Moto

Motorsport      Moto

Datum: 10.05.2022 Moto Autor: Standa Hylán

Lukáš Kozubík vítězem závodů MMČR miniracing ve Vysokém Místě

V sobotu 7. mája sa v rámci podujatia Medzinárodných majstrovstiev ČR miniracing vo Vysokom Mýte uskutočnili aj druhé preteky MMSR a MSR, ktorých sa zúčastnil aj 12-ročný Lukáš Kozubík, pretekár Majo Racing Teamu v triede Ohvale 160.

Lukáš Kozubík Pre Lukáša to bola prvá príležitosť porovnať sa so zahraničnou konkurenciou. Zároveň to bola pre nás veľká neznáma, keďže Lukáš vo Vysokom Mýte nikdy predtým so 160-kou nejazdil a ani minulý rok sa nám tu pre technické problémy s motorkou vôbec nedarilo. Nemali sme teda vôbec žiadne dáta, od ktorých by sme sa odrazili, a preto sme začínali s nastavením z pretekov v Dlhej. Podujatie začalo už v piatok prvými tréningmi. Vzhľadom na nepriazeň počasia sa nám podarili odjazdiť len tri tréningy a s dosiahnutými časmi sme neboli vôbec spokojní.

Sobotné ráno nás privítalo chladným počasím a predpoveď bola prehánky a mrholenie na celé dopoludnie. Lukáš prekvapil hneď v prvom tréningu, ktorý suverénne vyhral napriek nepriaznivému počasiu a výsledkom z piatkových tréningov. Keďže premenlivé počasie pokračovalo, do druhého tréningu sme zmenili obutie na „intermedia“, čo sa ukázalo ako nesprávna voľba. Pred kvalifikáciou začalo ešte viac popŕchať a väčšina súperov vsadila na istotu a obula mokré pneumatiky. My sme sa ale rozhodli zariskovať a obuli sme suché, čo sa nakoniec ukázalo ako správna voľba a Lukáš vybojoval v kvalifikácii pole position s časom 52:791, čím doslova deklasoval svojich súperov a zároveň tak zaznamenal svoj osobný rekord na tejto trati.

Štart do prvých pretekov sa Lukášovi vôbec nepodaril a prepadol sa až na 6. pozíciu. Vďaka bezchybnej stíhacej jazde sa mu však darilo získavať stratené pozície späť a už v ôsmom kole bol na druhej pozícii. Žiaľ, kým sa mu to podarilo, prvý jazdec si už vybodoval obrovský náskok a nebolo v Lukášových silách ho dobehnúť a prvé preteky dokončil na druhom mieste.

Do druhých pretekov nastupoval s odhodlaním nepokaziť štart, čo sa mu aj podarilo. Po zhasnutí červených svetiel skvelo odštartoval, ujal sa vedenia a každým kolom bezchybnou jazdou zväčšoval svoj náskok na súperov až do samotného konca pretekov. Vyhral štýlom štart – cieľ a pripísal si plný počet bodov, vďaka čomu sa stal aj celkovým víťazom vo svojej kategórii v MMČR, MMSR a MSR. Najväčším prekvapením pre nás bolo, že to všetko dokázal Lukáš s rovnakým nastavením motorky, aké mal pred týždňom v Dlhej. Vďaka týmto výsledkom je Lukáš momentálne na priebežnej prvej pozícii v kategórii MiniGP160 v priebežnom hodnotení MMSR, MSR a OHVALE 160 MMČR.

Text a foto: Richard Karnok