NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 20.05.2022 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Kurt Busch překvapil vítězstvím v Kansasu

Několik hodin před závodem na Kansas Speedway ohrožovalo závod špatné počasí, konkrétně silné bouřky. Nakonec se obloha vyjasnila a mohl se tak konat 13. závod letošní sezóny. Závod byl jako obvykle od premiérového závodu v roce 2001 vypsán na 267 kol, což představuje vzdálenost 400 mil.

Kurt Busch STAGE 1:

Christopher Bell si vyjel druhé Pole Position v kariéře a odstartoval tak z prvního místa před Tylerem Reddickem. Stejné pořadí platilo od startu až do 6. kola závodu, kdy se do smyku dostal Chase Briscoe. Po restartu se do vedení dostal Reddick, ale na druhé místo se probojoval Kyle Larson, který si dělal velké chutě na první místo. Larson stáhl více než sekundový náskok a začal na Reddicka útočit. Larsonovi se povedlo dostat na chvilku do vedení, ale po prvních zastávkách v boxech se propadl až za první desítku. Neohroženě vedl Bell až do doby, kdy Daniela Suaréze potkal defekt pneumatiky a následovala další žlutá fáze. Při té měl defekt i Bell, který se tak propadl až na chvost pole a do vedení se dostal Erik Jones před Kylem Buschem. Kyle Busch zvládl nejlépe restart, zbylá kola uhlídal první pozici a dojel si pro letošní první vítěznou stage.

STAGE 2:

William Byron po zastávkách v boxech vykročil nejlépe do druhé části závodu a ujal se vedení. K jeho smůle přišel defekt pneumatiky a propad na chvost závodního pole. To samé postihlo i Reddicka. Do vedení se tak náhle dostal Ross Chastain. Krátce na to byla vyvěšena žlutá vlajka kvůli smyku Kevina Harvicka. Restart úplně přeházel pořadí a ve vedení byl Kurt Busch následován svým bratrem Kylem. Kurt svůj náskok pomalu zvyšoval, až se dostal nad dvě sekundy. V posledních kolech druhé části závodu potkal defekt pneumatiky Martina Truexe, Jr. Ten obkroužil i poslední kolo s defektem. Mezitím si Kurt Busch dojel také pro první letošní vítěznou stage před svým bratrem.

FINÁLNÍ STAGE:

Jeden z klíčových momentů se odehrál při zastávkách v boxech před startem poslední části závodu. Kyle Busch byl příliš rychlý v boxech a dostal penalizaci v podobě startu z posledního místa. Oproti tomu jeho bratr Kurt držel vedení a soupeřil s Larsonem, který se sice dostal do vedení, ale hned poté se lehce potkal s bariérou. Daleko horší situaci zažil Chase Elliott, kterému praskla pneumatika, a roztočil se. Poté Kurt Busch a Larson pokračovali v souboji, ale Larson dvakrát narazil lehce do SAFER bariéry a tak se na druhé místo dostal Bell.

Po defektu pneumatiky Harvicka se opět žlutilo. Larsonovi se podařilo po restartu dostat před Kyla Busche na první místo. Poté ukázal skvělé tempo Kurt Busch, který se dokázal dostat před Larsona, a schylovalo se k duelu s Larsonem. Ten však udělal několik drobných chyb v závěrečných kolech a tak si bravurní jízdou dojel Kurt Busch pro své 34. vítězství kariéry. Třetí pozici obsadil Kyle Busch následován svými dvěma týmovými kolegy Dennym Hamlinem a Bellem.

Kurt Busch pokračuje v neuvěřitelné sérii, kdy od roku 2016 pravidelně alespoň jednou za sezónu dokáže zvítězit v nějakém závodě. Navíc dokázal vyhrát už pro čtyři značky – Ford, Chevrolet, Dodge a nyní pro Toyotu. Obdivuhodný je také fakt, že se Kurtovi povedlo vyhrát alespoň jeden závod pro pět různých týmů – Roush-Fenway Racing, Penske Racing, Stewart-Haas Racing, Chip Ganassi Racing a nyní 23XI Racing.

Petr Smetana    foto: NASCAR.com