Formule

Formule

06.09.2020 Formule Vložil:Roman Klemm Zpět

Daniel Ticktum vítězem sprintu F2 v Monze. Charouzův Delétraz dojel z pole-position jen pátý

Sprint formule 2 vyhrál stylem start-cíl bývalý junior Red Bullu, Angličan Daniel Ticktum z týmu DAMS. Pro Charouz Racing System znamenala neděle v Monze spíše zklamání: Z prvního místa startující Louis Delétraz dojel za Ilottem, Lundgaardem a Schumacherem jen pátý. Druhá česká Dallara s Pedrem Piquetem v kokpitu byla také na bodech, když si Brazilec vůz poškodil.

Podobně, jako v závodě formule 3, připadla i pro sprint formule 2 v Monze pole-position pilotovi organizace Charouz Racing System: Švýcar Louis Delétraz měl volný výhled na první šikanu a doufal, že tam po zhasnutí startovních světel dosprintuje jako první. Stejný plán ovšem měli o nedělní poledne i Daniel Ticktum (DAMS) a jezdci stáje UNI-Virtuosi Callum Ilott s Guanyu Zhouem, kteří startovali bezprostředně za ním. Otázkou také bylo, zda se sobotnímu vítězi Mickovi Schumacherovi povede podobně „zázračný“ odpich, jako včera. Druhý Charouzův vůz s Pedrem Piquetem v kokpitu vyrazil z 12. startovní pozice s dobrou naději na bodovaný výsledek. „Buď agresivní, viděl jsi, jak to dělali ve formuli 3...“ dal Brazilci jeho inženýr na cestu královským parkem.

Poleman Delétraz své předsevzetí nerealizoval příliš optimálně a musel na startu před sebe pustit Ticktuma. Za nimi se seřadili Ilott, Tsunoda, Lundgaard a Schumacher. „Agresivní“ Piquet postoupil na 11. místo. Po odpadnutí Tsunody se Brazilec posunul na body a dokázal předjet i chybujícího Aitkena, při tom si ale nalomil přední spoiler. Podobný faux-pas postihl i Lucu Ghiotta, což znamenalo pro Piqueta skok na devátou pozici. Pořadí se poté na několik kol ustálilo, než Schumacher při obraně vůči Zhouovi přebrzdil svůj vůz v první šikaně a ztratil čas. Číňan ovšem o okamžik později kvůli defektu svůj monopost odstavil.

Po 10 z 21 kol sprintu vedl Ticktum relativně jasně před Delétrazem, na kterého se ovšem nebezpečně tlačil Ilott. S odstupy následovali Lundgaard, Schumacher a podivně bledý Shwartzman. Piquet s poškozeným vozem mezitím odpadl z bodovaných míst na 13. pozici a později vyfasoval v boxech novou příď.

10 kol před cílem zaútočil o šampionát jedoucí Ilott úspěšně na Delétraze a převzal druhou pozici, počemž se na Švýcara ihned pověsil Lundgaard. O dvě kola později převzal Dán třetí místo a Delétraz měl ve zpětném zrcátku Schumachera.

V závěrečné třetině podniku dokázal Ticktum ve stylu dominantního vítěze svůj náskok zvětšit a daroval týmu DAMS, který před 25 lety založili Paul Driot s René Arnouxem, vítězství v Monze. Ilott na druhé pozici se nedokázal od Lundgaarda, Delétraze a Schumachera odpoutat, což slibovalo napínavý finiš – k rozhodujícím změnám ale již nedošlo. Jen Delétraz před sebe musel pustit Schumachera a dojel Charouz Racing Systemu pro body jako pátý.

Šampionát pokračuje již příští víkend v Mugellu, kam přicestuje Callum Ilott jako lídr šampionátu. Jaho náskok na Schumachera a Shwartzmana je ale jen minimální.