Americké závody

NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 05.10.2020 NASCAR, Indycar Autor: Jakub Smetana

Bláznivé demoliční derby v Talladeze nejlépe zvládl Denny Hamlin a zvítězil

Závod v Las Vegas minulý víkend byl pro mnoho jezdců v PlayOff velice důležitý, jelikož tento víkend se jelo na nepředvídatelném oválu Talladega SuperSpeedway, kde se může stát cokoli. Jediný kdo se nemusel obávat byl Kurt Busch, který si postup do dalšího kola vyřazovacích bojů zajistil právě vítězstvím v Las Vegas. Naopak jeho mladší bratr Kyle měl jiné starosti, jelikož se před závodem v Talladeze nacházel pod čarou na zatím nepostupových pozicích.

Denny Hamlin Talladega Závod pod názvem YellaWood 500 se jel klasicky na 500 mil, což je dlouhých 188 kol. Vítězství zde obhajoval z letošní sezóny Ryan Blaney, který zde vyhrál poslední dva závody a to dokonce i ve stejném rozdílu nad druhým (0.007 sekundy). Podaří se mu přidat i třetí vítězství v řadě zde v Talladeze?

Z prvního místa do závodu vyrážel Denny Hamlin, který zde na tomto oválu zvítězil ve své kariéře zatím jednou, a to v roce 2014. V první řadě ho doplnil vítěz z minulého víkendu Kurt Busch. Ze druhé řady startovala dvojice, která na své první vítězství v kariéře naopak čeká, a to sice Martin Truex Jr. a Alex Bowman. Třetí řadu tvořili Kevin Harvick a Kyle Busch. Hned za nimi startovali dva velcí favorité na vítězství z týmu Penske Brad Keselowski a Joey Logano. Kompletní desítku uzavírala na startu dvojice Clint Bowyer a Chase Elliott. Na začátku druhé desítky startovali Aric Almirola a Austin Dillon, který prožil smolný závod v Las Vegas. Nejlepší výchozí pozici z jezdců, kteří již nejsou v PlayOff měli Matt DiBenedetto a Ryan Blaney.

První Stage

Denny Hamlin si díky skvělému startu udržel vedení na vnitřní straně oválu. Na vnější straně na tom byl nejlépe Kurt Busch, který měl za sebou podporu v podobě dalšího Chevroletu Alexe Bowmana. Neuběhlo ani jedno celé kolo a už se mávalo žlutou vlajkou. Christopher Bell dostal při nájezdu do třetí zatáčky defekt pneumatiky a roztočil svojí Toyotu. Do nehody se zapletli také Ty Dillon, Wallace Jr. a Reddick. Pro Bella závod skončil. Následoval další restart, který si opět zkušeně pohlídal Hamlin. Za něj se zařadil Martin Truex Jr. a kompletní trojku doplňoval jejich kolega z týmu Kyle Busch.

V 10. kole byla podruhé v závodě vyvěšena žlutá vlajka. V zadní části startovního pole spolu kolidovali Ricky Stenhouse Jr. a John Hunter Nemechek. Závodění si jezdci moc neužili ani po dalším restartu, jelikož na trati zůstal stát vůz Coreyho LaJoieho a opět muselo následovat přerušení. Následný restart předvedl krásnou bitvu o vedení mezi Hamlinem a Loganem, kteří si nenechali ani centimetr tratě zadarmo. Nakonec to byl Hamlin, který se definitivně usadil ve vedení. Po velmi agresivních jedenácti kolech ke slovu konečně přišla plánovaná tzv. competition caution. Všichni jezdci se vydali na pit road. K vidění byly různé strategie.

Do vedení se tak dostal poprvé v závodě Aric Almirola. Nicméně krátce po restartu se začala projevovat síla týmu Penske. Nejprve to byl Blaney, který se snažil sesadit Almirolu z vedoucího místa, poté Erik Jones. Blaneymu se to definitivně povedlo ve 42. kole. Čím více se blížil konec první Stage, tím více nervóznější startovní pole bylo. Hamlin a Harvick se dokonce rozhodli úplně vzdát souboj o bonusové body ve Stage. A předtuchy se také naplnily. Tři kola před koncem první Stage došlo k první větší nehodě. Vše odstartovalo roztočení vozu Almiroly, který pak rozpoutal nehodu, do které se zapletli Bowman, Blaney, Austin Dillon a také Kyle Busch, který dokonce na chvíli vzlétl do vzduchu. Pro Almirolu závod skončil. Vítězství ve Stage si připsal Buescher, za kterým skončili Logano, Austin Dillon, Keselowski, Jones, Elliott, Reddick, Truex Jr., Kurt Busch a Custer.

Druhá Stage

Druhou Stage začal na vedoucí pozici vítěz první Stage Chris Buescher. Po pár kolech se na něj začal tlačit z vnější strany Erik Jones. Už se zdálo, že se Jones bezpečně usadí ve vedení, ovšem to odmítl Buescher, který se do vedení vrátil. Nicméně Jones se nevzdal a na svou šanci si počkal. Ta přišla v 82. kole, kdy se definitivně ujal vedení. O šest kol později byla k vidění další žlutá vlajka. Ryan Blaney dostal se svým Fordem smyk. Jezdci se tak vydali na pit road. Opět byly k vidění různé strategie ohledně pneumatik.
Do vedení se dostal Chase Elliott, kterému kryl záda druhý William Byron. Vepředu měli také podporu v podobě Kurta Busche a Jimmieho Johnsona. Elliott si ve vedení počínal velmi zkušeně. Navíc jezdci na vnitřní straně oválu měli o malinko lepší rychlost než jezdci na vnější straně. To se ale po pár kolech začalo měnit.

A důvod bylo velmi agresivní tlačení jezdců Fordu Joeyho Logana a Clinta Bowyera. První z vnitřní strany vybočil Johnson, který se snažil zmírnit nápor z vnější strany, což se mu také zpočátku povedlo. Ovšem agresivní tlačení stále pokračovalo. Mnozí jezdci se opět z popředí začali přesouvat na konec startovního pole, jelikož tušili co mohlo přijít. A to se také stalo. Agresivní tlačení ze strany Bowyera poslalo vůz Johnsona do smyku a to rozpoutalo velkou nehodu, během které se dokonce dostal Kurt Busch všemi čtyřmi koly do vzduchu. Do nehody se zapletlo více jak deset jezdců. Závod zde skončil například pro Bowyera, Custera, Gaughana nebo také Suareze. Další poškození na své #18 zaznamenal Kyle Busch, který se střetl nešťastně s Gaughanem.

Ke slovu tak přišel osmikolový sprint do konce druhé Stage. Nejvíce usilovali o vítězství Logano a Truex Jr. Na chvíli se do vedení dostal i Reddick. Nicméně byl to Truex Jr., který si dojel pro vítězství ve druhé Stage. Za ním skončili jezdci v pořadí Keselowski, Buescher, Elliott, Hunter Nemechek, Byron, Blaney, Preece, Ty Dillon a Wallace Jr.

Poslední Stage

Závěrečná část začala soubojem o vedením mezi Reddickem a Keselowskim. Tyto dva odvážným manévrem překvapil ve 129. kole Darrell Wallace Jr., který se poprvé v závodě dostal do vedení. A nevedl si vůbec špatně. Ve vedení strávil celkem šest kol. Poté se na něj z vnější strany začalo tlačit trio Keselowski, Logano a DiBenedetto. Nejprve se do vedení vrátil Keselowski, toho ovšem po dvou kolech sesadil Logano. Druhou nejdelší fázi závodění přerušil až nepořádek na trati z Johnsona vozu ve 149. kole. Jezdci se tak vydali ke zřejmě svým posledním zastávkám v boxech v souvislosti s palivem.

Po následném restartu se ve vedení opět usadil Logano, který se zdál být velmi silný. Krátce na to o vedení bojovali Elliott, který ne a ne Logana překonat. V závodě zatím vůbec nebyl vidět Harvick, který se rozhodl vyčkávat v zadní části startovního pole. To samé platilo i u Dennyho Hamlina. Jezdci se rychlým tempem blížili ke konci závodu. Ve vedení byl Logano následovaný DiBenedettem a Keselowskim. Šest kol před koncem z předních pozic vypadl Wallace Jr., který kolidoval se zdí, v závodě však pokračoval. I tak ale došlo k přerušení. James Davison dostal defekt pneumatiky a následně i smyk. To znamenalo jediné, ke slovu se přihlásil tzv. overtime finiš.

Rozstřel na dvě kola.

Následný restart byl bláznivý, všichni se tlačili kupředu. Už to vypadlo, že se najede do posledního kola, ve vedení byli bok po boku Elliott a Byron, a v tom to přišlo. Reddick roztočil Kyla Busche a opět se strhla velká nehoda, do které se zapletli Harvick, Newman, Reddick, Truex Jr., Logano a hlavně Kyle Busch, pro kterého závod definitivně skončil.

Šlo se na druhý pokus. Tentokrát o vedení usilovala dvojice Elliott, DiBenedetto. A opět nehoda. Ve čtvrté zatáčce spolu kolidovali Preece a Wallace Jr., který tvrdě narazil do zdi. Následně se do nehody zapletli také Blaney, Kenseth či Austin Dillon.

Na řadu přišel pokus číslo tři. DiBenedetto zvládl restart na jedničku. Do poslední kola najel na vedoucí pozici. Dělal co mohl, na výjezdu z poslední zatáčky opět málem došlo k nehodě mezi Buescherem a Erikem Jonesem.

Nicméně byl to Denny Hamlin, který všem vypálil rybník a dojel si pro sedmé letošní vítězství. DiBenedetto proťal cílovou pásku druhů, ovšem pár minut na to byl vedením NASCAR odsunut na 21. místo kvůli vytlačení jezdce mimo dráhu. Druhé místo tak připadlo Eriku Jonesovi, třetí byl Ty Dillon, čtvrtý Byron, pátý Elliott, šestý Newman, sedmý Reddick, osmý Hunter Nemechek, devátý Poole a desátý Preece.

Kompletní výsledky zde: https://www.racing-reference.info/race/2020_YellaWood_500/W

Shrnutí závodu - https://www.youtube.com/watch?v=fWlKYvdlAkI

Jakub Smetana, foto: Google, video: Youtube