NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 23.07.2020 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Z posledního místa na první

Pátým dílem skládanky IndyCar Series bylo opět dvojité závodění na jedné a té stejné dráze stejně tako jako na trati Road America. Tentokráte se konaly dva noční závody na krátkém 1,4 kilometru dlouhém oválu. Oba závody byly vypsány na 250 kol.

Simon Pagenaud Z prvního místa na startu poprvé za svou kariéru odjel Conor Daly. Hned v prvním kole se na něj pokusil zaútočit Josef Newgarden, který další útok zopakoval o kolo později, jenže poté se k němu začal přibližovat Will Power a Daly začal ujíždět. V desátém kole se začal Newgarden přibližovat a náskok stáhl pod sekundu a o čtyři kola později byla k vidění první výměna na čele a Newgarden se stal novým vedoucím mužem. Power se začal přibližovat Dalymu a náskok udržoval pod půl sekundou.

V 35. kole se ale Power musel začít obávat útoků na jeho pozici ze strany Coltona Herty, jenž byl patrně rychlejší. V 50. kole se Powerovi konečně podařilo zdolat Dalyho a mezi ním a Newgardenem byl rozdíl téměř šesti sekund. Náskok před prvními zastávkami v boxech dokázal stáhnout na jednu sekundu a po výjezdu z boxů vyjel Power před Newgardenem o téměř tři sekundy, protože Newgarden neměl ideální zastávku v boxech a poté se ztráta projevila na dráze. Ve vedení před touto dvojicí byl Takuma Sato, který jel odlišnou strategii. Od 111. kola spolu o druhou pozici sváděli souboj Power a Newgarden.

Ve 124. kole se to Newgardenovi podařilo a naopak Power začal ztrácet na rychlosti. Ve 127. kole zamířil do boxů Sato, jenže měl sekundový náskok nad Newgardenem. Na druhé místo se před Powera podařilo dostat Simonu Pagenaudovi. Ve 139 kole zamířil na výměnu pneumatik a dotankování Newgarden a ve 143. kole Power, jenže špatně upevněné levé přední kolo způsobilo ztrátu kontrolu nad vozem a následnou nehodu, po které Power v závodě skončil.

Restart nabídl neuvěřitelnou nehodu, kdy Herta při restartu najel zezadu do vozu Rinuse VeeKaye. Hertův monopost vzlétl do vzduchu a měl velké štěstí, že se nedotkl ochranného pletiva. Oba jezdci byli po ošklivé nehodě v pořádku. Díky zbořením plánu ohledně strategií se Newgarden dostal dokonce do kolové ztráty a pořadí se úplně promíchalo. Ve vedení byl rázem O´Ward následován Askewem a Pagenaudem, který se o několik chvil později dostal do vedení a soupeřům začal ujíždět. Na třetí pozici se usídlil Dixon a první trojice jezdila čtyřicet kol před cílem v rozmezí čtyř sekund. Přesně třicet kol před cílem se Dixon po chybě Rossiho dostal na druhé místo. Sedmnáct kol před cílem začal Pagenaud a Dixon bojovat o první místo v závodě.

Pagenaud dokázal všem útokům odolat a do posledního kola najížděl s náskokem půl sekundy. Dixon se snažil, jak jen mohl, ale nakonec vítězství Pagenaudovi nesebral a musel se spokojit s druhým místem.

Petr Smetana     foto: Indycar series