Formule

Motorsport      Formule

Datum: 24.09.2020 Formule Autor: Standa Hylán

Austria F3 cup nese jméno vítěze i Petra Křížana

Některé seriály potichu skončily, některé se několikrát přejmenovaly a jedou stále, řeč bude o Austria F3 Cupu, Remus Cupu a nakonec už Drexler Automotive F3 Cup, tedy pohár rychlých F3 formulí, doplněný F Renault, či F4.

Václav Šafář Masaryk Racing Days Austria F3 Cup byl vždy baštou staršího náčiní F3, tedy dvoulitrové monoposty, které doplňují další klasifikace formel Renault 2,0 Cup, či F4, pole tak kolikrát čítá i přes třicet vozů, což naplní nejeden rošt automobilových okruhů. Pod dřívějším názvem Austria F3 Cup a vedením promotéra a jezdce Franze Woesse se však mezi vítěze dostala i taková jména, jako Phillipe Peter v roce 1992 s Dallarou 392 Alfa Romeo, Alexander Wurz, Josef Neuhauser, ale také v roce 1997 český jezdec Petr Křižan s Dallarou 394 Opel Spiess.

Později se série podle jména sponzora přeměnila na Remus F3 Cup a nyní jezdí pod sponzorem z branže automobilové, tedy Drexler Automotive F3 Cup. Zřejmě nejznámějším pilotem poslední doby bude Švýcar Sandro Zeller, který zvítězil nejen při posledním klání v Brně, ale celkově dokázal tuto sérii vyhrát už po páté v jeho historii, naposledy loni.

Letos se v Brně na Masaryk Racing days objevil i Vašek Šafář a Vladimír Netušil. V minulosti zde startoval i Antonín Sůs. Letos si odjel svou premiéru tepve patnáctiletý Jorden Doliska v týmu Top Speed. Mezi vítěze Austria Formel Renault 2,0 Cupu patří mezi prvními například Gregory Striebig z Francie, ale v roce 2015 zde zvítězil i náš Jaroslav Pospíšil a loňský rok patřil Nico Gruberovi z Rakouska, který však přesedlal do TCR kategorie cestovních vozů.

Mezi Formulemi 1600 zvítězil Rakušan Fürthbauer s monopostem F4 TD14. Poslední sezóna 2019 Drexler Cupu patřila Sandro Zellerovi s Dallarou 312 Mercedes, když na třetím místě skončil Čech Tom Beckhäuser s Dallarou 308 Opel. Ve Formuli Renault 2,0 Cupu ho dalším bronzem napodobil jeho krajan Matěj Kácovský. Zajímavé jméno Florian Renauer se objevilo na druhém místě F4, tedy stáj Renauer v tradici pokračuje.

Mezi Renaulty pak loni devátým místem zabodoval i Tomáš Chabr a dvanáctým místem Václav Šafář. Drexler F3 Cup vede Švýcar Zeller, před krajanem Areggerem a Němcem Ralphem Pützem, na programu má pohár ještě dva závody na Hungaroringu a Monze. Matěj Kácovský s Dallarou 308 Fiat figuruje na 10. místě.

V klasifikaci F4 patří zatím Slovákovi Patricku Schoberovi druhá příčka a Renaulty letos zatím vede Dr. Norbert Groer, klasifikace F3 Open patří Vaškovi Šafářovi s Dallarou 314 a Vladimíru Netušilovi.