NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 14.02.2020 NASCAR, Indycar Autor: Jakub Smetana

Joey Logano a William Byron vítězi Duelů

Po nedělím exhibičním závodě Busch Clash na řadu přišly Duely, které určí startovní pořadí pro nedělní závod Daytona 500. Letošním sponzorem Duelů společnost Bluegreen Vacations.

Duel Daytona Tyto Duely se poprvé jely již v roce 1959. Jejich délka je už od roku 2005 stanovena na 60 kol. Co se týče vítězství v těchto závodech, zde neohroženě vládne legenda Dale Earnhardt Sr. s dvanácti triumfy. Druhý Cale Yarborough jich má o polovinu méně, a to sice šest.

Duel #1
Před prvním Duelem jsme se dočkali menší přeháňky, tudíž start prvního Duelu se musel o necelou hodinu odložit. Start závodu si pohlídal vítěz kvalifikace na Daytonu 500 Ricky Stenhouse Jr., za kterým se usadil Chase Elliott. Hned po pár kolech se utvořila tzv. single-file, nicméně to se nelíbilo Hamlinovi, který se pokoušel útočit. Krátce před polovinou zajeli všichni jezdci Chevroletu do boxů pro doplnění paliva. Po pár kolech také jezdci Toyota pohromadě zajeli ke svým mechanikům. Zde byl k vidění malý kontakt mezi Bellem a Truexem Jr., který minul své boxové stání. Přesně v polovině závodu jsme se dočkali první žluté vlajky. Při zajíždění jezdců značky Ford k mechanikům, došlo ke kontaktu mezi Ryanem Blaneym a Danielem Suarézem, pro kterého nejen že skončil závod, ale také možnost se zúčastnit v nedělním závodě Daytona 500. Do čela závodu se dostala silná dvojice Logano-Almirola. V závěru závodu se Stenhouse Jr. snažil dostat před Logana, nicméně ten v tandemu s Almirolou nedal nikomu šanci a dojel si tak pro vítězství. Zajistil si tak třetí místo na startu Daytony 500. Pro Logana to bylo jeho druhé vítězství v řadě v Duelech.

Duel #2
Do druhého Duelu startoval z prvního místa Alex Bowman z týmu Hendrick Motorsports. Navíc vedle něj v první řadě byl jeho kolega Jimmie Johnson, kterému se však moc nepovedl start závodu. I zde se hned od prvních kol utvořila single-file, nicméně Harvick se snažil probojovat kupředu na vnější straně oválu. První polovina závodu se odjela v poklidu. Po zastávkách v boxech se do vedení dostal Harvick, který překonal Kyla Busche v boxech rychlejším pit stopem. Poklidné tempo narušila nehoda ve 43. kole, kdy spolu kolidovali J. J. Yeley a Corey LaJoie. I zde tedy byla k vidění žlutá vlajka. Do konce tak zbývalo sedmnáct kol. Harvick si i po následném restartu udržel vedení. Za ním kroužil DiBenedetto a Erik Jones. Tři kola před konce závodu ale zavelel Chevrolet, konkrétně Byron společně s Kurtem Buschem a kolegou Johnsonem k útoku na vedoucí trio. A byl to útok úspěšný, Byron se dostal do vedení závodu. Velmi hladový po výhře byl právě Johnson, který ihned zaútočil na Kurta Busche a dostal se na druhé místo. Při nájezdu do posledního kola se pokusil zaútočit na Byrona, nicméně ten jeho pokus zablokoval. Poté málem došlo ke kolizi mezi Kurtem Buschem a právě Johnsonem, který pokus Busche zablokoval na poslední chvíli. Do cíle se už nic nezměnilo, vítězem se stal William Byron před Johnsonem. Byron tak bude startovat do Daytony 500 ze čtvrtého místa.

Jakub Smetana, foto, video: Fox Nascar