentu to znamenalo pro Rumuny konec v závodě. Velké štěstí, že se toto nestalo na Dakaru!

„Po dlouhé době v kabině závodního vozu a úplně poprvé v T2. To byla cenná zkušenost, myslím, že jsme vůz doladili a získali jsme nová data o pneu a podvozku, užíval jsem si Davidovu dokonalou navigaci. Škoda, že nedojela do cíle naše rumunská posádka, ale velkou radost mám také z výsledku T1 a celkového pořadí, kde zvítězil Mirek Zapletal s Markem Sýkorou.“ hodnotí Tomáš Ouředníček Navigátor David Křípal dodává: „Prostorná a tichá kabina, dobře odladěný podvozek, ale samozřejmě mnohem nižší tempo, než na které jsme zvyklí z T1. Landcruiser je spolehlivý stroj a závod jsme si s Tomášem užili. První místo je krásná odměna. Po dlouhé době jsme dali dohromady spolehlivou partu skvělých a poctivých mechaniků a náš úspěch je rozhodně jejich velkou pochvalou.“

Zdroj: Ultimate Racing