Rally DAKAR

DAKAR

18.06.2020 DAKAR Vložil:Standa Hylán Zpět

Jaký bude Dakar 2021?

Rally Dakar 2021 slavnostně odstartuje v sobotu 2. ledna v Džiddě. Ve stejný den je na programu také krátký prolog, jehož výsledky určí startovní pořadí do první ze dvanácti klasických etap. Den volna stráví týmy v sobotu 9. ledna v Hailu. Do cíle, situovaného opět v Džiddě, dorazí úspěšní pokořitelé všech nástrah soutěže v pátek 15. ledna.

Dakar 2021 Na účastníky Dakaru 2021 čeká několik novinek v oblasti pravidel. Přestože detailní reglement zveřejní ASO až počátkem příštího měsíce, již nyní mohou i posádky kamionů počítat například s distribucí roadbooků pouhých deset minut před startem každé rychlostní zkoušky. Vybrané vozy v kategoriích osobních aut, side-by-side a kamionů navíc budou vybaveny zařízeními s itinerářem v elektronické podobě, jenž nahradí dosud užívanou papírovou verzi.

Ke zvýšení bezpečnosti závodníků mají přispět nově zavedené zvukové signály upozorňující na nebezpečná místa označená v roadbooku druhým a třetím (nejvyšším) stupněm rizika, nebo vytyčení zón s omezením maximální povolené rychlosti na 90 km/h v nejnebezpečnějších úsecích trati.

Významné je i zavedení statusu prioritních jezdců napříč všemi kategoriemi, tedy i v nejtěžší dakarské vozbě. I tato změna může hrát na často velmi prašných tratích Arabského poloostrova důležitou roli. V případě, že se dostanou do problémů a ve výsledcích některé etapy figurují v hloubi pole, nemusí totiž prioritní jezdci do následujícího dne vyrážet podle výsledků předchozí (nevydařené) speciálky a mohou být ve startovním pořadí posunuti vpřed. Navíc mezi sebou mají větší časové rozestupy, takže nepředjíždějí tak často a nejedou do tak husté prachové clony jako jezdci bez priority, kteří startují později a v kratších intervalech.

Zdeněk Zelenka, Dakarmania