NASCAR, Indycar

Motorsport      NASCAR, Indycar

Datum: 20.07.2020 NASCAR, Indycar Autor: Jakub Smetana

Austin Dillon se po dvou letech vrací na Victory Lane po vítězství v Texasu

Osmnáctý závod letošní sezóny se konal na oválu Texas Motor Speedway. Na jezdce tak čekalo dlouhých 334 kol, což je 500 mil. Jezdci se navíc potýkali s vysokými teplotami během závodu. Závod nesl název O'Reilly Auto Parts 500. Kyle Busch tak absolvoval svůj třetí závod během tohoto víkendu. Závody v Xfinity a Trucích dokázal vyhrát, nicméně po závodě Xfinity neprošel po závodní inspekcí a vítězství mu bylo odebráno.

NASCAR Texas 2020 Štěstí opět přálo při losování Aricu Almirolovi, který do závodu startoval z prvního místa. V první řadě ho doplnil Ryan Blaney. Druhou řadu obsadili bratři Kurt Busch a Kyle Busch. Hned za nimi startovali Kevin Harvick a Brad Keselowski. Čtvrtá řada patřila dvojice Denny Hamlin a Joey Logano. Kompletní desítku uzavírali Martin Truex Jr. a Matt DiBenedetto. Chase Elliott měl původně startovat osmý, nicméně neprošel před závodní inspekcí a startoval až z konce startovního pole.

První Stage

Aric Almirola nejlépe zvládl start a začal si připisovat první kola ve vedení. Za ním kroužil v těsném závěsu Ryan Blaney. S menším odstupem byl třetí Kurt Busch následován svým bratrem Kylem. Prvních dvaadvacet kol bylo v režii Almiroly, poté přišla ke slovu tzv. competition caution. Po pit stopech se vedení ujal díky jinak zvolené strategii Kevin Harvick a vedení si uhlídal i po restartu. Velmi dobré tempo prokazoval Jimmie Johnson, který se po startu z dvacátého místa dostal již na konec první desítky. Harvick si stále udržoval vedení před svým týmovým kolegou Aricem Almirolou.

Zhruba okolo 55. kola se jezdci začali vydávat k mechanikům pro doplnění paliva a nové pneumatiky. Během těchto zastávek udělal při výjezdu z boxů chybu Almirola, kterému byla udělena penalizace průjezdu boxy. Ve vedení se mezitím prostřídali jezdci s odlišnou strategií jako byli třeba Martin Truex Jr., Kyle Busch, Erik Jones. Poté co si všichni odpykali zastávku v boxech se do vedení vrátil Blaney a ten si tak dojel pro vítězství v první Stage. Za ním skončili Kyle Busch, Harvick, Reddick, Byron, Kurt Busch, Johnson, Bowman, Buescher a poslední bodující Truex Jr.

Druhá Stage

Druhou Stage začal nejlépe Kyle Busch, který se díky skvělému restartu dostal do vedení. Za něj se posunul jeho kolega Hamlin a třetí byl Blaney. Ve 118. kole skončili naděje na solidní výsledek pro Jimmieho Johnsona, který dostal smyk na výjezdu z poslední zatáčky a narazil do zdi. Po následném restartu se ve vedení prohodili Hamlin s Kylem Buschem. Ovšem Hamlin po pouhých třech kolech vedení přepustil Blaneymu, který měl velmi rychlé auto. Za Blaneyho se po pár kolech probojoval jeho kolega Joey Logano. Nicméně Blaney si během této doby stihl vybudovat na čele pohodlný náskok.

A právě Loganovi Blaney přepustil vedení ve 160. kole, kdy zamířil do boxů pro plánovanou zastávku v boxech. Následně zamířili Logano a další. Almirola společně s Truexem Jr. zůstali na trati o něco déle z důvodu odlišné strategie. Poté co i tito dva jezdci zamířili do boxů se na první místo vrátil Ryan Blaney s pohodlným náskokem na druhého Logana. Blaneyho už nikdo nezastavil za vítězstvím v druhé Stage. S více jak pětisekundovou ztrátou za ním skončil druhý Logano. Následovali Hamlin, Kurt Busch, Harvick, Truex Jr., Elliott, Almirola, Erik Jones a Kyle Busch. Vše tak směřovalo k poslední, třetí Stage.

Poslední Stage

Poslední Stage nejlépe začal Keselowski, který si udržel vedení na restartu před Hamlinem. Ovšem za nimi se strhla mela. Kontakt mezi Kurtem Buschem a Almirolou vyústil ve velkou nehodu, která vyřadila z bojů o vítězství Truexe Jr., Preece, Custera a také Stenhouse Jr. Keselowski si pohlídal vedení i na následném restartu, ale po pár kolech ho překonal Hamlin. Ten ve vedení setrval pouze pět kol, než se před něj dostal Blaney. Následovala další caution. John Hunter Nemechek nezvládl svůj vůz na výjezdu z druhé zatáčky a roztočil svůj Ford. Následně tři kola po restartu přišla již sedmá caution v závodě. Ty Dillon dostal smyk v první zatáčce a kolidoval s Byronem, pro kterého závod skončil.

Další restart byl už v pořádku. Ryan Blaney si udržel vedení a mířil za dalším letošním vítězstvím. Za ním kroužil druhý Keselowski, třetí Hamlin a čtvrtý Logano. Kyle Busch, který byl také zapleten do velké nehody, kroužil mimo první desítku. Závod se chýlil ke konci a s ním na jezdce také čekali poslední zastávky v boxech. Blaney ke svým mechanikům zajel ve 287. kole, což se později ukázalo jako chybný krok. Několik jezdců totiž na trati kroužilo dál a čekali na případnou caution. Ta také přišla. Ve 307. kole kolidovali Christopher Bell, Quin Houff a Matt DiBenedetto. Po zastávkách se do vedení dostal Austin Dillon před druhým Reddickem, ti totiž zariskovali s pneumatikami.

Krátce po restartu bylo opět máváno žlutou vlajkou. Denny Hamlin kolidoval v první zatáčce s Alexem Bowmanem, pro kterého závod skončil a jen tak podtrhl špatný den pro Hendrick Motorsports. Následně byla k vidění neskutečná bitva na restartu mezi týmovými kolegy Austinem Dillonem a Tylerem Reddickem. Úspěšnějším byl Austin Dillon a už už to vypadalo, že si jede pro vítězství. Ovšem přišla caution, Denny Hamlin dostal smyk na výjezdu ze čtvrté zatáčky. Šlo se tak do prodloužení. Dillon zvládl skvěle restart a nikdo ho už nezastavil. Dojel si tak pro senzační vítězství. Druhý skončil jeho kolega Reddick. Poprvé od roku 2011 se tento tým dočkal dojezdu první-druhý. Následovali Logano, Kyle Busch, Harvick, Erik Jones, Blaney, Kurt Busch, Keselowski a kompletní desítku uzavíral Almirola.

Jakub Smetana, foto: Google, video: Youtube