NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 02.09.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Závod, ve kterém projelo cílem 27 závodníků do jedné jediné sekundy

Psal se rok 2015 a na programu byl závod Coke Zero 400 v Daytoně, který se tradičně konal vždy o víkendu oslavující Den nezávislosti. Celý závodní víkend bylo špatné počasí a samotný závod se jel hluboko v noci. Vše vyvrcholilo tím, co si pamatuje každý. Obrovskou nehodou Austina Dillona, jenž předvedl jednu z nejhůře vypadajících nehod 21. století. Stranou tak šla jedna zajímavost, které je věnován tento článek.

NASCAR RACE Coke Zero 400 2015 Kvalifikace pro závod byla zrušena kvůli dešti a tak se startovalo podle výsledků z prvního tréninku. Pole Position tedy připadlo miláčkovi publika Dalu Earnhardtovi, Jr. Závod byl odložen kvůli dešti o několik hodin. Zelená vlajka zavlála netradičně necelých dvacet minut před půlnocí. Hned ve čtvrtém kole se stala nehoda devíti aut. To ale pořád nebylo nic oproti tomu, co mělo přijít. Většinu závodu kontroloval „Junior“ na prvním místě a viditelně bylo vidět, že má onoho dne nejlepší auto.

Po polovině ze 160 celkových kol se odehrály ještě dvě početnější nehody. V té první havarovalo sedm závodníků a v té druhé dokonce jedenáct. Po těchto incidentech šlo vše poměrně hladce. Jenže čtyři kola před koncem závodu byl z dráhy vystrčen Sam Hornish, Jr. To znamenalo Green - White - Checkered finiš, tedy dnešní overtime rozstřel na dvě kola.

Velká pozornost byla upřena také na Jeffa Gordona, který jel v Daytoně poslední závod a držel se stále vepředu. „Junior“ s pomocí Jimmieho Johnsona držel první místo, a tak se najelo do posledního kola. Za „Juniorem“ se jelo po dvojicích až trojicích za sebou v kompaktním balíku. Když se vyjelo z poslední zatáčky, diváci začali hlasitě povzbuzovat svého favorita s číslem 88. Těsně před cílovou čárou se na poslední chvíli na druhé místo zpět před Dennyho Hamlina dostal Johnson. Bylo to způsobeno tím, že Hamlina pomalu posílal do smyku Kevin Harvick. Po projetí cílem to ale neskončilo.

Roztočený vůz Hamlina se dotkl vozu Dillona, který byl neuvěřitelným způsobem vystřelen z levé části dráhy přes celou šířku vzduchem na pravou stranu. Ve vzduchu se stihl ještě otočit a koly vzhůru narazil v plné rychlosti do oplocení. K vidění byl výbuch a více než dvacet vozu bylo v hromadné nehodě. Aby toho nebylo málo, do Dillonova vozu ještě naboural Brad Keselowski.

Při pohledu na Dillonův vůz to vypadalo, že to nemohl přežít, protože celá přední část chyběla a motor ležel dále na trávníku. K vraku vozu se okamžitě seběhli mechanici z ostatních týmu a po krátké chvíli ukázali palce nahoru. Dillon vystoupil, zamával divákům, dočkal se velkého potlesku a vše dobře dopadlo. Na tribuně bylo lehce zraněno jen pět diváků.

To, co všem uniklo, bylo, že v rozmezí 0,875 sekundy projelo cílem 27 závodníků. Pouze Brendan Gaughan se nevešel do jedné sekundy z jezdců, kteří byli ve stejném kole jako vítěz. Když vezmeme v potaz, že závod provázely poměrně početné nehody a vozy tedy těchto jezdců byly poškozeny, tak je neuvěřitelné, že po odjetí 647 kilometrů se vtěsnalo 27 pilotů do jedné jediné sekundy. Podle dostupných statistických údajů by dokonce mělo jít o světový rekord, protože žádná jiná motoristická disciplína nenabízí takovéto těsné balíkové dojezdy jako závody NASCAR v Daytoně a Talladeze.

Naposledy dokončilo závod dvacet a více jezdců do jedné sekundy v roce 2017 v prvním závodě v Talladeze - 22 závodníků.