Web pro fandy motorsportu

Motorsport      Motorsport

Datum: 24.04.2019 Formule Autor: Petr Smetana

Martin Truex Jr. čekal 80 závodů na vítězství na krátké trati

Celkem odjel 80 závodů na krátkých tratích a nikdy se mu na nich nepodařilo zvítězit. Tuto dlouhou sérii přerušil šampión z roku 2017 až zde v Richmondu, kde poprvé okusil vítězství na krátké trati. V cestě za vítězstvím mu stálo 400 kol v celkové vzdálenosti 482 kilometrů a hlavně šlo o první závod roku 2019 pod umělým osvětlením.

Martin True jr. V kvalifikaci se nejlépe dařilo Kevinu Harvickovi, pro kterého to bylo již jeho 27. Pole Position v kariéře a očekávalo se, že zde bude mít velmi dobrou příležitost poprvé v sezóně 2019 zvítězit. Kurt Busch se umístil na druhém místě následován Joey Loganem a svým bratrem Kylem Buschem.

STAGE 1:
Již zmíněný Kevin Harvick vedl úvodních 30 kol závodu, ale hned poté jej vystřídal Kyle Busch. Nikdo nemohl tušit, že se Harvick už do vedení v tomto závodě nepodívá. Naprosto dominantním způsobem ovládl Kyle Busch stage 1 a jeho nejbližším pronásledovatelem byli Joey Logano, Martin Truex, Jr., Kevin Harvick a jeho týmový kolega Clint Bowyer.

STAGE 2:
Po restartu se lídr závodu nezměnil, ale postupem času začal Martin Truex, Jr. nahánět Kyla Busche. Tuto stíhací jízdu přerušila žlutá fáze, kdy Daniel Hemric měl kontakt s Kylem Larsonem a druhý jmenovaný měl prořízlou pneumatiku, která ve 129. kole nevydržela a Larson se potkal se zdí. Nakonec se dostal do vedení Martin Truex, Jr., ale na něj se zase řítil Joey Logano, který nakonec vyhrál stage 2.

FINÁLNÍ STAGE:
Penalizace v boxech zničila šance Kyla Busche na vítězství a propadl se až na konec startovního pole. Vítěz druhé stage ujížděl soupeřům i v poslední části závodu. Ve 247. kole se do vedení opět dostal Martin Truex, Jr., ale hned v 266. kole se vedení ujal Brad Keselowski. Po ujetí dalších 28 kol se opět lídrem stal Martin Truex, Jr. a ještě ve 319. kole se Brad Keselowski naposledy objevil ve vedení. Poté si už Martin Truex, Jr. držel vedení, jenže na konci závodu se na něj dotahoval Joey Logano s Clintem Bowyerem. V posledním kole byl Joey Logano tak blízko, že mohl použít tzv. manévr „bump & run“, ale stejnou věc jako loni v Martinsvillu Truexovi neudělal a dost možná právě proto, že by to bylo už moc okaté. Nakonec zvítězil Martin Truex, Jr. o pouhých 0,178 sekundy před Loganem, Bowyerem, Harvickem a posledním mužem v top 5, Dennym Hamlinem. Tímto byla ukončena šňůra 80 závodů na krátkých tratích bez vítězství a jediný typ tratě, na kterém Martin Truex, Jr. ještě nezvítězil, je restrictor plate, což znamená závody v Daytoně a Talladeze.

Další šanci konečně zvítězit také na tomto typu tratě bude mít již příští týden, kdy se jede závod na trati Talladega Superspeedway.

Petr Smetana   Foto: Nascar.com