Závodní silniční okruhy

Motorsport      Okruhy, vrchy

Datum: 11.05.2022 Okruhy, vrchy Autor: Standa Hylán

Slovakia Ring hostil druhý díl Carboniacupu 2022

Slovakia Ring pro jezdce a jejich vozy vždy připraví takovou pneumatikovou loterii, kdo zvolí špatné gumy, tomu to klouže, okruh má velmi rychlé zatáčky a svou délkou skoro 6 km patří k těm náročnějším okruhům.

Carbonia Cup Slovakiaring 2022 Na jezdce čekal dvojzávod, tedy dvojitý příděl bodů, přičemž se vyhlašoval jen druhý z nich, po ranních trénincích a kvalifikacích pak v odpoledních hodinách vypukli boje o body. Někdo měl smůlu a k závodům se ani nedostal, ale to k motorsportu bohužel patří.

Ve skupině D se proti Mostu tolik vozů na startu neobjevilo, za to se objevil Vlado Lednár s formulí Renault Campus, ale k závodům o body nakonec nenastoupil, a tak v D3 zvítězil dvakrát Frank Thalmann s Estonií 25. Na čelo roštu se postavil Honza Rieger s Glorií, během pár kol poodrážel útoky rychlého Thomase Dehnela z D5, jedoucího na F4 týmu Procar, ale pak se jeho kloub na kole rozpadl a výsledkem byla nepojízdná formule, kterou pro druhý závod nahradil půjčený stroj Campus od stáje JMT Racing. Mezi dvoulitry pak dvakrát na Slovensku vyhrál Bulhar Tsvetan Iliev s formulí Renault 2,0, když v první jízdě porazil Němce Clausnitzera s Formulí Ford a Lubomíra Škardu s formulí Renault a ve druhé jízdě už Honza Rieger dokázal zajet třetí. Ve skupině D5 vyhrál dvakrát rychlý Dehnel z Německa, před krajany Gläserem a Bürgerem, všichni na vozech Tattus F4.

Mezi speciálními vozy se objevila nejen rychlá vozítka Performer, ale i Karl Heinz Matzinger nově s Ligierem, kterého znají nejen příznivci rychlých superkartů, ale také Sports Car Challenge, kde několik sezón úspěšně startoval. V obou závodech C1 do 1400ccm dominoval Němec Hentschel s Performerem, když porazil v první jízdě Rakušana Hofera a Ameseder závod neabsolvoval a Hofer nakonec odjel z druhého závodu jen dvě kola. Rakušan Karl Heinz Matzinger s Ligierem podvakrát panoval skupině C2 pro prototypy nad 1400ccm, když dvakrát porazil krajana Jürgena Kapellera s Radicalem SR3 RS a Jiřího Švece s nezvyklým spiderem Peugeot 207, který dříve startoval v předzávodech F1. Caterhamy skupiny C3 do 1600ccm opanoval dvakrát Marek Bláha, před Markem Svačinkou a Italem Agliettim. Ve skupině C4 Caterhamy nad 1600ccm měl za vítěze dvakrát Jakuba Křečka, který přesvědčivě zvítězil nad domácím Martinem Balazem a Jakubem Kirchnerem.V prvním klání C5 pro vozy KTM X-Bow dojel nejlépe Jan Mareček, před Milanem Sitnianským a v jízdě druhé si pořadí prohodili a bronzový skončil Miroslav Šimon.

Mezi sériovými vozy skupiny B1 do 1600ccm dvakrát dojel pro zlatý věnec David Drugda se Suzuki Swift Sport, když za zády udržel Jiřího Bártu s Citroenem a Jiří Zemana staršího s Hondou CRX. Mezi dvoulitry B2 zajel podvakrát nejlépe Miloš Merta se Subaru BRZ, před Josefem Vágnerem s Toyotou GT86 a Ivo Štajdlem s Alfou Romeo 147. Ve třílitrech B3 si dvojí vítězství zajistil Ondřej Zahradníček s BMW M3, před Tomášem Benešem s Alfou Romeo, který doposud nevynechal jediný závod Carboniacupu a jedno třetí místo uzmul ve druhé jízdě Martin Hanzl s další Alfou. Do 3500ccm zvítězil dvakrát Radek Zimmer s Lotusem Exige, před Ondřejem Fričem s Lotusem Elise Cup a jeden bronzový podest obsadil ve druhé jízdě Petr Koutský na Mazdě RX-5. Nad 3500ccm kraloval pořadí v obou kláních Josef Hrdlička s Porsche GT3 RS, před Pavlem Sovičkou s Lotusem Exige. Rado Obrtal pak zvítězil mezi Abarthy B6 také dvakrát, když jednou porazil Pavola Ďurkové a Gabriela Steinera, v druhém kole závodů dojel třetí za Ďurkové další slovenský jezdce Ondřej Szilagyi.

Mezi cestovními a sportovními vozy skupiny A2 do 2000ccm vyhrál první jízdu Miroslav Beer se Subaru Impreza, další vozy cíl první jízdy neviděly, ve druhé jízdě si pro vítězství dojel Pavel Zeman s Mazdou RX8, před Gustavem Niedelským s BMW 320 týmu F-Drive a třetí skončil po pěkném souboji Miroslav Beer se Subaru. Ve třílitrech A3 si vyjel dvě vítězství Neměc Olaf Haeusner s BMW M3, když v první jízdě nechal za sebou Dalibora Vopata s Audi A3 a Miroslava Peška juniora s BMW 330, ve druhé jízdě pak dojel stříbrný Adam Baczynski z Polska s Porsche 944 S2 a bronz získal Dalibor Vopat s Audi A3. Mezi třiapůllitry A4 vyhrál na Slovakiaringu jednou Martin Toth s BMW M3 GTR, před Andrejem Somogyi na VW Golf a druhou jízdu dokončil jen vítězný Slovák Somogyi. V A5 nad 3500ccm si dvoje zlato odvezl Walter Forster na BMW M3 a v první jízdě za ním skončil stájový kolega Gerd Forster a třetí skončil Wolfgang Luber z Rakouska s Ferrari 430 a ve druhé jízdě si druhé a třetí místo vyměnili. Ve skupině A8 si pro dva zlaté poháry dojel Luboš Sázava s BMW z Tilgen Motorsport a v té nejsilnější skupině A9 velkých úprav nad 3500ccm zvítězil dvakrát ToMi na KTM X-Bow GTX, druhé místo dvakrát odváží Němec Christian Arnold na stejném voze a třetí místa získal Mathias Stark s Porsche GT4 stáje HKC Academy Racing.

Další závody Carboniacupu, letos už třetí, mohou sledovat diváci na Lausitzringu 7.června.

Vláďa Rožánek foto: Dušan Belica

Carbonia Cup Slovakiaring 2022 Carbonia Cup Slovakiaring 2022 Carbonia Cup Slovakiaring 2022 Carbonia Cup Slovakiaring 2022 Carbonia Cup Slovakiaring 2022 Carbonia Cup Slovakiaring 2022 Carbonia Cup Slovakiaring 2022