NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 01.06.2020 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Nejdelší závod celé historie NASCAR vyhrává Brad Keselowski

Dalším závodem šampionátu NASCAR byl ten nejdelší závod ze všech – Coca-Cola 600. Jde o jediný závod na 600 mil, což je v přepočtu 965 kilometrů. Jedná se o nejdelší automobilový závod, který nespadá pod vytrvalostní závody, kde se jezdci v řízení nestřídají. Každý pilot musí celou vzdálenost zdolat sám.

Brad Keselowski STAGE 1:
První místo si v kvalifikaci vyjel Kurt Busch, který na poslední chvíli o pouhých devět tisícin sekundy porazil Jimmieho Johnsona. V tomto pořadí jezdci jezdili až do poloviny první části, než na řadu přišel déšť. Závod byl na více než hodinu přerušen a muselo se čekat na vysušení dráhy. Když se konečně mohlo zase závodit, Kurta Busche překonal Alex Bowman a ujížděl všem pronásledovatelům. První stage byla zakončena tvrdou nehodou Clinta Bowyera, který nezvládl vůz a tvrdě narazil do SAFER bariéry. Po chvilce svůj vůz opustil po svých a Bowman si připsal vítěznou stage. Denny Hamlin se naopak potýkal s problémy, kdy ještě před startem ztratil závaží na svém voze.

STAGE 2:
Druhá část závodu byla jedna velká dominance Bowmana, který kontroloval závod po celou druhou stage. Celý tým Hendrick Motorsports jezdil v top 15 a Jimmie Johnson velkou část stage kroužil na druhém a třetím místě. Nakonec se pořadí po zastávkách v boxech na dalších pozicích pořádně zamíchalo a za vítězným Bowmanem dojel Martin Truex, Jr. Díky rychlé práci svých mechaniků se na třetí místo vyšvihl Kyle Busch, který však jezdil po většinu doby až za první desítkou.

STAGE 3:
Třetí část závodu se nesla ve znamení úžasné jízdy Truexe, který po restartu byl ve vedení 32 kol, a spolu s Bowmanem měli nejrychlejší vůz. V průběhu zastávek v boxech se na první místo na chvíli dostal poprvé za závod Brad Keselowski. Po zastávkách v boxech se pořadí ustálilo tak, že vedl Truex pronásledován Joeym Loganem. O několik kol později se Logano dostal do vedení, které si udržel před vítězem prvních dvou částí, Alexem Bowmanem. Truex se lehce propadl, ale nakonec stage dokončil jako čtvrtý.

FINÁLNÍ STAGE:
Pro odvážnou strategii se rozhodl Matt DiBenedetto, který měnil pouze dvě pneumatiky oproti většině jezdců se čtyřmi novými pneumatikami. Po třech kolech byl DiBenedetto pokořen Truexem. Ve 349. kole se dostal do smyku Joey Gase a mávalo se žlutou vlajkou. Jimmie Johnson dokázal překonat Truexe v boxech a stal se novým lídrem závodu. Během restartu si však zvolil vnější stranu ve snaze, že jej zezadu bude během restartu tlačit Chase Elliott. Bohužel to dopadlo tak, že se do vedení dostal Brad Keselowski a Johnson se propadl až za Elliotta. Keselowski byl ve 362. kole překonán Elliottem, který v tu dobu jezdil ze všech jezdců nejrychleji a měl dostatečný náskok. Několik sekund předtím, než Elliott najel do posledního kola, se kvůli defektu roztočil Elliottův týmový kolega William Byron. Znamenalo to, že bude prodloužení a zároveň také to, že půjde o nejdelší závod celé historie. Doposud byl nejdelší závod zde roku 2011, kdy s prodloužením závod čítal 402 kol. Rozhodující moment přišel ve chvíli, kdy Elliott z prvního místa zajel do boxů, a většina jezdců zůstala na trati. Do vedení se tak dvě kola před cílem dostal Keselowski s Johnsonem. Po posledním restartu dokázal Keselowski udržet za zády Johnsona a poprvé v kariéře vyhrál Coca-Colu 600. Elliottovi se ještě povedlo dostat se na třetí místo s novými pneumatikami. Šok přišel poté, kdy byl Johnson diskvalifikován za to, že neprošel pozávodní inspekcí a druhé místo připadlo zklamanému Elliottovi. Závod měřil 607,5 míle (977,5 kilometru) a jde tak o nejdelší závod celé historie NASCAR za 2 613 závodů.

Petr Smetana   foto: Nascar.com