NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 28.09.2020 NASCAR, Indycar Autor: Standa Hylán

Druhé kolo PlayOff začíná nejlépe díky vítězství v Las Vegas Kurt Busch

Pro čtvrtý závod vyřazovacích bojů se jezdci a celé NASCAR přesunuli na ovál Las Vegas Motor Speedway, kde se již jeden závod v této sezóně konal. Navíc to byl také první ze tří závodů druhého kola letošního PlayOff.

Kurt Busch Pro jezdce v PlayOff to tedy znamenalo tzv. reset bodů. Jezdci zde závodili již v únoru, tehdy závod vyhrál Joey Logano, který byl určitě jedním z favoritů i pro tento závod. Zapomínat se ovšem nesmělo ani na jeho kolegu Brada Keselowského, který zde dokázal vyhrát v letech 2014, 2016 a 2018. Keselowski zde navíc od roku 2013 vždy dojel v nejlepší sedmičce. Závod měl 267 kol, tedy 400 mil, jak už je z názvu South Point 400 patrné.

První řadu pro tento závod obsadila dvojice, která nám předvedla dech beroucí bitvu o vítězství v Bristolu, tedy Kevin Harvick a Kyle Busch. Za nimi startovali mladíček Chase Elliott a Aric Almirola. Ze třetí řady vyrážel právě Joey Logano a Clint Bowyer. Čtvrtou řadu tvořili Austin Dillon a Alex Bowman. Kompletní desítku uzavírali Kurt Busch a Denny Hamlin. Hned za nimi startovala dvojice, které se moc nepovedl závod v Bristolu, Martin Truex Jr. a Brad Keselowski. Nejlepší výchozí pozici do závodu z ne PlayOff jezdců měli Erik Jones a Tyler Reddick.

První Stage

Kevin Harvick startující na vnitřní straně si bez problémů udržel vedení, ovšem pouze v první zatáčce, na protilehlé rovince na něj zaútočil Chase Elliott a ujal se vedení. Ani Kyle Busch neměl ideální start, propadl se z druhého na čtvrté místo. Elliott neváhal a ihned si začal tvořit menší náskok na své pronásledovatele. Před Harvicka se postupem času dostal Logano, Kyle Busch i Austin Dillon. Ve 27. kole přišla ke slovu tzv. competition caution. Všichni jezdci se vydali na pit road. Nejlepší práci odvedli mechanici Kyla Busche, kteří ho vyšvihli na první místo před Logana a Hamlina. Busch vydržel ve vedení pouze tři kola, poté ho překonal jeho týmový kolega Hamlin.

Před Kyla se po pár kolech dostal i Joey Logano. Velmi nespokojen byl se svým vozem Harvick, který se stále propadal v pořadí. To samé platilo i o Bradu Keselowském, který kroužil až ve druhé desítce. Mezitím vedení v poklidu kontroloval Hamlin, který udržoval konstantní náskok na druhého Logana. Velmi dobře si zatím počínal Austin Dillon, který byl přilepený na zadním spoileru pátého Harvicka. Hamlin nedal nikomu šanci a dojel si pro vítězství v první Stage a důležitý PlayOff bod. Za ním skončili jezdci v pořadí Joey Logano, Kyle Busch, Chase Elliott, Kevin Harvick, Austin Dillon, Ryan Blaney, Alex Bowman, Martin Truex Jr. a kompletní desítku bodujících uzavřel Clint Bowyer.

Druhá Stage

Do vedení se opět díky skvělému pit stopu dostal Kyle Busch. Druhý restartoval Logano a třetí Hamlin. Právě mezi Loganem a Buschem došlo při souboji o vedení ke kontaktu a Logano musel navštívit opět mechaniky, což znamenalo ztrátu celého kola. Do vedení se tak díky riskantnímu manévru dostal Hamlin. Na druhém místě kroužil Elliott, kterého následoval jeho kolega Bowman. Elliott se zdál mít o něco rychlejší tempo a v 92. kole se podruhé v závodě ujal vedení. Jediný kdo s ním dokázal držet tempo byl druhý Hamlin. Bylo jasné, že jezdci minimálně jednou budou muset během této Stage navštívit mechaniky. To se začalo dít okolo 120. kola.

Ve vedení se vystřídalo hned několik jmen jako Blaney, DiBenedetto, Keselowski, Byron nebo také Buescher. Ti všichni se snažili natáhnout svůj stint co nejdéle, aby měli výhodu čerstvějších pneumatik. Poté co tito všichni jezdci si odbyli zastávku v boxech se do vedení vrátil Elliott. A karta se lehce obrátila. Tentokrát to byl Hamlin, který se zdál být o něco málo rychlejší. Mezitím z první desítky kompletně vypadl Kyle Busch, kterého limitovalo poškození ze souboje s Loganem. Elliott si zkušeně vedení pohlídal a dojel si pro vítězství v druhé Stage. Těsně druhý skončil Denny Hamlin následovaný Bowmanem, Truexem Jr., Blaneym, Austinem Dillonem, Harvickem, DiBenedettem, Bowyerem a Byronem.

Poslední Stage

Závěrečnou část nejlépe odstartoval Alex Bowman, který protlačil svůj Chevrolet do vedení. Hamlin se ovšem nevzdal a po pěti kolech si vzal vedení zpět. Bowman kroužil druhý, Elliott třetí. Vše sledoval čtvrtý Truex Jr., který byl zatím v závodě neviditelný. Hamlin si začal budovat ve vedení menší náskok. Tuto snahu ovšem zhatila caution ve 191. kole z důvodu nepořádku na trati. Nicméně Hamlin si vedení pohlídal i po pit stopech i následném restartu. Velmi dobře rozjetý závod skončil pro Austina Dillona poté, co jeho vůz začal mít problémy s posilovačem řízení. Po dlouhé zastávce v boxech se opět vydal na trať, ovšem s několika kolovou ztrátou. Drama nastalo zhruba 35 kol před koncem. Jezdci z předních příček se začali vydávat na pit road ke svým zřejmě posledním zastávkám v závodě. O pár kol později přišla ke slovu caution opět z důvodu nepořádku na trati (úlomky po defektu Johnsona). Na tom obrovsky vydělal Kurt Busch, který byl jediným jezdcem z PlayOff ve vedoucím kole.

Na následujícím restartu bylo jasné, že půjde o hodně. K vidění byla skvělá bitva o vedení mezi Kurtem Buschem a Mattem DiBenedettem. Zezadu se prokousávali přes pomalejší jezdce Bowman společně s Hamlinem. Toto tempo bylo zastaveno ani ne po deseti kolech. John Hunter Nemechek dostal smyk a s ním kolidovali Erik Jones a Ricky Stenhouse Jr. Jezdci tak museli absolvovat další restart. Kurt Busch si opět zkušeně pohlídal vedení před druhým DiBenedettem. Už to vypadalo, že se v poklidu dojede do cíle, ovšem Christopher Bell byl jiného názoru. Nejprve kolidoval se zdí, což vyústilo v pomalý defekt a následnou kolizí s Byronem a LaJoiem. Ke slovu přišlo prodloužení, neboli rozstřel na dvě kola. Ani zde nezaváhal Kurt Busch a stále držel vedení. O druhé místo probíhala bitva mezi DiBenedettem a Hamlinem. Byl to ale Kurt Busch, který byl v cíli první o necelé dvě desetiny před nakonec druhým DiBenedettem. Třetí skončil Hamlin, čtvrtý Truex Jr., pátý Bowman, šestý Kyle Busch, sedmý Blaney, osmý Jones, devátý Buescher a desátý Harvick.

Jakub Smetana    foto: Google, video: Youtube