Moto

Motorsport      Moto

Datum: 02.09.2020 Moto Autor: Roman Klemm

Závody na přírodních okruzích v Trenčíně 2020

První letošní závody Mezinárodního mistrovství a Přeboru České republiky SZM na přírodních okruzích se o uplynulém víkendu odjely na letišti v Trenčíně, kde se jelo ve spolupráci se Slovenskou motocyklovou federací.

Spousta českých tradičních motocyklových podniků přírodních tratí musela být letos nenávratně zrušena, proto se start letošní sezóny Mezinárodního mistrovství a Přeboru České republiky silničních závodů motocyklů na přírodních okruzích (MMČR SZM na PO) uskutečnil až poslední srpnový víkend, kam byly závody přeloženy z původního červnového termínu.

Jelo se ve spolupráci se Slovenskou motocyklovou federací (SMF) na letišti v Trenčíně. Závodů se mohli zúčastnit i čeští jezdci s národní licencí, pokud si před závody požádali o její povýšení na mezinárodní licenci. Díky tomu se mohou také zúčastnit dalších závodů, které se pojedou na Slovakia Ringu. Závodní trať byla podobně jako v loňském roce vymezena na letišti a o organizaci se postaral Motoclub Baláž.

Kvůli pandemii Covid-19 byla dodržována přísná hygienická opatření. Bohužel kvůli tomu musel být omezen počet přihlížejících diváků. Víkend začal již v pátek pěkným slunečným počasím, ale jednu noc se nad letištěm prohnala bouřka, která některým poničila zázemí. Ke konci závodů se začaly objevovat přeháňky, kvůli kterým musel být předčasně ukončen závod nejsilnější třídy na 600 ccm.

Na místo se sjelo dvě stě závodníků z devíti evropských zemí, kteří se zúčastnili nejrůznějších kategorií od historických strojů až po ty současné, včetně sajdkár, protože se tu jely i třídy dalších šampionátů a pohárů, které SMF pořádá. Zároveň se tu sešli nejen závodníci známí z přírodních okruhů, ale zavítali sem i někteří ze závodních okruhů. Závody byly díky tomu zajímavé a jezdci předváděli pěkné souboje nejen o vítězství, ale napříč celým startovním polem.

O víkendu byly vypsány dva závody každé třídy, takže bylo opravdu na to koukat. Do dění na trati také promluvili zmínění zahraniční jezdci. Například německý závodník David Datzer, známý ze závodů IRRC, vyhrál závod do třídy nad 600 ccm (v MMČR Superbike) a Chris Meyer ovládl oba závody ve třídě 125 GP.

O drama se postaral jeden z českých favoritů Marek Červený, který ve druhém závodě spadl z první pozice, ale závod dokončil na místě čtvrtém. Oba dva závody třídy do 600 ccm (v MMČR Supersport 600) ovládl Petr Najman, který je letošním nováčkem v této třídě. Petr si zároveň připsal nedělní výhru i ve třídě Supermono poté, co v sobotu nedojel kvůli technické poruše. Dvě domácí výhry získal Eduard Werner v kategorii 125 SP a mladík Petr Svoboda ovládl kategorii Supersport 300. O výhry ve třídě Supertwin se podělili Jan Markalous a Lukáš Fikker.

Tomáš Jenčovský - člen komise SZM za přírodní okruhy

"Závody v Trenčíně nabídly souboje hned v několika šampionátech, mezi kterými byl i Přebor České republiky kategoriích Klasik a Mezinárodní mistrovství České republiky na přírodních okruzích. Účast našich jezdců zejména v moderních kategoriích byla dobrá. Chtěl bych poděkovat všem jezdcům za účast. Největší poděkování patří určitě organizátorům podniku za to, že to v této nelehké době nevzdali a připravili závody na velice dobré úrovni."

Příští závody MMČR a PČR SZM na PO se pojedou 2. - 4. října 2020 na Slovakia Ringu opět ve spolupráci se SMF. Tyto závody jsou také zapsány do kalendáře MMČR SZM na závodních okruzích.