NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 04.04.2021 NASCAR, Indycar Autor: Petr Smetana

Joey Logano slavil historické vítězství na hlíně

Všichni fanoušci a jezdci se na to těšili. Po více než půl století se konal závod na hlíně a bylo jasné, že půjde o velkou show. Bristol Motor Speedway tak hostila Food City Dirt Race vypsaný na 250 kol se stagemi 100, 100 a 50 kol.

Joey Logano Bristol Motor Speedway STAGE 1:

Ještě před závodem se událo několik věcí. Kvůli nepříznivému počasí se závod musel o den odložit na pondělí a po tréninku musel měnit motor horký favorit Kyle Larson a startoval tak z poslední pozice. Z první řady tedy odstartoval Denny Hamlin a Ryan Blaney. Hamlin však vydržel ve vedení jen jedno kolo a poté jej vystřídal Kyle Busch. Smůla ani tentokrát neopustila dvojnásobného šampióna, který musel neplánovaně do boxů, protože hlína se mu dostala na oblast otvoru chlazení vozu. Poté si vzal vedení Martin Truex, Jr. a dominoval značným způsobem. Před koncem první části se odehrál nešťastný moment, kdy závod skončil pro Larsona, který se srazil s Chistopherem Bellem. Stage číslo jedna vyhrál Truex.

STAGE 2:

Druhou část závodu opět nejlépe začal Truex, který si tvořil náskok, a vypadalo to, že je nepřekonatelný. Poté ale začal ztrácet a na druhém místě jel svůj životní závod Daniel Suarez. Ten jeho náskok snížil pod půl vteřiny a potom Truexe dokonce překonal. Stejně jako Truexovi, tak i Suarézovi odešly pneumatiky a na první místo se tak dostal Joey Logano, který tak zvítězil ve druhé části závodu a měl tak nejlepší výchozí pozici pro posledních 50 kol.

FINÁLNÍ STAGE:

Po startu poslední části se do vedení opět dostal skvěle jedoucí Suarez pronásledován Truexem a Loganem. Čím více se blížil konec závodu, tím více zrychloval další jezdec se zkušenostmi na hlíně – Ricky Stenhouse, Jr. Ten dokonce jezdil na pátém místě. První místo držel Logano a udělal si dokonce sekundový náskok na Hamlina, který dokázal překonat Truexe a Suareze. Hamlin však udělal chybu, narazil do zdi a Logano mu ještě víc ujel. Tři kola před cílem však byla vyvěšená žlutá vlajka kvůli smyku Mika Marlara a jezdce čekalo historické prodloužení na hlíně.

PRODLOUŽENÍ:

Hamlin měl poslední šanci zkusit něco vymyslet na Logana a tak v první zatáčce zvolil horní závodní stopu. To se ale ukázalo jako špatné rozhodnutí a na druhé místo se dostal Stenhouse, který se snažil stíhat Logana. Když vjel Logano do posledního kola, Stenhouse ztrácel méně jak sedm desetin sekundy. Logano zvládl i poslední kolo a s náskokem pouhé půl sekundy si dojel pro historické vítězství na hlíně. Za druhým Stenhousem dojel Hamlin a top pětku uzavřel skvěle jedoucí Suarez a Ryan Newman. Poprvé od roku 2014 se stalo, že prvních sedm závodů vyhrálo sedm různých jezdců.

Petr Smetana     foto: Nascar.com