Americké závody

NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 24.03.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Ryan Blaney ukradl vítězství v posledních devíti kolech dominantnímu Kylu Larsonovi

Šestý závod hostilo nejstarší závodiště o délce jedné a půl míle. Atlanta Motor Speedway hostila první závod již v roce 1960. Druhý letošní závod na 500 mil měl stage vypsané na 105, 105 a 115 kol.

Ryan Blaney Atlanta STAGE 1:

Před závodem byl kvůli neúspěšné předzávodní inspekci odsouzen startovat z posledního místa úřadující šampión Chase Elliott. Po samotném startu se vedení ujal Denny Hamlin a Kyle Larson. V desátém kole měl kontakt se zdí Tyler Reddick, ale obešlo se to bez žluté fáze. Po prvních zastávkách v boxech se před Hamlina dostal Larson. Kevin Harvick měl před restartem defekt levé zadní pneumatiky a propadl se hluboko do startovního pole. Larson pokračoval stále ve vedení a před posledními zastávkami v boxech měl náskok čtyři sekundy na Kyla Busche, který překonal na druhém místě jezdícího Hamlina. Po posledním cyklu zastávek v boxech se nic nezměnilo a Larson si dojel pro vítězství ve stagi číslo 1.

STAGE 2:

Restart byl velice divoký a v tlačenici to nejhůře odnesl Kurt Busch, kdy jeho bratr Kyle protočil kola, tím zablokoval celou pravou stranu na restartu a do Kurta narazil Hamlin, který ho poslal do zdi. Po opakovaném restartu už vše proběhlo v pořádku a Larson si vzal zpět vedení, když překonal Ryana Blaneyho. Larson dominoval závodu a dokonce si vytvořil náskok více než sedm sekund na druhého v tu chvíli jedoucího Alexe Bowmana. Po cyklu zastávek v boxech si Larson udržel první místo a vyhrál i druhou část závodu. Zajímavostí je, že už celkem čtyřikrát v kariéře vyhrál první dvě části, ale tu poslední a nejdůležitější nikdy, takže nyní měl opět šanci to napravit.

FINÁLNÍ STAGE:

Do poslední části závodu nejlépe vyrazil Larson a Blaney. Naopak Elliottovi vypověděl službu motor, kvůli oleji na dráze byla vyvěšena žlutá vlajka a Elliott zamířil do garáže. Závod po chvíli pokračoval dále a Larson taktéž pokračoval dále ve své dominanci. Před posledním cyklem zastávek v boxech měl k dispozici náskok několik sekund. To samé platilo i po výjezdu z boxů, kdy druhý byl stále s velkou ztrátou Blaney. Zdálo se, že obrovský náskok bude Larsonovi stačit k vítězství. Patnáct kol před cílem se ale jeho náskok smrskl na méně než dvě sekundy a poté se Blaney přiblížil natolik, že osm kol před cílem zaútočil. Povedlo se mu dostat před dominátora tohoto závodu a doslova mu ukradl vítězství. Pro Blaneyho to bylo páté vítězství v kariéře a zajímavostí je, že ve všech jeho pěti výhrách vedl vždy nanejvýš deset posledních kol v závodě. Za zklamaným Larsonem dojel Alex Bowman, Denny Hamlin a nejlepší pětku uzavřel Kyle Busch.

Petr Smetana    foto: Nascar.com