Rally

Motorsport      Rally, rallykros

Datum: 14.07.2021 Rally, rallykros Autor: Standa Hylán

Peugeot Rally Cup ve své polovině

Celkem devět posádek seriálu Peugeot Rally Cup odstartovalo do 48. ročníku Rally Bohemia. Ve startovní listině přibyl další speciál Peugeot 208 Rally4 a několik nových tváří. Celý podnik se nesl ve znamení čísla tři. Třetí podnik sezóny, tři turba na startu, třetí vítězství v řadě pro posádku Dohnal-Švec a ve třídě R2 rovněž třetí vyhraný závod pro Dominika Brože.

Rally Bohemia Těsně před zahájením podniku doplnil seznam přihlášených Milan Poživil, který sdílí vůz Peugeot 208 Rally4 s Robertem Hordossym. Po několikaleté pauze se na startu objevil Lumír Firla, navigovaný Michalem Večerkou. Zajímavým hostem v cupu byl Filip Kuba, bývalý český hokejový obránce v NHL, který startoval společně s Janem Jurčíkem.

Pořadatel Rally Bohemia připravil všem soutěžícím krásné rychlostní zkoušky. Některé testy byly úplně nové a legendární Vinec se pod názvem Krásná vrátil do itineráře v upravené podobě po několika letech. Tratě první etapy byly více technické, a dokonce se obešly bez kontroverzních antikatů. V závěrečné etapě se jel nový a velice rychlý Klášter a zmíněná Krásná. Divácky velmi atraktivní a z dnešního pohledu ojedinělé byly dvě tratě, které vedly přímo historickým centrem Mladé Boleslavi.

Ve třídě Rally4 vybojovala zasloužený hattrick posádka René Dohnal – Roman Švec. Druhý dojel David Štefan s Ondřejem Vichtorou a třetí místo obsadil Milan Poživil s Jiřím Kulštejnem.

„Z našeho pohledu to byl úspěšný závod. Sosnová byla nakonec fajn zážitek pro nás i diváky. Úvodní testy první etapy docela klouzaly, bylo těžké věřit pneumatikám, takže jsme jeli opatrně. Druhá sekce byla mnohem lepší a celkem podle našich představ. Nedělní tratě byly o poznání rychlejší, hned ráno na Krásné jsme udělali chybu a ztratili asi pětadvacet vteřin. Tím padly veškeré šance na souboj s Honzou Dohnalem ve skupině 2WD. Druhé místo ve dvoukolkách, první ve třídě 5 a vítězství v Peugeot Rally Cupu je pro nás skvělý výsledek a už se těšíme na porovnání s evropskou špičkou na naší domácí Barumce,“ zhodnotil krátce René Dohnal.

Ve třídě R2 letos exceluje Dominik Brož, který startoval s Jakubem Navrátilem a svůj domácí podnik vyhrál. Je to jeho třetí vítězství v řadě a vede také v hodnocení „Absolutní vítěz.“ „Bohemka byla parádní, pro mě je to domácí podnik a chtěl jsem hlavně pobavit sebe i diváky. Beru to také jako příležitost k setkání s kamarády a fanoušky. Takže jsme si to s Kubou fakt užili. Erzety byly parádní, měl jsem pochopitelně i několik větších momentů, ale ty tady potkaly snad každého, protože Bohemka není vůbec jednoduchá soutěž,“ řekl turnovský Dominik Brož.

Že ještě nepatří do starého železa dokázal druhým místem Lumír Firla s navigátorem Michalem Večerkou. Třetí pozice je velmi dobrou vizitkou pro Filipa Kubu, který startuje pouze výjimečně, a přesto za sebou v absolutním pořadí nechal mnoho zkušenějších soupeřů. „S Peugeotem erdvojkou jsem jel úplně poprvé. Na Bohemce jsem startoval jenom jednou, tuším, že v roce 2017, takže mi z tohoto pohledu hodně pomohla páteční Sosnová. Bylo to sice krátké seznámení, ale získal jsem alespoň trochu představu o autě. Peugeot fungoval skvěle, je to opravdové závodní nářadí a docela mě překvapilo, jak dobře se chová. Bohemka byla hodně náročná, první etapa technická, v neděli se střídal rytmus a tratě byly poměrně rychlé, musel jsem věřit rozpisu. Moc jsem si to užil, byl to super víkend,“ doplnil Filip Kuba.

Peugeot Rally Cup 2021 zakončil v Mladé Boleslavi první polovinu sezóny a před námi je jubilejní, padesátý ročník Barum rally, kde se naše posádky setkají se silnou evropskou konkurencí.

Zdroj: Peugeot Motorsport